Radio Parlament
Section01

Informacja rządu o katastrofie - minister Michał Boni

migracja
migrator migrator 29.04.2010

Minister Michał Boni podziękował Kancelarii Prezydenta za współpracę przy organizacji uroczystości żałobnych.

Minister Michał Boni podziękował Kancelarii Prezydenta za współpracę przy organizacji uroczystości żałobnych. Minister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów po informacji premiera o działaniach rządu po katastrofie pod Smoleńskiem.
         Michał Boni poinformował, że dzieci ofiar katastrofy otrzymały renty, a osoby pozostające na utrzymaniu ofiar - renty specjalne. Renty takie otrzymały też matki rodzin wielodzietnych. Instytucje rządowe chcą przyznać wszystkie świadczenia do końca kwietnia tak, aby można je było wypłacić w maju. Instytucje rządowe nawiązały współpracę z powstałą po katastrofie Fundacją 10 Kwietnia, która ma pomagać rodzinom ofiar. Rodziny ofiar zostaną też otoczone pomocą długoterminową - zapewnił minister Boni:


         Michał Boni nie zgodził się z twierdzeniem posłanki Zdzisławy Janowskiej z koła Socjaldemokracji Polskiej, zdaniem której warszawski Torwar nie był godnym miejscem dla trumien z ciałami poległych posłów. Minister powiedział, że trumny z ciałami ofiar katastrofy przewieziono na Torwar, gdyż rodziny ofiar chciały umieszczenia ich przed pogrzebem w specjalnym miejscu. Na Torwarze ustawiono krzyż, rodziny zmarłych mogły się tam modlić i czuwać przy trumnach bliskich.
         Minister Boni powiedział, że do kraju przywieziono rzeczy osobiste ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na prośbę rodzin przywieziono też ziemię z miejsca katastrofy.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Piotr Siekaj/ab

Section02
Section03
Section04