X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Ankony przez żołnierzy gen. Władysława Andersa

20.07.2019 12:50
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto we Włoszech, a następnie w Ankonie, zostali uczczeni żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Uroczystości odbyły się w 75. rocznicę wyzwolenia Ankony spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy dowodzonych przez generała Władysława Andersa.
Audio
  • W magazynie "Widziane z Polski" m.in. o akcji "Polska jest w tobie", 75. rocznicy wyzwolenia przez Armię generała Władysława Andersa Ankony i 50. rocznicy lądowania Apolla 11 na Księżycu [posłuchaj]
Ankona. Zdjęcie ilustracyjne
Ankona. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dzieje.pl

W Pałacu Prezydenckim zainaugurowano akcję "Polska jest w Tobie". Prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Kornhauser - Duda, marszałek Senatu i minister edukacji przywitali w Polsce pierwszą grupę młodzieży polonijnej, która przez trzy tygodnie będzie poznawać kulturę kraju swoich przodków. W magazynie "Widziane z Polski" opowiadamy o inauguracji akcji "Polska jest w Tobie".

W naszym programie relacjonujemy również główne obchody 75. rocznicy wyzwolenia przez żołnierzy gen. Władysława Andersa Ankony i innych miast regionu Marchii Ankońskiej we Włoszech.

Mówimy także o przebiegu i konsekwecjach operacji "Ostra Brama", realizowanej 75. lat temu przez Armię Krajową na Wileńszczyźnie.

W audycji również informacje o wyborze nowej szefowej Komisji Europejskiej. Została nią Ursula von der Leyen. Jej kandydaturę zatwierdził Europarlament. 383 europosłów było za, 327 przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. Potrzebna była bezwzględna większość, czyli 374 głosy. Była niemiecka minister jest pierwszą kobietą na tym stanowisku, odkąd zostało ustanowione, czyli od 1958 roku.

Pół wieku temu wystartowała rakieta, która wyniosła ludzi na powierzchnię Księżyca. W misji statku kosmicznego Apollo 11 wzięły udział trzy osoby, z których dwie stanęły na Srebrnym Globie. Rozmawiamy o tym z dr Kamilem Dereszem z Centrum Nauki Kopernik.

Tego lata przybyła nam kolejna atrakcja turystyczna w Warszawie. Na terenie dawnej Fabryki Samochodów Osobowych pasjonaci zorganizowali wystawę zabytkowych samochodów. Jest ona ściśle związana z historią Polski. Pokazuje bowiem eksponaty, które praktycznie od końca II wojny światowej do przełomu w 1989 roku i później, jeździły po naszych szosach. Klaudiusz Madeja rozmawia z organizatorem ekspozycji Robertem Brykałą.

W naszym programie audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Halinie Konopackiej, pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej. Największy sukces Haliny Konopackiej to złoty medal olimpijski w rzucie dyskiem. To był też największy sukces sportowy II RP - pierwszy złoty medal olimpijski zdobyty przez reprezentanta Polski. Było to w Amsterdamie, 31 lipca, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1928 roku. Wtedy też Halina Konopacka pobiła rekord świata. Rzuciła dyskiem na odległość 39 metrów i 62 centymetry.


Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.