JAZZ.PL

Marek Napiórkowski i jego "Hipokamp" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 19:00
W cyklu "Jazz.PL" wystąpił zespół gitarzysty Marka Napiórkowskiego. W studiu S3 Polskiego Radia artyści zagrali utwory z wydanej w 2019 roku płyty "Hipokamp". Zapraszamy do oglądania!

Oglądaj wideo:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Włodzimierz Nahorny Trio 1200.JPG
Włodzimierz Nahorny Trio na 80. urodziny lidera [ZOBACZ WIDEO]

Tytuł albumu nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru mózgu.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników "Jazz Forum", wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album "WAW-NYC", przyznawanej przez Program 3 Polskiego Radia. Wyróżniony za muzykę do filmu "Miłość i puste słowa" w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019.

Marek Napiórkowski 1200.jpg
Marek Napiórkowski gra utwory z płyty "Hipokamp"

Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na jego solowych płytach zagrali m.in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Marek Napiórkowski 1200.JPG
Marek Napiórkowski: zainspirowały mnie nieodgadnione obszary mózgu

Czytaj też:

Jan Smoczyński – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet, z którą nagrał płyty "Inspirations" oraz "Expressions". Na stałe pracuje w zespołach: Bovska, Urszuli Dudziak (kierownictwo muzyczne), Kayah Transoriental Orchestra (kierownictwo muzyczne), Michała Urbaniaka i w autorskim projekcie Smoke & The Smokes.

W sierpniu 2013 r. miał przyjemność zagrać z Bobbym McFerrinem i Gilem Goldsteinem w ramach Solidarity of Art. Jest współzałożycielem grupy June, która w 2009 roku otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii "Nowa twarz fonografii". Brał udział w nagraniach do filmów we współpracy z Michałem Lorencem oraz Marcinem Pospieszalskim. Jest producentem płyt dla wytwórni Kayax.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Paweł Dobrowolski to jeden z najbardziej zajętych perkusistów w kraju, w 2009 roku nagrodzony przez Akademię Fonograficzną Fryderykiem za udział w płycie "Assymetry" Zbigniewa Namysłowskiego. Na stałe współpracuje z Anną Marią Jopek, Bovską i Markiem Napiórkowskim.

Na przestrzeni lat grał i nagrywał z takimi artystami jak Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Randy Brecker, Richard Bona, Dhafer Youssef, Mino Cinelu, Jeff Beck, Gonzalo Rubalcaba, Gil Goldstein, Makoto Ozone, NDR Big Band, Maria Schneider Jazz Orchestra, Jacques Schwarz-Bart, Gordon Haskell, Brad Terry oraz całą plejadą polskiej sceny muzycznej. W dotychczasowym dorobku posiada ponad 30 nagranych płyt, a także muzykę do seriali oraz udział w programach telewizyjnych stacji polskich TVP1, TVP2, POLSAT, TVN oraz zagranicznych: RTL, ZDF, BBC, MEZZO.

Philip South to Australijczyk obecny w świecie perkusji od 1985 roku. Znany z wielu różnych stylów muzycznych, wykształcony klasycznie, początkowo koncertujący z różnymi orkiestrami.

Koncertował jako członek wielu muzycznych składów w Ameryce, Azji i Europie, Południowym Pacyfiku i Nowej Zelandii, m.in. z tak wybitnymi muzykami jak Hossam Ramzy, Omar Faruk Tekbilek, Anne Sophie Mutter, John Farnham, Olivia Newton-John, Glen Velez, Dianne Reeves, Winton Marsalis, Al Jarreau, Randy Newman, Kurt Elling, Jose Carreras czy Vladimir Ashkenazy, a ostatnio współtworzył polski sekstet Doors Not Shut z Krzysztofem Szmańdą, Andrzejem Święsem, Krzysztofem Dysem, Wacławem Zimplem i Ksawerym Wójcińskim.

(materiały prasowe)

Wystąpili:

Marek Napiórkowski - gitary

Jan Smoczyński - instrumenty klawiszowe/syntezatory

Paweł Dobrowolski - perkusja

Philip South - instrumenty perkusyjne

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia)

***

Na audycję "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek 26 listopada.

Zobacz więcej na temat: Marek Napiórkowski