Radio Parlament
Section01

Jerzy Wenderlich kandydatem SLD na funkcję wicemarszałka Sejmu.

migracja
migrator migrator 07.11.2011

Wicemarszałek Sejmu poprzedniej kadencji Jerzy Wenderlich będzie kandydatem SLD na tę funkcję również w tej kadencji parlamentarnej - zdecydował w poniedziałek klub Sojuszu. Jego kontrkandydatką była b. minister edukacji Krystyna Łybacka.

Wicemarszałek Sejmu poprzedniej kadencji Jerzy Wenderlich będzie kandydatem SLD na tę funkcję również w tej kadencji parlamentarnej - zdecydował w poniedziałek klub Sojuszu. Jego kontrkandydatką była b. minister edukacji Krystyna Łybacka.

Kandydaturę Wenderlicha poparło 15 posłów; na Łybacką zagłosowało 10.

Po zakończeniu poniedziałkowego posiedzenia klubu SLD jego szef Leszek Miller na briefingu prasowym pogratulował Wenderlichowi wyboru; Łybackiej podziękował zaś za wzięcie udziału w rywalizacji. "Mamy nadzieję, że nasz przedstawiciel w prezydium Sejmu będzie silną postacią, będzie zajmował również silną pozycję i będzie istotnie wzbogacał prace Prezydium Sejmu" - zaznaczył Miller.

Łybacka z kolei - dodał - będzie w nowej kadencji parlamentarnej zajmowała się pracą w komisjach sejmowych, "stanowiąc jej bardzo silny punkt, co z resztą robi z powodzeniem i z wdziękiem od lat". Sama posłanka zapowiedziała, że w nowym Sejmie wróci "do swojej ukochanej edukacji".

Wenderlich z kolei powiedział, że swoją rolę, pozycję widzi jako bycie "primus inter pares". "A więc ten wybrany spośród wielu równych. Nasz klub jest mały, ale tych dobrych, równych jest rzeczywiście bardzo dużo" - podkreślił.

Obecny na briefingu szef SLD Grzegorz Napieralski przyznał, że miał propozycję kandydowania na wicemarszałka, ale - jak mówił - nie ubiegał się o tę funkcję, ponieważ "pozostaje konsekwentny w swoim wyborze". Na konwencji 10 grudnia Napieralski ma złożyć rezygnację z funkcji przewodniczącego Sojuszu, nie będzie też ubiegał się o ponowny wybór. Chce zająć się pracą parlamentarną.

Klub SLD zdecydował także w poniedziałek, że jego rzecznikiem zostanie szef łódzkich struktur partii, jeden z nowych posłów Sojuszu, Dariusz Joński, który żartował, że wraz z Millerem podzielili się już kompetencjami. "Dobre informacje będzie przekazywał przewodniczący, te złe będę przekazywał ja" - mówił Joński.

W poniedziałkowym posiedzeniu klubu brał udział też socjolog, prof. Janusz Reykowski, który podczas specjalnego wykładu omówił październikową kampanię wyborczą, a także przedstawił sugestie dotyczące strategii dla Sojuszu na najbliższe miesiące.

"Tego rodzaju praktykę będziemy stosować dosyć często. Ja uważam, że oprócz typowych prac sejmowych, posłanki i posłowie SLD powinni od czasu do czasu wziąć udział w poważnej dyskusji na tematy socjologiczne, politologiczne, dotyczące życia artystycznego i dzisiaj rozpoczęliśmy taki cykl spotkań z wybitnymi specjalistami, naukowcami, którzy będą z nami takie dyskusje odbywać" - zaznaczył Miller.

We wtorek na pierwszych posiedzeniach zbiorą się obie izby parlamentu: Sejm i Senat. Nowi parlamentarzyści złożą ślubowanie. Izby wybiorą też swoich marszałków i wicemarszałków. Premier Donald Tusk poda formalnie swój rząd do dymisji. 8 listopada rozpocznie się VII kadencja Sejmu i VIII Senatu.

Zródło:PAP

Section02
Section03
Section04