Polskie Radio
Section05
pracodawcy

Wiceprezes PFR: bez tarcz antykryzysowych spadek PKB byłby większy

- Wprowadzone przez rząd tarcze finansowe PFR skutecznie chroniły miejsca pracy oraz ograniczyły spadek polskiego PKB z powodu pandemii do minus 2 procent, gdy średnia unijna wynosiła minus 5 procent, a były kraje z jeszcze większym spadkiem PKB - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 tarcza antykryzysowa pracodawcy pracownicy pkb

Eksperci: wynagrodzenia rosną niezwykle szybko, ale w dużych firmach

Najnowsze dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń pokazują bardzo dobrą sytuację na polskim rynku pracy, a wzrost średniej  wynagrodzeń to wręcz zaskakująco wysoki co nakręca niestety spiralę inflacyjną. Analizę  tego, jaki wpływ na nasz rynek pracy wywrą uchodźcy z Ukrainy utrudnia natomiast  jeszcze zbyt wiele niewiadomych - mówiły w audycji ekspertki: prof. Grażyna Spytek-Bandurska z UW i Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia gus wojna na Ukrainie pracodawcy pracownicy

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk o walce z inflacją

- Poziom inflacji jest zależny m.in. od tego, jak długo będzie trwała wojna, którą Rosja prowadzi na Ukrainie. Władimir Putin przygotowywał się do tej wojny od miesięcy i to również wpłynęło na gospodarkę - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka inflacja kredyt hipoteczny Ministerstwo Rozwoju Olga Semeniuk Mateusz Morawiecki Ukraina wojna na Ukrainie pracodawcy praca zdalna Grzegorz Jankowski

Inwestycje w zdrowie pracowników? To się opłaca!

Pracodawcy coraz częściej decydują się na to, aby zapewnić swoim pracownikom dodatkową opiekę zdrowotną. W wielu firmach, i to nie tylko tych dużych, to właściwie już standard. Przedsiębiorcy angażują się także w działania profilaktyczne i programy prozdrowotne.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenie turystyczne ubezpieczenie na życie ubezpieczenie samochodu ubezpieczenie domu ubezpieczenia PZU inwestycje zdrowie medycyna pracodawcy pracownicy

Pracodawcy z zadowoleniem przyjmują chętnych do pracy Ukraińców. Szczególnie w handlu i usługach

Ukraińscy uchodźcy z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji - ocenia Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Dodaje, że rząd może wesprzeć zatrudnienie uchodźców, ułatwiając jeszcze procedury i finansując opiekę nad ukraińskimi dziećmi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownik zatrudnienie praca Ukraina uchodźcy firma

Eksperci: wojna na Ukrainie przyśpieszyła zmiany polityki surowcowej i energetycznej Polski

Decyzje rządu o szybkich odejściu od pozyskiwania z Rosji węgla, ropy i gazu znacznie przyśpieszy transformację energetyczną w Polsce. Będzie to dodatkowy koszt dla gospodarstw domowych, ale też szansa na trwałą dywersyfikację i surowcowe bezpieczeństwo - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA koronawirus pkb inflacja inwestycje pracodawcy bezrobocie wynagrodzenia wojna na Ukrainie