X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Leszcze

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2008 17:58
Leszcze to ławica zabawowo-taneczna. Wykluły się w 2001 roku z ikry dwóch rekinów trójmiejskiego undergroundu: Maćka Łyszkiewicza i Maćka Bednarka.

fot. Marek Podolczyński

W nominowanym do konkursu Premier na KFPP w Opolu nowym singlu "Tak się bawi nasza klasa" Leszcze  grają konwencją prywatkowych przebojów. Jest trochę tanecznie, trochę sentymentalnie, ale przede wszystkim- dowcipnie i ironicznie. Teledysk, nagrany nomen omen w warszawskiej Time Cafe, miksuje przeszłość z teraźniejszością, wspomnienia szkolne z klimatem spotkań po latach. W bardzo nietypowej roli pojawi się w nim plejada największych gwiazd polskiego show biznesu.

Leszcze to ławica zabawowo-taneczna. Wykluły się w 2001 roku z ikry dwóch rekinów trójmiejskiego undergroundu- Maćka Łyszkiewicza (twórcy m.in. zespołów No Limits i Łyczacza)  i Maćka Bednarka (znanego jako DJ Zurt de Lux). Pierwsze przeboje zespołu "Twe usta jak maliny" i "Irena" z  płyty pod znamiennym tytułem "Wolne Miasto Dancing" wylansowała stara, dobra Radiostacja. Liderem zespołu został zbyt radosny, charyzmatyczny i szalony jak na śpiewaka operowego, bas wyśmienity- Maciej Miecznikowski. 

Ludzie pokochali ten zwariowany, dancingowy styl zabawy, a żartami z kiczowatej konwencji zachwycili się też krytycy. Kolejna płyta to kolejny hit - "Ta dziewczyna" doceniony nie tylko przez publiczność, ale też uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy na festiwalu w Opolu.  Za sprawą tego albumu i tytułowej piosenki Leszcze bytujące dotąd w słodkich wodach alternatywy i undergroundu wypłynęły na szerokie wody show biznesu. Potwierdzeniem tego faktu był następny opolski sukces pastiszowego, wakacyjnego przeboju "Kombinuj dziewczyno"(z płyty o tym samym tytułem). Czwarte wydawnictwo "Dziewczyna cud"  to kolejna porcja zabawy konwencjami muzycznymi- tym razem rockiem, jazzem, a nawet muzyką klubową. Romans Leszczy ze światowej sławy mezzosopranistką Małgorzatą Walewską zaowocował w 2007 roku stylową piosenką "Cudowna noc - nie popędzaj mnie", która trafiła na składankę "Lata z Radiem". Nieustannie trwa też praca nad piątą płytą- najnowszy materiał zespołu to żonglerka gatunkami muzycznymi - taneczne, dancingowo-oldskulowe nuty miksują się z jazzowymi brzmieniami, a pastiszowe teksty z bigbitową energią.

Jednak to na scenie, grając dla ludzi Leszcze tak naprawdę czują się jak ryby w wodzie. Do tej pory dali około tysiąca koncertów w kraju i zagranicą. Jako jedni z nielicznych grają w 100% na żywo i zawsze z taką samą charyzmą i energią.

Skład Leszczy ewoluował i obecnie gatunek ten liczy siedmiu dyplomowanych muzyków pierwotnie związanych z różnymi gatunkami muzycznymi (klasyka, jazz, rock, yass) których łączy poczucie humoru, umiłowanie dobrej zabawy i dystans do siebie. Frontman - Maciej Miecznik Miecznikowski wyrósł w międzyczasie na grubą rybę polskiego show biznesu - jako główny solista współtworzył sukces oratoriów Piotra Rubika, w 2007 r. wydał świetnie przyjętą przez krytykę płytę z odważnymi interpretacjami tekstów Agnieszki Osieckiej  "Czarodzieje", a aktualnie prowadzi bijące rekordy popularności show muzyczne w TVP2  "Tak to leciało".

http://www.leszcze.pl/
http://www.lastfm.pl/music/Leszcze