Section00
Prezydent Lech Kaczyński
Section04

Lech

Kaczyński

(Sejm, 23.12.2005) " Historię tworzą ci, którzy mają odwagę działać. "
Zaprzysiężenie na Prezydenta RP, Warszawa, 23.12.2005

"Jest rzeczą oczywistą, iż nie ma możliwości budowania dobrego porządku publicznego bez ludzi, którzy kierują się w swoich działaniach wartościami zasadniczymi, zabiegają o dobro wspólne, gdyż jest ono dla nich wartością samą w sobie. Tylko w oparciu o takie motywacje, w oparciu o dążenie zapewnienia Polsce pomyślności w jej rozwoju, powiem więcej – w jej wielkości, można dążyć do naprawy Rzeczpospolitej."

Zaprzysiężenie na Prezydenta RP, Warszawa, 23.12.2005

"Naród jako wspólnota buduje się również wokół tradycji. Nie wolno przeciwstawiać jej koniecznym zmianom, koniecznej modernizacji Polski. To jest sprzeczność wymyślona. To jest szkodliwy sposób myślenia. Największe sukcesy w Europie odnosili ci, którzy potrafili połączyć modernizację z dobrą tradycją. Nasze państwo powinno wejść na tą drogę."

Zaprzysiężenie na Prezydenta RP, Warszawa, 23.12.2005

"Nową jakość trzeba nadać też temu wszystkiemu, co wiąże się z naszymi stosunkami z krajami leżącymi na wschód od naszych granic. Strategiczny sojusz z Ukrainą powinien nabrać bardziej konkretnych kształtów. Ścisła współpraca z Litwą, a także z Łotwą i Estonią i dążenie do nadania im trwałego charakteru to nasze cele. Wielkie znaczenie ma też obrona praw obywatela na Białorusi, w tym szczególna obrona praw polskiej mniejszości. "

Tibilisi, 5.08.2008

"Ten kraj [Rosja] uważa, że dawne czasy - upadłego niecałe 20 lat temu imperium – wracają, że dominacja znów będzie cechą tego regionu. Nie będzie. […] Ale czym się różni ta sytuacja od tej sprzed wielu lat? Dziś jesteśmy tu razem. Dziś świat musiał zareagować, nawet jeśli był temu niechętny. I my jesteśmy tutaj, żeby świat reagował jeszcze mocniej, w szczególności Unia Europejska i NATO."

Tibilisi, 5.08.2008

"Jesteśmy tutaj po to, żeby wyrazić całkowitą solidarność. Jesteśmy tutaj, przywódcy piI my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę. "

Westerplatte, 1.09.2009

"Będę to powtarzał – to nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory, nie mamy do tego żadnego powodu. Powód mają inni, powód mają ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy tą wojnę ułatwili."

Westerplatte, 1.09.2009

"Z Monachium trzeba wyciągnąć wnioski, które sięgają czasu współczesnego. Imperializmowi nie wolno ustępować. Nie wolno ustępować imperializmowi ani nawet skłonnościom neoimperialnym. Nie zawsze, tak jak w przypadku Monachium, daje to tak szybkie i tragiczne rezultaty, ale z czasem takie rezultaty przychodzą zawsze. To wielka nauka dla całej współczesnej Europy, dla całego świata."

Warszawa, 11.11.2009

"Dzisiaj, po 20 latach III Rzeczpospolitej, musimy budować nowy patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale musi mieć korzenie w przeszłości. Musi mieć pamięć, bo nie ma patriotyzmu bez przeszłości."

Warszawa, 11.11.2009

"Dobra interpretacja wspólnoty, to taka, która mówi, że Unia Europejska jest ścisłym związkiem państw niepodległych o odrębnej tożsamości, historii, a w znacznym zakresie i w polityce. Taka postawa odpowiada realiom dzisiejszej Europy. Odpowiada także interesom naszej ojczyzny. W tych realiach walka w o bezpieczeństwo w Polsce, w tym bezpieczeństwo energetyczne, walka o rozwój gospodarczy, modernizację, ale też walka o te wartości, które pozwoliły nam przetrwać, to wszystko składa się na nowy patriotyzm."

Lech KACZYŃSKI
Section08
Section012

Fotografie

Prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią podczas uroczystości zaprzysiężenia na urząd Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym. Warszawa, 23.12.2005 r.
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Warszawa 14.09.2008.
Fot. Forum
Uroczystość podpisania umowy miedzy rządem Rzeczpospolitej Polskiej a rządem Stanow Zjednoczonych Ameryki dotyczącej instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Warszawa, 20.08.2008 r.
Fot. Jerzy Dudek/Forum
O godzinie 4.45 1 września rozpoczęły się w Gdańsku, przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gdańsk, 1.09.2009 r.
Fot. PAP/Adam Warżawa
Premier RP Donald Tusk, niemiecka kanclerz Angela Merkel, rosyjski premier Władimir Putin, prezydent RP Lech Kaczyński oraz premier Chorwacji Jadranka Kosor (G-P) i premier Łotwy Valdis Dombrovskis (G-L) podczas uroczystości obchodów 70. rocznicy obchodów wybuchu II wojny światowej, na Westerplatte. Gdańsk, 1.09.2009 r
Fot. PAP/Adam Warżawa
Prezydent Polski Lech Kaczyński i prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w Tbilisi. Wcześniej podczas wizyty prezydenta Kaczyńskiego, kolumna samochodów wiozących prezydentów została ostrzelana przy granicy z Osetią Południową. Nikt nie ucierpiał. Prezydent Kaczyński przyleciał do Tbilisi na obchody piątej rocznicy Rewolucji Róż. Tbilisi, Gruzja, 23.11.2008 r.
Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezydent Lech Kaczyński podczas wiecu w Tbilisi. Przyjazd do Gruzji prezydentów Polski, Estonii, Litwy, Łotwy i Ukrainy był wyrazem solidarności pięciu państw z narodem, który padł ofiarą agresji. Gruzja, Tbilisi, 12.08.2008 r
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Polski Lech Kaczyński rozmawia z dziennikarzami na pokładzie samolotu specjalnego, podczas powrotu z Gruzji do Polski, 26 maja. Prezydent Kaczyński uczestniczył w Gruzji w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Tbilisi, Gruzja, 26.05.2008 r.
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Section017