Polskie Radio
Section05
katastrofa smoleńska

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS: dzięki niemu Polska jest dużo silniejsza

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie mówił, że uczynił on wiele dla Polski. - Bez Lecha Kaczyńskiego nie moglibyśmy zwyciężać, doprowadzać do tego, że Polska jest dziś dużo sprawiedliwsza i dużo silniejsza niż była wcześniej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość katastrofa smoleńska

Prawnik, patriota, prezydent. 73. rocznica urodzin Lecha Kaczyńskiego

73 lata temu, 18 czerwca 1949 roku, urodził się Lech Kaczyński, prezydent Polski w latach 2005-2010. W swoich wystąpieniach jako głowa państwa wielokrotnie podkreślał potrzebę jedności wśród Polaków, zwracał uwagę na patriotyzm i tożsamość historyczną Polski jako fundamenty budowania pozycji naszego kraju w Europie. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość opozycja demokratyczna katastrofa smoleńska zjednoczona prawica

Katyń i Smoleńsk w polskiej literaturze

Mord na polskich oficerach w lesie katyńskim i katastrofa smoleńska. Historia XX-wieku, której ostatni świadkowie odchodzą, i historia najnowsza, która dla większości z nas nie tak dawno była jeszcze czasem teraźniejszym. Oba te wydarzenia stanowiły punkty zwrotne w historii Polski. Oba – jak zresztą wszystkie przełomowe momenty w dziejach – oddziaływały także na literaturę: od publicystyki po poezję.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura zbrodnia katyńska katastrofa smoleńska Magdalena Złotnicka Trójka

Katastrofa smoleńska. Fiński parlamentarzysta: to nie przypadek, Putin powinien być za to osądzony

- Nie mam podstaw, by myśleć, że Kreml nie miał z tym (katastrofą smoleńską - red.) nic wspólnego - mówił na antenie TVP Info fiński parlamentarzysta Mikko Kärnä. Jak przyznał, teraz widzimy, do czego zdolna jest Rosja, która morduje własnych obywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Smoleńsk Władimir Putin zamach Rosja Międzynarodowy Trybunał Karny katastrofa w Smoleńsku Antoni Macierewicz

Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę pomnika katastrofy smoleńskiej. Gliński: stosują metodę "spychologii"

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak wskazał, Moskwa w tej kwestii od kilku lat stosuje metody "spychologii, nieodpowiadania na pisma czy przerzucania się odpowiedzialnością".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski symbole IPN pomniki Armia Czerwona zbrodnia katyńska Katyń Rosja dekomunizacja katastrofa smoleńska

Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. 12 lat temu para prezydencka spoczęła na Wawelu

Mija 12 lat od pogrzebu pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich, tragicznie zmarłych, wraz z 94 innymi osobami, w katastrofie rządowego samolotu 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich odbywały się 17 i 18 kwietnia 2010 roku w Warszawie i Krakowie. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i jego małżonkę żegnały tysiące ludzi w całym kraju, a także liczni goście z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Maria Kaczyńska katastrofa smoleńska

Antoni Macierewicz: Putin i Tusk są współodpowiedzialni za dramat smoleński

- Są media, które bronią Putina i Tuska - ludzi współodpowiedzialnych zarówno za dramat smoleński, jak i za kłamstwo smoleńskie. Oni bronią swoich interesów i w związku z tą obroną swoich interesów, które chcą przedłużyć za wszelką cenę, bronią kłamstwa smoleńskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022

"Prace ICM miały olbrzymie znaczenie". Macierewicz odpowiada na wywiad byłego szefa Instytutu

- Prace eksperckie zrealizowane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) dla podkomisji miały olbrzymie znaczenie dla falsyfikacji raportów Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i komisji Jerzego Millera - stwierdził przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz w oświadczeniu wydanym w związku z artykułem opublikowanym na łamach "Gazety Wyborczej”.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska Gazeta Wyborcza

Raport podkomisji smoleńskiej. Szrot: wszystko układa się w logiczną całość i wskazuje na winę Rosji

W poniedziałek (11.04) zaprezentowano przyjęty w sierpniu ub.r. raport podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot "poszlaki, które występują ws. katastrofy smoleńskiej, układają się w logiczną całość i wskazują na winę strony rosyjskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Antoni Macierewicz Paweł Szrot Rosja Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Smoleńsk Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski

B. szef Pentagonu: Lech Kaczyński i polska delegacja w Smoleńsku zostali brutalnie zamordowani przez Putina

- Miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz członków towarzyszącej mu delegacji, którzy zostali brutalnie zamordowani przez Putina 12 lat temu - powiedział były sekretarz obrony USA Christopher C. Miller w rozmowie z Radiem Wnet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Pentagon Rosja katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Władimir Putin

Pereira reaguje na słowa lidera PO: najnowszy raport komisji smoleńskiej oddziela nas od tych, którzy zaufali Rosji

- Obserwując to, co dzieje się wokół raportu i samego tematu Smoleńska i tezy o zamachu, rzeczywiście on dzieli Polaków - oddzielając od Rosjan i od tych, którzy uwierzyli w pewnym momencie, że Putinowi należy zaufać, że Rosja pod jego rządami się demokratyzuje - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira (szef portalu tvp.info). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Smoleńsk 2022 Donald Tusk katastrofa smoleńska