Section00
Zakończył się IV konkurs Polskiego Radia Dzieciom Gwiazdkopisanie” na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. Redakcję Polskiego Radia Dzieciom zasypało mnóstwo pięknie napisanych i zilustrowanych prac. Wśród nich znalazły się m.in. opowiadania, listy, kartki z pamiętnika i komiksy.

O tym jaka tematyka dominowała, co wyróżniało tegoroczną edycję i które prace wzbudziły najwięcej emocji w studiu Polskiego Radia Dzieciom rozmawiali jurorzy: Justyna Bednarek, Martyna Chuderska, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik.

Zapraszamy do wysłuchania specjalnego wydania audycji Kulturoteka.
O nas
O konkursie
Formularz zgłoszeniowy
Jury
O nas

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje kilkadziesiąt premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, słuchowiska, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, zaś wieczorem audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę i bezpieczeństwo przekazu – nie emituje reklam i serwisów informacyjnych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzeganie poprawności językowej.
Poprzez audycje pełne dźwięków stacja rozwija wyobraźnię i buduje kreatywność. Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się do programu nauczania, poszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

O konkursie

Każdy z nas nosi w sercu świąteczne wspomnienia: wspólne kolędowanie, zapach cynamonu, pomarańczy, wymarzony prezent pod choinką. Gdy weźmiecie udział w naszym konkursie, i z zakamarków pamięci "wyskakiwać" zaczną świąteczne opowiastki, przekonacie się jak wiele dowiecie się o sobie nawzajem - o swoich uczuciach, marzeniach, przyzwyczajeniach.

Przepis na "Gwiazdkopisanie" jest prosty: wystarczy zebrać całą rodzinę, wskoczyć do wehikułu czasu, odnaleźć w czasoprzestrzeni najpiękniejsze gwiazdkowe wspomnienie, dodać szczyptę humoru i przelać je na papier.

  • 1.

    Prace spływające do konkursu mogły być stworzone w dowolnej formie literackiej: poetyckiej, prozatorskiej lub komiksowej. Mogło to być opowiadanie, list, kartka z pamiętnika lub wiersz. Przy tworzeniu komiksu technika pracy była dowolna: rysunek, malarstwo, grafika komputerowa. .

  • 2.

    Nadesłane na konkurs prace oceniali Justyna Bednarek, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik - popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży oraz Martyna Chuderska - dziennikarka radiowa.

JAK NARYSOWAĆ KOMIKS? PODPOWIADA AUTOR KOMIKSÓW – TOMASZ SAMOJLIK

Nagrodzone prace
Przedstawiamy Państwu IV tom książki elektronicznej „Gwiazdkopisanie”.
Już po raz czwarty mamy przyjemność zaprezentować w niej prace laureatów konkursu świątecznego na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia.
Znajdą w niej Państwo 3 prace zwycięskie oraz 20 wyróżnionych, a wśród nich m.in. opowiadania, listy, kartki z pamiętnika i komiksy.

Życzymy przyjemnego gwiazdkoczytania!

POSŁUCHAJ PRAC LAURETÓW W INTERPRETACJI ZNAKOMITYCH AKTORÓW
"Być jak Józef"
volume_up
Aut. Oliwia Niewczas. Czyta Katarzyna ŁaskaPraca laureatki konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
09:03
"Zapach świątecznej historii mojego taty"
volume_up
Aut. Katarzyna, Tomasz i Wojciech Pawlik. Czyta Leszek Filipowicz.Praca laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
05:12
"Ferdek, ty chachorze"
volume_up
Aut. Magdalena Gaszka. Czyta Leszek Filipowicz.Praca laureatki konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
04:39
"Majtki "
volume_up
Aut. Julia i Daria Giese. Czyta Olga Bończyk.Praca laureata konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
03:23
"Babcia Ela i Makrela czyli trochę inne Święta"
volume_up
Aut. Magdalena, Igor i Krzysztof Szałek. Czyta Adam KrylikPraca laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie 2021"
00:00
07:32
"U babci"
volume_up
Aut. Paweł i Paweł Bachorscy. Czyta Leszek Filipowicz.Praca laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
03:25
"Spokojnych Świąt"
volume_up
Aut. Łucja i Małgorzata Przybysz. Czyta Adam Krylik. Praca laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".Praca laureatek konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
05:34
"Niewidzialne szczęście"
volume_up
Aut. Marta Domagało. Czyta Katarzyna Łaska
00:00
07:51
"Mikołaju, przepraszam za dziadka"
volume_up
Jadwiga i Grzegorz Latuszek. Czyta Olga Bończyk.Praca laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
08:46
"Gdyby ta bombka mogła mówić"
volume_up
Aut. Monika, Kamil, Mikołaj Adamczyk. Czyta Adam Krylik. Praca laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
11:03
"Gwiazdkozbiór"
volume_up
Aut. Marietta Włodarska. Czyta Olga Bończyk.Praca laureatki konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
02:17
Praca laureatki konkursu "Gwiazdkopisanie 2021"
volume_up
Aut. Aleksandra Dobies. Czyta Olga Bończyk
00:00
08:33
Praca laureatki konkursu "Gwiazdkopisanie 2021"
volume_up
Aut. Maja Talaga. Czyta Olga Bończyk
00:00
07:47
"Kochany Święty Mikołaju"
volume_up
Aut. Edyta i Zuzanna Rozenfeld. Czyta Katarzyna Łaska. Praca laureatek konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
04:20
"Pomylony adresat"
volume_up
Aut. Alicja, Anna i Maciej Sarama. Czyta Katarzyna Łaska.Praca laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
02:21
"Chatka z piernika"
volume_up
Aut. Lena i Bartosz Ciupińscy. Czyta Katarzyna Łaska.Praca laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
02:06
Kochana Babciu!
volume_up
Aut. Kacper Siry. Czyta Leszek Filipowicz.Praca laureata konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
06:36
"Uwaga Wigilia! Czyli o tym, co się może zdarzyć w Wigilię, jeśli nie uważamy”
volume_up
aut. Anna Nawrot. Czyta Katarzyna Łaska.Praca laureatki konkursu "Gwiazdkopisanie 2021".
00:00
07:15
więcej
Każdego roku w konkursie „Gwiazdkopisanie”, do wygrania są cenne nagrody, a wśród nich zestawy multimedialne i zestawy gier.

