Lato z Radiem 2021

Wiesław Grzzona

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 09:40
Pan Wiesław Grzzona przesłał nam zdjęcia obrazujące losy Polaków w czasie i po II wojnie światowej, w zmienionej sytuacji politycznej Polski. Nadesłane dokumenty dotyczą Jadwigi Czahor, ur. 01.08.1922 roku we Lwowie. Po wkroczeniu Sowietów w 1939 roku na wschodnie kresy deportowana do Omska. Z treści listu pisanego o zapomogę wynika, że deportowano z nią również jej męża i córeczkę, którzy nie przeżyli gehenny łagrów. Wróciła do Polski w ramach repatriacji 29.04.1946 roku. Babcia pana Grzzony wraz z siostrą zaopiekowały się nią i mieszkała u nich aż do śmierci, czyli do około 1952 roku. Przeżycia na zesłaniu spowodowały u niej duży uszczerbek na zdrowiu oraz psychice. Wyglądała na osobę dużo starszą, niż wskazywał na to biologiczny wiek. Niestety te przeżycia spowodowały śmierć w wieku około 30 lat. Na zdjęciu widać list o zapomogę do Powiatowego Komitetu Opieki Społecznej w Kolbuszowej, z którego treści wynika, że została zesłana na Syberię. Tam zmarł jej mąż i córka, a ona po powrocie była schorowana i niezdolna do pracy.
Na zdjęciu widać list o zapomogę do Powiatowego Komitetu Opieki Społecznej w Kolbuszowej, z którego treści wynika, że została zesłana na Syberię. Tam zmarł jej mąż i córka, a ona po powrocie była schorowana i niezdolna do pracy.
Na zdjęciu widać list o zapomogę do Powiatowego Komitetu Opieki Społecznej w Kolbuszowej, z którego treści wynika, że została zesłana na Syberię. Tam zmarł jej mąż i córka, a ona po powrocie była schorowana i niezdolna do pracy.Foto: Archiwum prywatne/Wiesław Grzzona