Polskie Radio
Section05
pracodawcy

Uczestnictwo w PPK. Czy pracodawca może nakłonić do rezygnacji?

- Pracodawca nie ma prawa nakłaniać pracownika z rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to wykroczenie, które jest zagrożone karą w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń, czyli sumie wszystkich wynagrodzeń, które pracodawca musi wypłacić - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Rasmus, adwokat. 
Zobacz więcej na temat:  Pracownicze Plany Kapitałowe emerytura prawo kodeks pracy pracownik pracodawcy społeczeństwo infografika fundusz emerytalny Ministerstwo Finansów

Polska w czołówce w przenoszeniu usług IT. Tak wynika z analizy GBS World

Polska jest jednym z trzech najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej - wynika z raportu serwisu Emerging Europe. W tym sektorze pracuje w Polsce ponad pół miliona osób, a wartość jego eksportu wynosi blisko 10 mld euro, co stanowi 1,7 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy informatyk cyfryzacja biznesu inwestycje zagraniczne google microsoft branża it outsourcing start-up

Eksperci: rynek pracy ma się dobrze, choć pracodawcy skarżą się na nadmiar biurokracji

Z rynku pracy płyną bardzo dobre dane o bezrobociu, ale trzeba się mu przyglądać choćby pod kątem rozkładu terytorialnego czy branżowego. Za chwilę też będą problemy z pracownikami sezonowymi w rolnictwie. Pracodawcy muszą więc dbać o stabilizację zatrudnienia, choć często gorset tworzony przez prawo jest zbyt ciężki. Przepisy Kodeksu pracy, które weszły w życie wczoraj być może i taki będą miały skutek, że część firm zacznie  preferować  elastyczność, np. samozatrudnienie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes KIG i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie wynagrodzenia inflacja pracodawcy pracownicy

Eksperci: zmiany w prawie pracy to wyzwanie dla pracodawców

Wchodzące dziś w życie przepisy Kodeksu pracy są korzystne dla pracowników, choć oni sami będą musieli nauczyć się korzystać z nich rozsądnie. Dla pracodawców są one wyzwaniem organizacyjnym i wiążą się z dodatkowymi kosztami administracyjnymi. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pracownicze Plany Kapitałowe OFE pracodawcy pracownicy prawo praca zdalna kodeks pracy

W przyszłym roku rekordowy wzrost płacy minimalnej? Sprawdź pierwsze szacunki

Na podstawie wskaźników przedstawionych w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026 przyjętego przez rząd, ekonomiści szacują, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie musiało wynosić co najmniej 4 254,40 zł czyli o 654,40 zł więcej niż w drugim półroczu 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płaca minimalna wynagrodzenia praca zatrudnienie pracodawcy pracownicy POLSKA społeczeństwo

Eksperci: otwarcie na niepełnosprawnych i starszych to cywilizacyjne wyzwanie dla państwa i społeczeństwa

Państwo musi zapewniać opiekę takim osobom, ale też rynek ich potrzebuje. Wobec starzenia się populacji są niezbędne na rynku pracy, a to wymaga ułatwień w transporcie, dostosowania warunków zatrudnienia czy samodzielnego mieszkania - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Piotr Bartkiewicz z Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy senior niepełnosprawni mieszkania

Gdzie firmy mają największe trudności w zrekrutowaniu pracowników? Poznaj najnowsze wyniki badania

Największe trudności w zrekrutowaniu pracowników o pożądanych umiejętnościach mają firmy z południowej i centralnej Polski - wynika z raportu ManpowerGroup. Aby poradzić sobie z niedoborem kandydatów o określonych kompetencjach, pracodawcy najczęściej inwestują w rozwój obecnych pracowników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownik pracownicy przedsiębiorca przedsiębiorstwo POLSKA zatrudnienie bezrobocie

Eksperci: Polska po pandemii stała się atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesów

Zainteresowanie europejskich przedsiębiorców przenoszeniem swojej działalności do Polski z odległych regionów na Azji to bardzo pozytywna informacja - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne produkcja przemysłowa bezrobocie rynek pracodawcy pracownicy