Polskie Radio
Section05
katastrofa smoleńska

wPolityce.pl: 10 sierpnia podkomisja smoleńska przyjęła raport końcowy

10 sierpnia br. podczas plenarnego posiedzenia podkomisja smoleńska przyjęła raport końcowy - podał w niedzielę portal wPolityce.pl. Jak dodano w tekście, nie został on dotąd ujawniony, gdyż termin przekazania go do wiadomości publicznej miał zarezerwować dla siebie przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk Antoni Macierewicz katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska społeczeństwo

Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. "Kościół umacniał ojczyznę w bolesnych momentach"

Proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd, podczas mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej powiedział, że wolność człowieka zabija się poprzez odebranie mu wiary.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska społeczeństwo katastrofa w Smoleńsku regiony mazowieckie Warszawa Kościół katolicki Msza święta

"Lech Kaczyński dostrzegał potrzeby małych miejscowości". Prezydent odsłonił pamiątkową tablicę w Lipnicy Murowanej

- Mam nadzieję, że ufundowany przez Lecha Kaczyńskiego dzwon w Lipnicy Murowanej będzie na wieki stanowił pamiątkę tego, że prezydent dostrzegał potrzeby różnych miejscowości w całej Polsce, nie tylko wielkich miast - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Lech Kaczyński Andrzej Duda prezydent katastrofa smoleńska

Wyrok ws. organizacji lotu do Smoleńska prawomocny. Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję I instancji

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pięcioro urzędników przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 roku. Jednocześnie sąd zaznaczył, że podczas organizacji tego lotu "wszystkie określone przez przepisy bezpieczniki zostały wyłączone". Chodzi o Kancelarię Prezydenta, Kancelarię Premiera, BOR i 36. specpułk, które nie powinny dopuścić do tego lotu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo sąd Smoleńsk katastrofa smoleńska Tomasz Arabski

Katastrofa smoleńska. Dziś wyrok Sądu Apelacyjnego ws. organizacji lotu przez Tomasza Arabskiego

W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie ma ogłosić wyrok po odwołaniach ws. niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. przez pięcioro urzędników, w tym b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego. Obrona wnosi o jego uniewinnienie; prokuratura chce orzeczenia zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Tomasz Arabski katastrofa smoleńska

Na Wawelu uczczono 72 rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego

Prezes PiS wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie oraz parlamentarzyści PiS wzięli udział w uroczystościach 72. rocznicy urodzin Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. W Katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta. - Mamy prawo, by dziękować za to życie śp. Pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił w homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Wawel Lech Kaczyński katastrofa smoleńska

Sąd odrzucił wniosek aresztowy dla kontrolera ze Smoleńska. Rozpłochowski: wstyd i hańba

- To środowisko sędziowskie w sposób najbardziej konsekwentny kontynuuje dziedzictwo i ciągłość po komunistycznym PRL-u. I my samymi apelami, samymi wyrazami oburzenia, ubolewania, problemu nie rozwiążemy. Oni nam się śmieją w twarz - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, komentując decyzję sądu, by nie aresztować kontrolera ze Smoleńska, który doprowadził do katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Jan Rulewski POLSKA sądownictwo katastrofa smoleńska

Miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele rządu i parlamentu uczcili pamięć ofiar

Przedstawiciele rządu i parlamentu złożyli kwiaty na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W uroczystościach brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicepremier Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA miesięcznica katastrofy smoleńskiej Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki Elżbieta Witek katastrofa smoleńska Warszawa społeczeństwo

Skurkiewicz: minister obrony jeszcze nie otrzymał raportu z prac podkomisji smoleńskiej

Wiceszef ministerstwa obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że raport z prac podkomisji smoleńskiej jeszcze nie został przekazany szefowi resortu. Podkreślił, że licząca kilka tysięcy stron publikacja jest już gotowa i oczekuje na to, aby zapoznali się z nią wszyscy członkowie podkomisji, a następnie złożyli pod nią stosowne podpisy. Stwierdził, że obecnie jest to utrudnione w związku z pandemią COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Skurkiewicz katastrofa smoleńska Smoleńsk Ministerstwo Obrony Narodowej MON POLSKA

"Smoleńsk na zawsze pozostanie przedmiotem sporu". Dr Gajewski o filmie "Stan zagrożenia"

- Film "Stan zagrożenia" jest dowodem na to, że katastrofa smoleńska na zawsze pozostanie przedmiotem sporów. Dziś są to spory polityczne, za kilkadziesiąt lat będą to spory historyków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). Gościem była również dr Hanna Karp, medioznawca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Ewa Stankiewicz POLSKA

Ewa Stankiewicz: istnieje nagranie mogące sugerować, że w Smoleńsku zamiast akcji ratunkowej doszło do egzekucji

- Szykuję kolejny film na bazie tego, co zgodziłam się usunąć. Istnieje nagranie krótko po katastrofie mogące sugerować, że zamiast akcji ratunkowej była egzekucja - powiedziała Ewa Stankiewicz, autorka filmu "Stan zagrożenia". - Rozkaz zabicia prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest już na pewno w kwietniu 2008 roku - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ewa Stankiewicz katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk

Prof. Ryba o reakcji polskiego rządu po katastrofie w Smoleńsku: skandaliczna i obnażająca "państwo z dykty"

- Wiemy, że główny i jedyny wysiłek rządu Donald Tuska polegał na tym, żeby to przykryć tak, aby ładnie wyszło w sensie politycznej kariery - mówił o wydarzeniach po katastrofie w Smoleńsku Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk katastrofa smoleńska POLSKA Polskie Radio 24 Marek Suski Michał Rachoń Marcin Wikło