baner
Nowa Tradycja 2024

Rozpoczyna się Festiwal Nowa Tradycja 2024. Dołącz do świętowania!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 08:30
Rozpoczyna się Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Jubileuszowa, 25. edycja to przede wszystkim twórczy dialog między ludową tradycją a współczesnością, wielość form, pomysłów interpretacyjnych i stylistycznych. Ponadto podczas Festiwalu nie zabraknie także muzyki ludowej, tradycyjnej oraz folkowej - zarówno z Polski, jak i ze świata.
Nowa Tradycja 2024
Nowa Tradycja 2024Foto: RCKL
 • Gwóźdź programu – Konkurs Muzyki Folkowej

Jedenaścioro finalistów wyłoniliśmy w redakcyjnym gronie po przesłuchaniu aż 71 zgłoszeń, które w tym roku napłynęły do konkursu. Cieszy nas duże zainteresowanie Konkursem Muzyki Folkowej, bo – zwłaszcza w roku jubileuszowym – jeszcze bardziej podkreśla ono wagę wydarzenia w świecie muzyki – mówiła koordynatorka konkursu Hanna Szczęśniak.

NOWA TRADYCJA NT KMF finaliści
Zobacz prezentacje wideo
finalistów Konkursu Muzyki Folkowej

Wśród finalistów jest aż dwóch solistów, zespoły muzycznie bliskie tradycji i te mocno eksperymentujące. Pojawią się artyści znani folkowej publiczności, jak i zupełnie nowi wykonawcy!

Finaliści powalczą o Grand Prix, nagrody radiowe: Jedynki, Dwójki oraz Czwórki. A także wyróżnienia w postaci: nagrody publiczności Burza Braw, nagrody specjalnej im. Czesława Niemena. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wręczy nagrodę finansową za interpretację mazurków.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 17-18 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny! Zapraszamy także do śledzenia transmisji online na stronie Radiowego Centrum Kultury Ludowej!

Poznaj 11 finalistów

 1. Daj Ognia

 2. Duality

 3. Gary Gwadera

 4. GrandMother Jazz

 5. HrayBery / ГрайБери

 6. Magda Kuraś Quintet

 7. Napięcie

 8. Sam Kowalski

 9. SAWA

 10. SUFERI

 11. Zvanai

 

Joanna Słowińska na czele gremium jurorskiego KMF 2024

Joanna Słowińska / fot. Magda Rymarz Joanna Słowińska / fot. Magda Rymarz

Początki Nowej Tradycji we wspomnieniach Małgorzaty Jędruch i Wojciecha Ossowskiego

 • Muzyka dla każdego

W programie wydarzenia uwzględniliśmy atrakcje dla dużych i małych Słuchaczy. Dzieci będą mogły zajrzeć do Kącika Malucha „Źródełko”, gdzie z naszym redaktorem – etnomuzykologiem i pedagogiem – Piotrem Doroszem zgłębią tajniki kowalstwa. To tradycyjne rzemiosło będzie punktem wyjścia do opowiedzenia m.in. o muzyce wsi. Na dzieci w każdym wieku (tj. od zera do 101 lat) czeka muzyczna niespodzianka od kolektywu SenJawaZabawa (Harz/Kinaszewska/Szurman/Maślanka). To koncert ludowych kołysanek-wyliczanek. Niekiedy dziwacznych, niekiedy strasznych, przenoszących Słuchaczy w odległe krainy snu i jawy. Oba wydarzenia odbędą się w niedzielę, 19 maja.

Festiwal rozpocznie Piotr Damasiewicz z kontynuacją projektu ‘Into the Roots’. To właśnie jazzman wraz z Góralami Babiogórskimi z ZR Ziemia Suska zostali laureatami Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” w 2022 roku. Na tegorocznym Festiwalu „Nowa Tradycja” artyści zaprezentują nowy materiał zarejestrowany w studiu S4 zimą ubiegłego roku – album „Świtanie”. 
Koncert odbędzie się 16 maja o godz. 19.00 »BILETY« Zapraszamy także do wysłuchania retransmisji w Dwójce, 17.05 w cyklu jazz.pl.

odpoczno 1200.jpg

17 maja – drugi dzień Festiwalu to ukłon w stronę laureatów Folkowego Fonogramu Roku. Konkurs odbywa się rokrocznie i wyłania najciekawsze płytowe propozycje folkowe. Tego wieczoru spotkamy się z dwoma podmiotami wygranymi: zespołem Odpoczno (Folkowy Fonogram Roku za rok 2022) oraz Raphaelem Rogińskim (Fonogram za rok 2023). 
Koncert laureatów FFR rozpocznie się po I części przesłuchań konkursowych – o godzinie 19.30 »BILETY« Transmisji na żywo koncertu Raphaela Rogińskiego słuchać można w radiowej Dwójce, retransmisja koncertu Odpoczna odbędzie się w Czwórce, 19 maja.

DREVO-min.jpg

W sobotę, 18 maja nasze oczy i uszy zwracają się w stronę wschodu – bliższego i dalszego. Wieczór koncertowy otwiera projekt „Wędrujący Ptak” muzycznego małżeństwa Łukasza i Marii Ojdanów stworzony wraz z legendarnym kijowskim zespołem Drevo. Przed nami opowieść na styku kultur – polskiej muzyki tradycyjnej i ukraińskiej sztuki śpiewu autentycznego, połączonych więzami improwizacji i kompozycji. Następnie trio NAP (Nowak/Al Khatib/Pulcyn) zaprosi publiczność w podróż w głąb bogatej tradycji muzyki arabskiej z międzynarodowym, improwizacyjnym sznytem. 
Start koncertów o 19.30 »BILETY« Polecamy transmisję na żywo koncertu „Wędrujący ptak” w Dwójce oraz retransmisję występu NAP w dwójkowym cyklu jazz.pl 31 maja.

19 maja – finał Festiwalu „Nowa Tradycja” uświetni koncert laureatów Konkursu Muzyki Folkowej. Następnie ze sceny ukołysze nas zespół SenJawaZabawa, by na koniec rozgrzał ją łotewski folk w wykonaniu grupy Tautumeitas. Dawniej i dziś na Łotwie określenie „tautumeitas” odnosi się do urodziwych dziewcząt. Nie tylko wizualnie, ale także poprzez… ich odnoszenie się do rodzimych tradycji! 
Początek – o godz. 18.00! 
»BILETY« Transmisje koncertu laureatów KMF oraz grupy SenJawaZabawa odbędą się w Dwójce, występ Tautumeitas zabrzmi na żywo w radiowej Jedynce.

Warszawsko-lubelska Orkiestra Dęta w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej Warszawsko-lubelska Orkiestra Dęta w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej
 • Poznajmy się bliżej – przy muzyce!

Mamy nadzieję, że koncerty, zabawy dla dzieci i Konkurs Muzyki Folkowej rozbudzą ciekawość naszych Słuchaczy i zachęcą do bliższego poznania działalności Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz naszych festiwalowych partnerów. Najlepszą do tego okazją będzie Klub Festiwalowy, czyli niezobowiązujące spotkania artystów, publiczności i organizatorów w przestrzeni klimatycznego osiedla domków fińskich na Jazdowie. W piątek, sobotę i niedzielę zapraszamy do Ambasady Muzyki Tradycyjnej ok. godz. 21.00. Poznajmy się!

Nagrody w konkursie finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są: Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są: Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.