X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Rozynek Marcin

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2009 11:22
"Ubieranie do snu" - to tytuł najnowszej płyty Marcina Rozynka. Tak samo nazywa się drugi promujący ją singiel. Niby nic nadzwyczajnego, tytuł jak tytuł. Ale... w nawiasie znajduje się intrygujące rozwinięcie.
"Ubieranie do snu" - to tytuł najnowszej płyty Marcina Rozynka. Tak samo nazywa się drugi promujący ją singiel. Niby nic nadzwyczajnego, tytuł jak tytuł. Ale... w nawiasie znajduje się intrygujące rozwinięcie.

Słowa "Naukowcy zaskoczeni gigantycznym obszarem pozbawionym energii" zapowiadają intrygujący materiał. Zanim jednak Rozynek przystąpił do prac nad wspomnianą płytą, przebył długą podróż.
U schyłku lat osiemdziesiątych powstał pierwszy - jak wokalista sam go nazywa - "nieosiedlowy" zespół w karierze Marcina - Esther. Nazwa grupy poszerzyła się z czasem do Książę i Esther. Skład szybko połączył siły z Waldemarem Dąże i Łukaszem Wachowiakiem, niedługo potem na pokład zawitali Mikołaj Kobus i Aleksander Wnukowski. Podczas Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w 1994 roku panowie wystąpili pod szyldem Atmosphere. Zdobyli drugą nagrodę, ustępując miejsca jedynie Myslovitz.

Atmosphere z czasem coraz wyraźniej zaznaczali swoją obecność na rynku. W 1997 roku do sklepów trafiła ich pierwsza płyta "Atmosphere" wydana nakładem Sony Music Polska. Krążek zaowocował nominacją do Fryderyka w kategorii płytowy debiut roku. Nagroda przypadła Annie Marii Jopek, Atmosphere odebrali natomiast nagrodę od miesięcznika "Tylko Rock" (obecnie "Teraz Rock"). Dwa lata później Sony wydało drugą płytę Atmosphere "Europa naftowa", promowaną piosenkami "Lissa", "Ulice San Francisco" oraz "E-92". Wytwórnia odrzuciła propozycję nagrania, które muzycy nagrali na przełomie tysiącleci z myślą o trzecim albumie. Obrazu dramatu dopełniły nieporozumienia wewnątrz zespołu i kłopoty finansowe, które doprowadziły do zawieszenia działalności Atmosphere.

Rozynek rozpoczął karierę solową. Z pomocą Grzegorza Ciechowskiego i Leszka Biolika nagrał album "Księga urodzaju", który ukazał się w 2003 roku. Krążek przyniósł dwa przeboje: "Najlepsze" i "Siłacz", alternatywny pop Marcina z miejsca zyskał przychylność słuchaczy. Podobnie było w przypadku wydanego rok później krążka "Następny będziesz ty". W 2004 roku Rozynek wreszcie dostał Fryderyka. Kapituła doceniła artystę, przyznając mu miano wokalisty roku. Marcin jest również laureatem Superjedynki opolskiego festiwalu.

Przystankiem bezpośrednio poprzedzającym "Ubieranie do snu" była melancholijna płyta "On-off" z 2006 roku.

(mk)