Grzegorz Ciechowski

Poeta polskiego rocka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 08:32
Niezależnie od tego, czy pisał o zniewoleniu jednostki przez opresyjny system społeczny, czy o namiętnej miłości, jego teksty niezmiennie trafiały w głąb świadomości i serc fanów. To właśnie stworzone przez Ciechowskiego słowa piosenek Republiki w dużym stopniu decydowały o wyjątkowości zespołu.

Ciechowski bardzo dbał nie tylko o ogólny przekaz swych tekstów, ale też o zawarte w nich językowe niuanse. – Gdy ktoś kiedyś zapytał Grzegorza, dlaczego nie pisze tekstów po angielsku, odpowiedział, że nie wie, jaka w tym języku jest różnica między słowami "czmychnąć" a "umknąć" – opowiadał Zbigniew Krzywański.

Więcej niż dwie komórki

"Gdzie oni są, ci wszyscy moi przyjaciele?", "Telefony w mojej głowie", "Kombinat pracuje, oddycha, buduje" – tymi cytatami wziętymi z utworów Republiki komunikują się nie tylko najzagorzalsi fani grupy. – Teksty Grześka były dość trudne. "Kombinat pracuje, ja jestem komórką", żeby zrozumieć, co za tym idzie, trzeba mieć troszkę więcej niż dwie komórki w głowie – zauważył Walter Chełstowski, dziennikarz i producent muzyczny, pomysłodawca i organizator festiwalu w Jarocinie.

Posłuchaj
00:35 chelstowski manifest.mp3 Walter Chełstowski: Republika była głosem pokolenia

Dla Ciechowskiego teksty piosenek były tak ważne, że na pierwszych koncertach Republiki zalecił, aby rozdawano je publiczności spisane na kartkach. – Mieliśmy świadomość, że przy ówczesnej technologii nagłośnieniowej, która z reguły była kiepska, tekst może do ludzi nie docierać. Więc jeśli czegoś nie dosłyszeli na koncercie, mogli sobie to doczytać – wspominał Zbigniew Krzywański. 

Posłuchaj
01:21 krzywanski kartki.mp3 Zbigniew Krzywański o rozdawaniu fanom tekstów na kartkach

Poszukiwacz wolności, piewca miłości

Lider Republiki, komentując w swoich utworach uzależnienie jednostki od perfekcyjnie działającego i jednocześnie opresyjnego systemu społecznego, unikał bezpośrednich nawiązań do aktualnych wydarzeń czy panującego ustroju politycznego, dzięki czemu jego teksty nie straciły na aktualności. – Systemy się zmieniają, natomiast nasza reakcja na rzeczywistość, która nas otacza, wciąż pozostaje taka sama. Jesteśmy ludźmi i wciąż szukamy wewnętrznej wolności – mówił Leszek Biolik.

Posłuchaj
00:45 biolik teksty.mp3 Leszek Biolik o sile tekstów Ciechowskiego

Miłość niejedno ma imię – można by rzec, wsłuchując się w teksty piosenek napisanych przez Ciechowskiego. Czasem opiewał ją w najprostszy sposób, jak w utworze "Zapytaj mnie, czy cię kocham", a kiedy indziej używał do tego wyrafinowanych metafor – przykładem "13 cyfr". Raz pisał o wzniosłych uczuciach i przeznaczeniu ("Raz na milion lat"), a innym razem o gorącym, cielesnym pożądaniu ("Tak długo czekam").

Już jako Obywatel G.C. nagrał przejmującą "Piosenkę dla Weroniki", dedykowaną swojej małej córeczce. Dużą dawkę miłości do ojczyzny zawarł natomiast w przeboju "Nie pytaj o Polskę", w którym notabene ani razu nie padają słowa "miłość", "Polska" czy "ojczyzna".

Tekściarz do wynajęcia

Z usług Ciechowskiego-tekściarza korzystali również inni artyści. Pewnie nie każdy wie, że to właśnie on napisał teksty takich piosenek, jak "Zostawcie Titanica" Lady Pank, "Nie pokonasz miłości" Roberta Gawlińskiego czy "Dziewczyna szamana" Justyny Steczkowskiej (tę ostatnią podpisał skromnie pseudonimem Ewa Omernik).

Zobacz więcej na temat: Grzegorz Ciechowski Republika