Radio Parlament
Section01

Uchwalono przepisy wprowadzające metrykę sprawy administracyjnej.

migracja
migrator migrator 15.07.2011

Sejm uchwalił zmiany w ustawach: Kodeks postępowania administracyjnego i Ordynacja podatkowa. Nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie tzw. metryki sprawy

Sejm uchwalił zmiany w ustawach: Kodeks postępowania administracyjnego i Ordynacja podatkowa. Nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie tzw. metryki sprawy, która pozwoli na zachowanie informacji kto, kiedy i jakie czynności podejmował w trakcie rozpatrywania danej sprawy administracyjnej.

Za przyjęciem tego rozwiązania głosowali posłowie PO, PSL i PJN. Posłowie PiS byli przeciw. SLD wstrzymał się od głosu.

Jak powiedział Radiu Parlament Jerzy Kozdroń z PO, sprawozdawca ustawy, takie metryki już funkcjonują w ministerstwie finansów.   Niechętni wprowadzeniu tego rozwiązania są natomiast urzędnicy ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.

Nowelizacja, przygotowana przez komisje „Przyjazne Państwo”  ma poparcie Rady Ministrów i środowiska pracodawców. Pracodawcy RP podkreślają, że metryka jest niezbędna do ustalenia, kto i na jakim etapie rozpatrywania sprawy popełnił błąd. Mają nadzieję, że to rozwiązanie zmniejszy oportunizm urzędników, poprawi złą – ich zdaniem jakość wydawanych decyzji administracyjnych i zmniejszy liczbę odwołań.

W trakcie prac komisja zrezygnowała ze zmiany przepisów poszerzających dotychczasowy katalog obowiązkowych składników uzasadnienia prawnego decyzji administracyjnej. Komisja, jak mówił Jerzy Kozdroń uznała, że byłoby to powtarzanie istniejących przepisów, „byłoby to takie masło maślane” .

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04