Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Multikulti w praktyce. Zamieszki we Francji wywołała w większości młodzież afrykańskiego i maghrebskiego pochodzenia

Francuski dziennik "La Figaro" poinformował w poniedziałek, że większość uczestników zamieszek, które dotknęły w czerwcu Francję to młodzież afrykańskiego i maghrebskiego pochodzenia. To wnioski, które płyną z raportów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, resortu sprawiedliwości i policji. Gazeta przypomina, że wcześniej władza wykluczała związki między imigracją z rozruchami. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja migracja młodzież Ministerstwo Spraw Wewnętrznych policja

Służby badają przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek. Wiceszef MSWiA: wszystkie zostały nadane z Niemiec

- Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie policja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Szef MSWiA ostrzega: jest ryzyko odmrożenia wojny hybrydowej na wschodniej granicy

- Ryzyko, że Putin wraz z Łukaszenką będą chcieli odmrozić hybrydową wojnę z Polską, ale także Litwą i Łotwą, jest wciąż aktualne, nasze służby będą bardzo czujnie przyglądały się działaniom inspirowanym z Białorusi i Rosji - mówił szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński portalowi i.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński Ministerstwo Spraw Wewnętrznych bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa podlaskie warmińsko-mazurskie

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

101 lat temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm literatura Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA HISTORIA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Wiceszef MSWiA o zaporze na granicy z Białorusią: we wrześniu chcemy uruchomić system bariery elektronicznej

- Budowa zapory to była mądra decyzja inwestycyjna - zdążyliśmy przed wzrostem cen. (...) Wzorowaliśmy się na barierze, która znajduje się na granicy Grecji z Turcją - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka granica Białoruś służby i bezpieczeństwo straż graniczna POLSKA Stanisław Janecki Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik

Wiceszef MSWiA: 80 mln zł na sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin b. pracowników PGR na Warmii i Mazurach

- Ponad 80 mln zł zostanie przeznaczone na sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR na Warmii i Mazurach - powiedział w Barczewie wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Laptopy, komputery i tablety otrzyma prawie 30 tys. dzieci w regionie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA komputery PGR cyfryzacja edukacja Ministerstwo Rozwoju Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Kolejne próby siłowego przekroczenia granicy w okolicach Czeremchy

Wieczorem i nocą z czwartku na piątek w okolicach Czeremchy doszło do dwóch prób nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemcy zostali zawróceni przez polskie służby na Białoruś - poinformowała w piątek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Z kolei podlaska policja opublikowała film, na którym widać, jak białoruskie służby umyślnie oślepiają polskich funkcjonariuszy.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna Białoruś imigracja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Kolejne prowokacje na polsko-białoruskiej granicy. Białoruski żołnierz chciał strzelać z pistoletu sygnałowego

Na granicy polsko-białoruskiej doszło do kolejnych prowokacji. Jeden z żołnierzy białoruskich chciał strzelać z pistoletu sygnałowego, a 100 metrów dalej pięciu Białorusinów krzyczało, że zastrzeli polskich żołnierzy - przekazało w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych granica