ABBA

Zwycięzca bierze wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:27
"Waterloo" – ta nazwa walońskiego miasteczka dręczyła Napoleona Bonaparte aż do ostatnich dni jego żywota. Słowo, które dla francuskiego imperatora było synonimem ostatecznej klęski, dla Abby stało się znakiem wielkiego zwycięstwa. Tak zatytułowaną piosenką szwedzki kwartet wygrał konkurs Eurowizji i rozpoczął szturm na szczyty list przebojów na kilku kontynentach.
Abba w pełnej krasie podczas konkursu Eurowizji
Abba w pełnej krasie podczas konkursu EurowizjiFoto: PAP / TT newsagency / OLLE LINDEBORG

"Przybyli, zaśpiewali, zwyciężyli" – tak w telegraficznym skrócie można opisać udział Abby w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbył się 6 kwietnia 1974 roku w angielskim Brighton. To fakt świetnie znany nie tylko zagorzałym fanom zespołu.

Gdy jednak poszperać nieco głębiej w historii podboju Eurowizji przez Abbę, okaże się, że wcale nie była to wojna błyskawiczna. Już rok wcześniej grupa wzięła bowiem udział w szwedzkich eliminacjach do konkursu, organizowanych pod szyldem Melodifestivalen. Być może nie był to jeszcze odpowiedni czas, a może po prostu zaprezentowana przez muzyków piosenka "Ring, Ring" była za słaba – w każdym razie polegli z kretesem.  

Spod Waterloo na podbój świata

Członkowie Abby nie załamali się takim obrotem spraw, a przygotowane przez nich rok później "Waterloo" okazało się wielkim światowym triumfem szwedzkiej myśli muzycznej. Po triumfie na Eurowizji utwór zdobył szczyt zestawienia najpopularniejszych singli w Wielkiej Brytanii, tradycyjnie niechętnej obcym wpływom muzycznym. Świetnie poradził sobie również na amerykańskiej liście "Billboardu", gdzie dotarł do wysokiego, szóstego miejsca. Był to wyczyn, jakiego nie pamiętali najstarsi Szwedzi!

"Waterloo" - synonim wielkiego zwycięstwa Abby, źródło: YouTube / Eurovision Song Contest

Dla zdecydowanej większości artystów, którzy wygrywali dotąd konkurs Eurowizji, był to punkt kulminacyjny ich muzycznej kariery. Dla muzyków Abby zwycięstwo w Brighton było jedynie przedsmakiem tego, co miało ich czekać przez kolejne lata. Wykorzystali je jako trampolinę do światowego sukcesu, o jakim nie marzył chyba nawet ich ultraoptymistyczny menedżer Stig. W tym przypadku "zwycięzca wziął wszystko" – jak w tytule wielkiego przeboju Abby, który jednak opowiadał zupełnie inną historię…

Zobacz więcej na temat: ABBA