Radio Parlament
Section01

Sejm wraca do pracy po katastrofie smoleńskiej

migracja
migrator migrator 28.04.2010

Sejm zbiera się po raz pierwszy po tragedii pod Smoleńskiem. Dopiero na następnym posiedzeniu odbędzie się zaprzysiężenie nowych posłów.

Sejm zbiera się po raz pierwszy po tragedii pod Smoleńskiem. Dopiero na następnym posiedzeniu  odbędzie się zaprzysiężenie nowych posłów.

Do Sejmu trafiło na razie 5 zgłoszeń od osób, które zgodziły się objąć mandat. Także na następnym posiedzeniu (5-7 maja) ma być uzupełnione prezydium Sejmu - zapowiedział marszałek Bronisław Komorowski.

W czwartek w Sejmie przedstawiona będzie informacja bieżąca ws. działań rządu podjętych po katastrofie koło Smoleńska, także zmierzających do wyjaśnienia jej przyczyn. Jak mówił Komorowski, niewykluczone że  przedstawi ją premier.

W katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym 15 posłanek i posłów, 3 senatorów. Nie żyje dwóch wicemarszałków Sejmu: Krzysztof Putra z PiS i Jerzy Szmajdziński z SLD i wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Prace sejmu 

Posłowie zajmą się na tym posiedzeniu m.in. projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego autorstwa resortu sprawiedliwości, który wprowadza wymóg przedstawiania przez Prokuratora Generalnego parlamentowi jawnej informacji o liczbie zastosowanych podsłuchów oraz zakaz korzystania z takich dowodów w postępowaniach innych niż karne.

Sejm rozpatrzy tez przygotowany przez klub PiS projekt zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, projekt zmian w kodeksie postępowania administracyjnego i ordynacji podatkowej oraz poselski i rządowy projekt ustawy o sporcie.

Zginęło 18 posłów i senatorów

13 kwietnia Sejm i Senat zebrały się na nadzwyczajnym zgromadzeniu, na którym uczczono pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu prezydenckiego. Na pokładzie samolotu byli posłowie: Leszek Deptuła (PSL), Grzegorz Dolniak (PO), Przemysław Gosiewski (PiS), Grażyna Gęsicka (PiS), Aleksandra Natalli-Świat (PiS), Sebastian Karpiniuk (PO), Maciej Płażyński (niezrz.), Jolanta Szymanek-Deresz (Lewica), Wiesław Woda (PSL), Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica) Arkadiusz Rybicki (PO), Zbigniew Wassermann (PiS), Edward Wojtas (PSL). Zginęli także senatorowie: wicemarszałek Krystyna Bochenek (PO), Janina Fetlińska (PiS) i Stanisław Zając (PiS).

ag, PAP, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04