Ogłoszenie wyników 19 grudnia w audycji „Kulturoteka” na antenie Polskiego Radia Dzieciom między godziną 17.00 – 19.00 oraz na stronie www.polskieradiodzieciom.pl.
Prace laureatów omówią członkowie jury w składzie: Justyna Bednarek, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik i Martyna Chuderska – gospodyni audycji „Kulturoteka”.

"Ach, jak przyjemnie jest, gdy jest Gwiazdka!
Właściwie szkoda, że nie bywa ona trochę częściej"

Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn

Może więc nadszedł czas, by to zmienić?

Gwiazdkopisanie 2021
Section014
Section015
Section016
Section017
Skład jury
Prace konkursowe ocenią Justyna Bednarek, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik - popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży oraz Martyna Chuderska - dziennikarka radiowa.
Justyna Bednarek
Z wykształcenia romanistka, wieloletnia redaktorka w kolorowych pismach kobiecych. W roku 2015 ukazały się jej Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (nominowane do nagrody IBBY i nagrodzone w konkursie Przecinek i Kropka oraz wyróżnione Warszawską Nagrodą Literacką). Rok później – Pięć sprytnych kun.
Ta książka również przyniosła jej nominację do nagrody IBBY, nominację otrzymał również opublikowany w kolejnym roku Pan Kardan i przygoda z vetustasem, który w tym roku został uhonorowany nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. Wydana w 2018 roku Babcocha, czyli opowieść o sympatycznej czarownicy również była nominowana do nagrody IBBY, podobnie jak historia odlatującego Pana Stanisława. Na nominacjach się skończyło, za to Babcocha została wpisana na listę White Ravens i zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Lokomotywa. W sumie Justyna Bednarek wydała około pięćdziesięciu książek, książeczek i książczuń, w tym sześć powieści dla dorosłych, które napisała wspólnie z Jagną Kaczanowską.
Pisarka mieszka na warszawskich Bielanach, a dom dzieli z dziećmi, psami, kotem, kurami i kaczorami.
Martyna Chuderska
Dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom. Jurorka konkursów dla dzieci i młodzieży, zarówno literackich jak i wokalnych. Zakochana w teatrze, zaczytana w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Gospodyni programów Poranek, Kulturoteka i Kulturalna Strefa. Wielbicielka Piotrusia Pana i twórczości Astrid Lindgren. Uważa, że doba jest zdecydowanie za krótka, bo gdyby było inaczej, mogłoby być tak jak w Dolinie Muminków: "Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach. Bardzo jest łatwo miło spędzać czas" - tylko trzeba go znaleźć.
Grzegorz Kasdepke
Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. „Mam prawo”, „Kuba i Buba“, “Tylko bez całowania“ , „A ja nie chcę być księżniczką", „Mity dla dzieci", „Potworak i inne kosmiczne opowieści“). Za książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko“ otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela“ uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki „Co to znaczy..." oraz „Bon czy ton"). Ponadto zarówno „Detektyw Pozytywka“ jak i „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko“ zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka „Horror, czyli skąd się biorą dzieci“ znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha - za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go nagrodą za całokształt twórczości. W roku 2017 przyznano mu tytuł „Ambasadora Polszczyzny”. Współpracuje z wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Adamada, Tamaryn i Agora.
Od roku 2019 jest Kawalerem Orderu Uśmiechu. W mijającym roku Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom" uznała jego kryminał „Detektyw Pozytywka“ za najlepszą książkę dwudziestolecia!"
Tomasz Samojlik
Naukowiec,badacz historii przyrodniczej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, a jednocześnie autor książek i komiksów dla dzieci i młodzieży (których opublikował już ponad pięćdziesiąt). Kojarzony z postaciami żubra Pompika, ryjówki Dobrzyka, wilka Ambarasa, borsuczki Tarmosi i dzięcioła trójpalczastego Triko, popularyzuje wiedzę przyrodniczą i zachęca wszystkich czytelników do troski o świat natury. Mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci na skraju Puszczy Białowieskiej, która jest nieustającym źródłem inspiracji dla jego książek. Na podstawie liczącej 29 tomów serii „Żubr Pompik” nakręcono dwa sezony serialu animowanego, zaś jego komiks „Ryjówka przeznaczenia” stał się kanwą powstającej właśnie pełnometrażowej animacji (za obie produkcje odpowiada studio EGoFILM z Warszawy).
Jego seria książek o żubrze Pompiku oraz książki „Nauczę cię pływać, moja wyderko” i „Ambaras” znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom, zaś w 2020 roku żubr Pompik został uznany za Podlaską Markę Roku. Współpracuje z wydawnictwami Media Rodzina, Agora, Kultura Gniewu, Multico, Widnokrąg.
Mimo skrzypiących kolan chętnie gra w koszykówkę. Robi niezłe naleśniki. Lubi gorzką czekoladę i kawę. Dużo kawy.
Section024
Patroni honorowi
Patron medialny