Section50
Section00
Lech KACZYŃSKI
Prezydent Lech Kaczyński
Section06

Prezydent Kaczyński: jestem przekonany, że Polska w Europie to Polska sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 05:40
- Piąta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, data 1 maja 2004 roku, to jeden z najważniejszych dni w naszej narodowej historii - mówił prezydent Lech Kaczyński w orędziu radiowo-telewizyjnym z 30 kwietnia 2009 roku.
Prezydent Lech Kaczyński, Warszawa, Pałac Prezydencki, 26 listopada 2009 r.
Prezydent Lech Kaczyński, Warszawa, Pałac Prezydencki, 26 listopada 2009 r.Foto: PAP/Radek Pietruszka

- W tym miejscu, w imieniu Polaków, chciałbym podziękować moim poprzednikom na stanowisku prezydenta Rzeczypospolitej, a także kolejnym szefom rządów Rzeczypospolitej za pracę na rzecz wejścia Polski do Unii Europejskiej - mówił prezydent Lech Kaczyński.

W przemówieniu prezydent zaapelował o udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Skuteczna polityka europejska szczególnie jest potrzebna, by wyrównać zaległości w rozwoju już nie tylko między Polską a Europą Zachodnią, ale pomiędzy poszczególnymi rejonami naszego kraju - argumentował prezydent Kaczyński. - Mam nadzieję, że przyjdzie jeszcze lepszy czas dla budowy silnej Polski w Europie i świecie. Jestem przekonany, że wierni swojej chrześcijańskiej tradycji zbudujemy nowoczesną Polskę, z której zdaniem liczyć się będzie i Europa, i świat - zakończył prezydent. 


Posłuchaj
04:43 orędzie prezydenta rp lecha kaczyńskiego___1064_ok..mp3 – Skuteczna polityka europejska szczególnie jest potrzebna, by wyrównać zaległości w rozwoju już nie tylko między Polska a Europa Zachodnią, ale pomiędzy poszczególnymi rejonami naszego kraju – mówił prezydent Lech Kaczyński. (PR, 30.04.2009)

Silna Polska oparta na historycznej pamięci, aktywnie i suwerennie działająca na arenie międzynarodowej - to filary prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Z pierwszą wizytą zagraniczną Lech Kaczyński udał się w styczniu 2006 roku do Stolicy Apostolskiej. Podczas spotkania się z papieżem Benedyktem XVI rozmawiał z nim m.in. o planowanym przyjeździe Ojca Świętego do Polski, do którego doszło w maju.

Prezydent Kaczyński dużą wagę przywiązywał do współpracy i sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem doświadczenia historyczne, zaangażowanie USA w obie wojny światowe i walkę z komunizmem, uczyniły z Ameryki sojusznika krajów Europy Wschodniej.

19 września 2006 roku wystąpił na forum Debaty Generalnej 61. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, poruszając kwestię reformy ONZ oraz globalnej solidarności państw, jako odpowiedzi na negatywne skutki globalizacji. Podkreślił także zaangażowanie Polski w misje stabilizacyjne i pokojowe w Kosowie, Afganistanie, Demokratycznej Republice Konga oraz w Libanie i Iraku, sygnalizował również potrzebę umacniania przyjacielskich stosunków z sąsiadami - Niemcami i Rosją.

Więcej o najważniejszych wypowiedziach z czasów prezydentury dowiesz się na stronie lechkaczynski.polskieradio.pl

Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej TU 154M, razem z żoną Marią Kaczyńską oraz 94 osobami z polskiej delegacji, udającej się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Ciało prezydenta przewieziono do Polski i złożono w bazylice archikatedralnej, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

Dowiedz się więcej, zobacz serwis specjalny o katastrofie smoleńskiej.

bm 

Section07
Section52