Section50
Section00
Lech KACZYŃSKI
Prezydent Lech Kaczyński
Section06

Prezydent Kaczyński o Powstaniu Warszawskim: "Jeden z najbardziej heroicznych czynów II wojny światowej"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 05:40
- Niepodległości uzyskanej w roku 1918, obronionej w 1920, broniliśmy także w 1944 roku w Warszawie. To była walka podjęta po to, żeby Polska pozostała wolna. To nie jest święto martyrologii, tylko święto odwagi. Nam przyszło żyć w takim kraju, w którym ta odwaga jest potrzebna i nic na to nie poradzimy - podkreślał Lech Kaczyński w przeddzień 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów 63, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, 2007 r.
Prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów 63, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, 2007 r.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj
19:27 prezydent lech kaczyński_o powstaniu warszawskim.mp3 Prezydent Lech Kaczyński o pamięci o Powstaniu Warszawskim i udziale w nim ojca Rajmunda Kaczyńskiego. (PR, 8.01.2009)

 

- Jestem dumny z tego, że mój ojciec był powstańcem, chociaż wiem, że nie jest to duma z własnych zasług - podkreślał Lech Kaczyński w rozmowie w "Sygnałach Dnia". - Kiedy byliśmy mali ten element był bardzo istotny, później, z biegiem lat osłabł, by wzmocnić się w nas znów w drugiej połowie lat 70. wraz z pewnym procesem odrodzenia narodowego, które wtedy powstawało, a którego punktem kulminacyjnym była pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.  Dla mnie, jako człowieka urodzonego po wojnie, niezależnie od działalności natury politycznej pisarza, to książka "Kolumbowie. Rocznik 20" Romana Bratnego była symbolem Powstania. 

Lech Kaczyński wspominał kolejne okrągłe rocznice wybuchu Powstania i to, w jaki sposób były one celebrowane w jego rodzinie.

Rajmund Kaczyński, ojciec Lecha, służył w pułku "Baszta", którego zadaniem była ochrona Sztabu Głównego Armii Krajowej. Kaczyński senior brał udział w szturmie na tor wyścigowy na Służewcu. Został ciężko ranny - stracił kciuk prawej dłoni. Do końca września walczył na Mokotowie. Po upadku Powstania dostał się do niemieckiej niewoli, z której udało mu się zbiec. 

- Zaciętość walk powstańczych w mojej ocenie można porównać tylko ze Stalingradem, przy czym tam walczyła regularna armia. Powstańcy szli do walki rozbrojeni. W doborowym pułku "Baszta", drużynie ojca tylko ojciec miał karabin, a w plutonie dowódca miał Thompsona, karabinek maszynowy, cała reszta miała po jeden czy dwa granaty - opowiadał prezydent.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Dla Lecha Kaczyńskiego Powstanie Warszawskie było ważnym elementem budowania polskiej polityki historycznej. Z tego powodu, jako prezydent Warszawy, doprowadził do utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. 

- Narody dbają o swoją pamięć. W trakcie wszystkich zetknięć z politykami Unii Europejskiej słyszę historie o wielkości ich narodów. Od jednego z polityków usłyszałem, że jego kraj od czasów Napoleona nie przegrał żadnej wojny, a ja całkiem dobrze znam historię i wiem doskonale, że przegrał. Tak się podchodzi do własnego kraju - wyjaśniał Lech Kaczyński. - U nas jest pewna odmienna tendencja, którą trzeba skończyć, jeśli mamy się w Unii Europejskiej liczyć. Mieliśmy trudną historię, pełną porażek, ale nie można jej sprowadzać do martyrologii. Można powiedzieć "no tak, ale Powstanie Warszawskie było przegrane", było jednak także czynem heroicznym. Ja nie lubię widzenia mojego kraju jako ofiary. Lubię widzieć Polskę jako duże, europejskie państwo o ponad tysiącletniej historii. 

Więcej o najważniejszych wypowiedziach z czasów prezydentury dowiesz się na stronie lechkaczynski.polskieradio.pl

Ważnym rozdziałem prezydentury Lecha Kaczyńskiego była polityka historyczna, polityka orderowa, jak również odznaczeniowa. Starał się pielęgnować pamięć o dziejach Polski, wskrzeszać świadomość patriotyczną i dumę narodową. W 2006 roku jako Prezydent Rzeczypospolitej powołał nowy, niezwykle potrzebny order - Order Krzyża Wojskowego, który jest nadawany za zasługi w działaniach przeciwko terroryzmowi lub podczas operacji pokojowych.

Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej TU 154M, razem z żoną Marią Kaczyńską oraz 94 osobami z polskiej delegacji, udającej się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Ciało prezydenta przewieziono do Polski i złożono w bazylice archikatedralnej, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

Dowiedz się więcej, zobacz serwis specjalny o katastrofie smoleńskiej.

bm

Section07
Section52