Polskie Radio
Section05
pracodawcy

Firmy czekają na zmiany z "chorobowym". To była obietnica KO

Firmy, zwłaszcza te z kategorii małych i średnich, z niepokojem śledzą dyskusje o zasadach obniżenia składki na ZUS oraz obietnicach, że ZUS przejmie płacenie chorobowego za pracownika na L4, od pierwszego dnia jego zwolnienia lekarskiego. To dwie, niespełnione obietnice wyborcze obecnej koalicji rządowej. W obu sprawach interweniował rzecznik małych i średnich firm.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownik składka zus msp zasiłek ZUS wynagrodzenia

Ochrona sygnalistów. Minister pracy: celem dobro wspólne

Rząd planuje objęcie ochroną tzw. sygnalistów. Chodzi o osoby, które pracują w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszają naruszenia prawa, w kontekście związanym z pracą. Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Nowe rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rząd Donalda Tuska Rzecznik Praw Obywatelskich rynek pracy prawo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pracodawcy pracownicy praca

Tajemnica zawodowa. Co grozi pracownikowi za jej złamanie?

Wykonywanie pewnych zawodów, np. lekarza, prawnika, z założenia związane jest z tajemnicą zawodową, ale jak to wygląda w innych przypadkach? Czym jest tajemnica zawodowa, tajemnica przedsiębiorstwa, na jakich zasadach możemy być zobligowani przez pracodawcę do zachowania tajemnicy i co grozi za jej złamanie? 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Aleksander Fiedorek Jacek Olech prawo społeczeństwo pracownik pracodawcy dziennikarstwo sąd

Wzrosły wynagrodzenia Polaków. GUS podał najnowsze dane

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 roku wzrosło o 12,9 proc. licząc rok do roku, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,2 proc. rdr, podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei produkcja przemysłowowa wzrosła w tym samym okresie o 3,3 proc. rdr.    
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagradzanie wynagrodzenia płace Polaków gus produkcja produkcja przemysłowa społeczeństwo przedsiębiorstwo pracodawcy pracownik POLSKA

Kobiety w biznesie. Co trzecie stanowisko jest dla nich

Mniej niż połowa (41 proc.) pracodawców na świecie deklaruje osiągnięcie pełnej równości płci w miejscu pracy - wynika z opublikowanego w piątek raportu firmy ManpowerGroup. Ale jednocześnie stale rośnie udział  kobiet na kierowniczych stanowiskach, czemu sprzyja elastyczność godzin pracy i cyfryzacja procesów biznesowych. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy bezrobocie pracownik kadry kobieta praca zdalna work-life balance

Kobiety w sektorze transportowym. Jak wypadamy na tle UE?

Pod względem feminizacji sektora transportu Polska plasuje się w połowie stawki w UE. Ale dane pokazują, że coraz więcej przedsiębiorstw logistycznych stawia na kobiety. Wynika to nie tylko z braku pracowników i oferowanych elastycznych form zatrudniania, ale także z tego, że większy udział kobiet poprawia wyniki finansowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA logistyka pracodawcy transport kobieta pracownik rynek pracy społeczeństwo POLSKA

Ekspert PIE: od dekady rośnie znaczenie pracy cudzoziemców w polskim PKB

-Polski rynek pracy z powodu rocznych zmian demograficznych, rzędu 200 tysięcy odchodzących na emeryturę polskich pracowników, potrzebuje pracy cudzoziemców, którzy już stanowią 6 procent, ogółu zatrudnionych w naszej gospodarce - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w programie 1 PR SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracownicy pracodawcy rynek pracy uchodźcy Ukraina