Redakcja Polska

Nowy sztandar Liceum nr 3 imienia Św. Królowej Jadwigi w Mościskach

24.03.2023 13:47
Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach w Ukrainie w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 20-lecia działalności szkoły. Jest to jedna z sześciu szkół ogólnokształcących z polskim językiem nauczania działająca na Ukrainie. Dzięki darczyńcom z Legnicy mościskie liceum otrzymało nowy sztandar.
Audio
  • Dzięki darczyńcom z Legnicy mościskie liceum otrzymało nowy sztandar. Przygotował Eugeniusz Sało
Poświęcenie nowego sztandaru
Poświęcenie nowego sztandaruFot. Andrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski

Uroczystość przekazania i poświęcenia nowego sztandaru Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach odbyła się w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. I choć szkoła od 2005 roku ma skromny sztandar, który wyhaftowali sami uczniowie i nauczyciele, od lat marzyła o nowej chorągwi.

– Jest to dla nas bardzo wielki zaszczyt ze względu na to, że jest to bardzo cenny dla nas sztandar. Ze względu na to, że również jesteśmy Polakami i mamy w naszej szkole właśnie tę polskość oraz zawdzięczamy dużo Polsce – powiedział Paweł Ziober, uczeń 10 klasy liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach. – Cieszymy się, że miasto Legnica sprezentowała nam sztandar, który teraz będzie stał u nas w korytarzu lub na apelach – dodała Lilia Czerwińska, uczennica 10 klasy mościskiego liceum.


Fot. Andrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski Fot. Andrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski

Sztandar dla polskiej szkoły na Ukrainie ufundowali Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fundacja LSSE, Fundacja Pogoń Lwów, Pułk 4. Ułanów Zaniemeńskich, S.K. Kalinówka im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich. Podczas uroczystości fundatorzy wbili symboliczne gwoździe w drzewiec sztandaru.

W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz poczty sztandarowe Dolnośląska Chorągiew Harcerzy ZHR im. Orląt Lwowskich i Hufiec ZHP w Legnicy im. Janusza Korczaka, harcerze 125 Jaczowska Drużyna Harcerzy "Husaria" im. ks. Jeremiego Wiśniowieckiego oraz uczniowie Wojskowej Szkoły Średniej im. Zawiszy Czarnego.


Posłuchaj
03:51 Nowy sztandar Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach_PRdZ.mp3 Dzięki darczyńcom z Legnicy mościskie liceum otrzymało nowy sztandar. Przygotował Eugeniusz Sało

 

– Na 20-leciu szkoły Pani dyrektor powiedziała, że jej marzeniem jest posiadanie takiego sztandaru, więc długo nie trzeba było nas namawiać. Pozyskaliśmy też zaprzyjaźnione fundacje i partnerów i zakupiliśmy sztandar dla polskiej szkoły w Mościskach. Cieszę się, że fundatorami tego sztandaru są instytucje czy podmioty, które w sercach mają pomaganie Polakom zza wschodniej granicy – podkreślił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – W ciągu roku przekazaliśmy dla liceum różnego rodzaju artykuły szkolne, ale także laptopy i drukarkę. Dzięki pomocy naszej fundacji szkoła w Mościskach otrzymała autobus z Głogowa – podsumował prezes LSSE.

Historię szkoły oraz jej działalność edukacyjną i kulturalną przedstawiła dyrektor liceum Teresa Teterycz w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podziękowała partnerom z Polski za współpracę i wsparcie. – Obecnie w szkole uczy się 221 uczniów, w ubiegłym roku mieliśmy 255. Kilkanaście wyjechało do Polski, ale mamy nadzieję, że od września wrócą z powrotem. Obecnie w czasie trwającej wojny nauczanie odbywa się normalnie. Jeśli mamy alarmy powietrzne, to ze szkoły nikt nie wychodzi. Wszyscy chodzimy do schronu, gdzie są kontynuowane lekcje – powiedziała Teresa Teterycz, dyrektor Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach.


Fot. Andrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski Fot. Andrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski

Do Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach z polskim językiem nauczania chodzą dzieci z rodzin polskich i mieszanych polsko-ukraińskich, nie tylko z Mościsk, ale także z okolicznych wiosek. Liceum powstało w 2002 roku ze środków Senatu RP dzięki staraniom Wspólnoty Polskiej i Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej.

 

Eugeniusz Sało

 

Fot. Andrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski

Zobacz więcej na temat: Ukraina