Marek Napiórkowski: graliśmy najpiękniej jak potrafimy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:05
- Dlaczego w ogóle sięgnęliśmy po utwory? Tak jak dowodzi tego historia, choćby moja, jest to bardzo silny zapis emocjonalny, który mamy w związku z tradycją, świętami, tym szczególnym czasem - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia muzyk jazzowy Marek Napiórkowski.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
12:50 [ PR2]PR2 (mp3) 18 grudzień 2020 09_32_40.mp3 Marek Napiórkowski o nowej płycie z gitarowymi aranżacjami kolęd (Poranek Dwójki)

 

Gościem "Poranka Dwójki" był Marek Napiórkowski, współtwórca krążka "Nocna cisza. Kolędy. Marek Napiórkowski & Artur Lesicki". Płyta zawiera bardziej i mniej znane kolędy, ale przede wszystkim jest popisem wirtuozerii i pięknego dialogu dwóch gitarzystów. 

Już jako dziecko gitarzysta przeżywał głębokie wzruszenie na dźwięk utworu napisanego przez o. Mateusza Jeża w 1932 roku. - Pamiętam, że ilekroć byłem w kościele z mamą i kiedy ludzie śpiewali kolędę "Nie było miejsca dla Ciebie" to trzeba było małego Mareczka wyprowadzać, bo on się zalewał łzami - wspominał muzyk. - To się wiąże z tym, dlaczego sięgnęliśmy po te utwory.


Źródło: Marek Napiorkowski/Marek Napiórkowski, Artur Lesicki. "Nocna cisza.Kolędy". Making of.

Na płycie nie usłyszymy świątecznych dzwoneczków, ale kilka rodzajów gitar: akustyczną, klasyczną, elektroakustyczną, a nawet rezofoniczną. Zdaniem gościa Dwójki, ten minimalizm podkreśla urodę pięknych, tradycyjnych utworów.

- Chcieliśmy oddać te kolędy w naszym bardzo osobistym kontekście. To nie jest płyta z coverami, tylko nagrana przez dwóch muzyków jazzowych, którzy interpretują te melodie - opowiadał Marek Napiórkowski. - Proszę się nie obawiać, wszystkie są do rozpoznania, natomiast opowiedzieliśmy je własnym głosem.

Czytaj także:

W rozmowie także o zagranej przez muzyków kolędzie "W żłobie leży" w opracowaniu Witolda Lutosławskiego oraz o tym, dlaczego Marek Napiórkowski zagrał "Mizerną cichą" w chińskiej telewizji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marek Napiórkowski (muzyk jazzowy)

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Zderzenie dwóch energii na płycie Napiókowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 12:00
- My mamy naszą słowiańską melancholię, u nich występuje czynnik nowojorski - znakomity gitarzysta opowiadał w Dwójce o swojej najnowszej płycie "WAW-NYC".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan i Franciszek Pospieszalscy o trasie koncertowej "Kolędy Pospieszalskich"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 11:48
- To światło, które przyszło 2000 lat temu, jest dla nas wielką radością i wynika z wiary i równie głębokiego wewnętrznego przeżycia. Natomiast forma, w której opowiadamy, nie może być constansem - mówił Jan Pospieszalski.
rozwiń zwiń