Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Wiceszef MSWiA o zaporze na granicy z Białorusią: we wrześniu chcemy uruchomić system bariery elektronicznej

- Budowa zapory to była mądra decyzja inwestycyjna - zdążyliśmy przed wzrostem cen. (...) Wzorowaliśmy się na barierze, która znajduje się na granicy Grecji z Turcją - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka granica Białoruś służby i bezpieczeństwo straż graniczna POLSKA Stanisław Janecki Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik

Wiceszef MSWiA: 80 mln zł na sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin b. pracowników PGR na Warmii i Mazurach

- Ponad 80 mln zł zostanie przeznaczone na sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR na Warmii i Mazurach - powiedział w Barczewie wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Laptopy, komputery i tablety otrzyma prawie 30 tys. dzieci w regionie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA komputery PGR cyfryzacja edukacja Ministerstwo Rozwoju Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Kolejne próby siłowego przekroczenia granicy w okolicach Czeremchy

Wieczorem i nocą z czwartku na piątek w okolicach Czeremchy doszło do dwóch prób nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemcy zostali zawróceni przez polskie służby na Białoruś - poinformowała w piątek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Z kolei podlaska policja opublikowała film, na którym widać, jak białoruskie służby umyślnie oślepiają polskich funkcjonariuszy.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna Białoruś imigracja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

Sto lat temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm literatura Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA HISTORIA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Kolejne prowokacje na polsko-białoruskiej granicy. Białoruski żołnierz chciał strzelać z pistoletu sygnałowego

Na granicy polsko-białoruskiej doszło do kolejnych prowokacji. Jeden z żołnierzy białoruskich chciał strzelać z pistoletu sygnałowego, a 100 metrów dalej pięciu Białorusinów krzyczało, że zastrzeli polskich żołnierzy - przekazało w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych granica

Niemcy: szef MSW wyraża zrozumienie dla budowy muru na granicy Polski z Białorusią

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" wyraził zrozumienie dla budowy muru na granicy Polski z Białorusią, chroniącego przed nielegalnymi migrantami. "Zasadne jest, abyśmy chronili granicę zewnętrzną w taki sposób, aby uniemożliwić niewykryte przekraczanie zielonej granicy" - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Białoruś granica Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Kryzys migracyjny na granicy. Niemiecki szef MSW: współpraca z Polską układa się bardzo dobrze

- Wzrasta presja migracyjna na Europę - powiedział niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. W wywiadzie dla gazety "Bild am Sonntag" wskazał główne obecnie szlaki migracyjne: z Grecji - szlakiem bałkańskim - przez Morze Śródziemne oraz przez Białoruś i Polskę. Przyznał, że ten ostatni szlak cieszy się coraz większą popularnością. Tylko w tym roku - przez Polskę - do Niemiec przybyło ponad sześć tysięcy migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy POLSKA granica polityka imigranci w Europie imigracja migracja MSW Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Szef MSWiA spotkał się z władzami miejscowości przygranicznych. "Nasze działania przyjęto ze zrozumieniem i wsparciem"

Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał z włodarzami przygranicznych miejscowości, które zostaną objęte stanem wyjątkowym. Rozmowa dotyczyła informacji na temat rozporządzenia wykonawczego, które ma zostać opublikowane po decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś granica Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mariusz Kamiński

Polska policja pomoże zabezpieczać litewską granicę. Szef MSWiA: mamy do czynienia z odwetem białoruskiego reżimu

- Na granicach Polski i Litwy mamy do czynienia cyniczną grą białoruskiego reżimu. To odwet, zemsta za to, że państwo polskie i państwo litewskie stały się bezpiecznymi miejscami schronienia dla przedstawicieli opozycji białoruskiej - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mariusz Kamiński Litwa Białoruś granica

"Dostarczane są prowiant i woda". MSWiA pomaga osobom czekającym na przekroczenie granicy

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zobligował wojewodów z regionów przygranicznych do zorganizowania pomocy dla osób oczekujących na przekroczenie granicy. W rejon punktów kontroli granicznej dostarczane są prowiant i woda - przekazał w środę wydział prasowy MSWiA.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus POLSKA PKN Orlen MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych straż graniczna

Mariusz Kamiński: rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach Polski

- Kontrola obejmie granicę polsko-ukraińską, polsko-białoruską oraz polsko-litewską. Punkty sanitarne są także na południowej i zachodniej granicy - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne zapalenie płuc bezpieczeństwo zdrowie służby i bezpieczeństwo Mariusz Kamiński Ministerstwo Spraw Wewnętrznych granica POLSKA Koronawirus w Polsce