X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Sofa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2009 10:59
R&B po polsku? Niemożliwe? A jednak!

Sofa zeszła z hali produkcyjnej na początku 2003 roku, kiedy to czterech muzyków toruńskiej sceny (Adam Staszewski, Michał Bryndal, Tomasz Organek i Bartosz Staszkiewicz) zdecydowało się na uformowanie składu, który zajmowałby się szeroko rozumianą czarną muzyką.

Niewiele ponad miesiąc po rozpoczęciu wspólnych prób panowie wygrali lokalne eliminacje do świnoujskiego festiwalu FAMA. Nad morze zespół pojechał już w poszerzonym składzie – dołączyła wokalistka Anna Karamon, zastąpiona w październiku 2003 r. przez obecny głos Sofy – Kasię Kurzawską. Do zespołu trafił również raper S.T.U.B.

Latem 2004 roku Sofa nagrała pierwszą EP-kę, zatytułowaną "Wicked Skills". Wydawnictwo trafiło w ręce Hirka Wrony, który wtedy prowadził w radiowej Trójce audycję "Czarny piątek". Sofa wraz z raperem O.S.T.R. dali wspólny koncert w Trójce, co zainicjowało muzyczną przyjaźń. Wrona przedstawił Sofę prowadzonej przez Kayah wytwórni Kayax, która w lipcu 2005 r. podpisała z zespołem kontrakt (przed zawarciem umowy ustabilizował się skład Sofy: perkusistę Michała Bryndala zastąpił Robert Markiewicz). Wtedy też zespół zagrał po raz pierwszy na Heineken Open’er Music Festival.

Pierwsza płyta Sofy nosi tytuł "Many Stylez" i ukazała się w maju 2006 r. Promowało ją nagranie "Moje życie to…". Na płycie gościnnie pojawili się między innymi O.S.T.R. i Bartek Królik. Zespół wziął udział w koncercie Trendy festiwalu Top Trendy (zajął w nim 4. miejsce), a także zakwalifikował się do koncertu debiutantów festiwalu Vena Music (dzięki temu dał koncert w słynnej londyńskiej hali La Scala). Sofa ponownie zagrała na Heineken Open’er Music Festival. "Many Stylez" spotkało się z ciepłym przyjęciem prasy muzycznej, zespół otrzymał Fryderyka w kategorii "Nowa twarz fonografii", a także serię lokalnych nagród przyznawanych toruńskim artystom. Kasia Kurzawska wzięła udział w nagraniu trzeciej w dorobku Smolika płycie "3" (promujący całość utwór "CYE"), a także w pierwszym zarejestrowanym w Polsce koncercie z cyklu MTV Unplugged, którego bohaterką była Kayah.

Rok 2007 to czas intensywnej promocji płyty: Sofa pojawiła się na festiwalu w Opolu w konkursie premier z piosenką "Szkoda słów", ponownie zakwalifikowała się do finału Vena Music Festiwal, a we wrześniu 2007 zespół otworzył polski koncert Black Eyed Peas. W lutym 2008 roku w toruńskim klubie Od Nowa Sofa świętowała swoje piąte urodziny, wśród zaproszonych gości znaleźli się O.S.T.R., Smolik, Kayah i Hirek Wrona.

Druga płyta zespołu ukazała się 3 kwietnia 2009 r. Na "Doremifasofa" pojawili się gościnnie O.S.T.R., Miodu (skład Jamala), a także Frank McComb, słynny amerykański wokalista soulowy, który ma na swym koncie współpracę z Branfordem Marsalisem.

(mt)Czytaj także

Sofa - "One Movie"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2009 00:00
rozwiń zwiń