Polskie Radio
Section05
pracodawcy

ANALIZA W rozwiniętych gospodarkach brakuje rąk do pracy. Pomimo niepełnego zatrudnienia

Brytyjscy pracodawcy zmagają się z najgorszymi niedoborami pracowników od końca lat 90., a firmy rekrutacyjne zgłaszają problemy związane z zatrudnianiem w sektorach gospodarki takich jak transport i logistyka, hotelarstwo, produkcja i budownictwo. Szacuje się, że 1,3 miliona pracowników spoza Wielkiej Brytanii opuściło kraj podczas pandemii, a 70 proc. firm, które próbowały zatrudnić pracowników w ciągu ostatnich trzech miesięcy, miało z tym trudności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wielka Brytania USA praca bezrobocie pracodawcy pracownicy

Czy wynagrodzenia w administracji publicznej będą podlegać reformie? Wiceminister finansów wyjaśnia

- Proponujemy reformę wynagrodzeń w administracji publicznej. Zadeklarowałem chęć rozmów na temat reformy wynagrodzeń w administracji i deklaruję chęć kontynuowania rozmów - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w trakcie poniedziałkowego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA administracja publiczna zatrudnienie płace Ministerstwo Finansów pracodawcy płaca minimalna społeczeństwo

Handel w niedzielę: czy będzie zmiana przepisów? Jest odpowiedź resortu rozwoju

W Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologi (MRPiT) nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - poinformował resort rozwoju. Zaznaczył, że od różnych podmiotów napływają rozmaite, czasem sprzeczne postulaty dot. obowiązujących przepisów. Wszystkie są analizowane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę pracodawcy pracownicy handel firma POLSKA społeczeństwo

Eksperci: spory na tle klimatycznym będą się nasilały w miarą wzmacniania się polskiej gospodarki

Miejmy nadzieję, że uda się nam porozumieć z Czechami w sprawie kopalni Turów, ale na pewno nie będzie to w najbliższych latach ostatni spór tego rodzaju. Jako coraz silniejsza gospodarka, będziemy musieli zmagać się z bezwzględną walką innych państw, szczególnie sąsiadów, którzy będą bronić swoich interesów. Sprawy klimatyczne będą tu dobrym pretekstem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Maciej Wośko  redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel ekologia Unia Europejska pracodawcy handel w niedzielę Czechy prawo

Co siódmy pracownik wciąż pracuje zdalnie, mężczyzni bardziej aktywni zawodowo od kobiet. Nowa analiza GUS

Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15–89 lat (BAEL) wyniósł w I kwartale 2021 roku 57,3 proc. - poinformował w GUS. Zdalnie obowiązki zawodowe wykonywał prawie co siódmy pracujący, w większości przypadków z powodu pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus pracownicy pracownik 50 plus zatrudnienie bezrobocie praca zdalna pracodawcy społeczeństwo

Płace i zatrudnienie poszły w górę. Nowe dane GUS

Wynagrodzenie w maju 2021 roku (licząc rok do roku) wzrosło o 10,1 proc. Eksperci ankietowani przez GUS spodziewali się wzrostu na poziomie +10,2 proc. To i tak więcej niż w kwietniu, gdy płace powiększyły się  o 9,9 procent. Więcej osób znalazło pracę, bo  zatrudnienie w maju (rdr) wzrosło o 2,7 proc. Analitycy oczekiwali, że będą większe o 2,5 proc. Dla porównania w kwietniu tego roku wzrosły o 0,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia pracodawcy pracownicy

Premier: chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami

- Chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami, zwiększenie zasobów mieszkaniowych i możliwość pozyskania mieszkania są dla nas priorytetem, mamy przygotowane akty prawne, które pozwolą realizować zapowiedzi dot. służby zdrowia - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki służba zdrowia Polski Ład pracodawcy pracownik umowy śmieciowe umowa o dzieło Sejm reformy

Lichocka: jeśli chcemy, by powiększała się klasa średnia, musimy rozwiązać problem tzw. śmieciówek

- Jeśli chcemy, żeby powiększała się klasa średnia, a polskie rodziny miały poczucie bezpieczeństwa, musimy rozwiązać problem tzw. umów śmieciowych - zaznaczyła poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka. Przyznała, że kwestią dyskusyjną pozostaje sposób, w jaki to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład Joanna Lichocka Prawo i Sprawiedliwość umowy śmieciowe społeczeństwo pracodawcy zjednoczona prawica

Eksperci: szczepienia w firmach i wzrost odporności pracowników poprawią nastroje przedsiębiorców

Zbliżające się szczepienia przeciwko Covid-19 w firmach to doskonały pomysł, który pomoże przedsiębiorcom w bieżącym prowadzeniu biznesu, co przy absencji z powodu choroby, szczególnie w firmach małych i średnich, sprawia wiele kłopotów - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz dr Przemysław Kwiecień z firmy XTrade Brokers.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce szczepienia pracodawcy tarcza antykryzysowa

Wiceminister rozwoju: otwieranie gospodarki to dopiero początek jej odbudowy

Stopniowo znosimy zamknięcia w poszczególnych sektorach gospodarki. Pomoc państwa dla branż, które zostały szczególnie dotknięte lockdownem, będzie kontynuowana, choć pewnie już w zmienionej formie. Do tego niezbędne są środki, także te pochodzące z UE. Mają być one przeznaczone m.in. na budowę tanich mieszkań na wynajem, a gdyby nie było to możliwe, to znajdą się na to pieniądze krajowe – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lockdown Ministerstwo Rozwoju tarcza antykryzysowa pracodawcy bezrobocie Koronawirus w Polsce szczepienia