Section00
ABBA
Section04
Section016
Section017

01

Super trupa

Weź czworo bardzo znanych artystów, połącz ich w dwie miłosne pary, a następnie stwórz z nich zespół muzyczny – to brzmi jak przepis na szybką i nieuchronną katastrofę. W przypadku Abby jakimś cudem zaowocowało to jednak powstaniem supergrupy, która przetrwała dekadę i rzuciła na kolana niemal cały świat.

Czytaj więcej

02

Zwycięzca bierze wszystko

"Waterloo" – ta nazwa walońskiego miasteczka dręczyła Napoleona Bonaparte aż do ostatnich dni jego żywota. Słowo, które dla francuskiego imperatora było synonimem ostatecznej klęski, dla Abby stało się znakiem wielkiego zwycięstwa. Tak zatytułowaną piosenką szwedzki kwartet wygrał konkurs Eurowizji i rozpoczął szturm na szczyty list przebojów na kilku kontynentach.

Czytaj więcej

03

Pieniądze, pieniądze, pieniądze

Jako członkowie zespołu, który sprzedał setki milionów płyt, a jednocześnie nieskorzy do rozrzutności Skandynawowie, Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid przez ostatnich kilka dekad nie musieli się martwić o to, czy starczy im do pierwszego. Mogli też pozwolić sobie na luksus powiedzenia "nie", gdy zaproponowano im okrągły miliard dolarów za reaktywowanie grupy w momencie, gdy nie mieli najmniejszej ochoty wracać na scenę.

Czytaj więcej

04

Królowa tańczy

Miliony zwykłych dziewczyn miały okazję wcielić się w królowe parkietu, gdy w głośnikach rozbrzmiewała piosenka "Dancing Queen". Urokowi zniewalającej melodii największego przeboju Abby nie oparły się także najprawdziwsze koronowane głowy – szwedzka para królewska usłyszała premierowe wykonanie utworu na żywo w przeddzień swojego ślubu, a brytyjska królowa Elżbieta II jest podejrzewana o to, że nie raz pląsała w jego rytm w zaciszu Pałacu Buckingham.

Czytaj więcej

05

Zerwać nigdy nie jest łatwo

Kto wie, jak potoczyłaby się historia Abby, gdyby trwalsze okazały się osobiste związki łączące Agnethę z Björnem i Fridę z Bennym. Gdy jednak w obu parach wygasł miłosny żar, również w studiu nagrań i na scenie zaczęło zgrzytać. Patrząc z perspektywy czasu, najtrwalsze okazało się artystyczne "małżeństwo" Björna i Benny'ego, które kwitło w najlepsze jeszcze przez długie lata po rozpadzie grupy.

Czytaj więcej

06

Mamma mia!

Ten włoski okrzyk (po naszemu: "O, matko!") sam ciśnie się na usta po przeczytaniu niektórych ciekawostek na temat Abby z nieprzebranych zasobów dostępnych w internecie. To także tytuł pewnego wielkiego przeboju oraz musicalu, dzięki któremu grupa zdobyła zupełnie nowe przyczółki na mapie popkultury.

Czytaj więcej

07

Ciągle w was wierzymy

Po blisko 40 latach głuchego milczenia Abba zaskoczyła fanów nową płytą i zapowiedzią koncertów, które mają zapewnić nieśmiertelność muzykom kwartetu. Problem fizycznego starzenia się ich ciał rozwiązano w sposób przystający do trzeciej dekady XXI wieku: na scenę zostały oddelegowane cztery awatary jako żywo przypominające Agnethę, Fridę, Björna i Benny'ego z czasów, gdy ich powierzchowność rozpalała zmysły fanów niemal tak samo, jak ich muzyka.

Czytaj więcej
Section024
Section025