Polskie Radio
Section05
Agnieszka Osiecka

Teatr Telewizji na żywo. Anna Sroka-Hryń robi apetyt na "Apetyt na czereśnie" wg Agnieszki Osieckiej

- To nie jest żadne nagranie studyjne wykonane wcześniej, tylko wszystko, co państwo dzisiaj zobaczą, od samego początku do samego końca, będzie wydarzeniem na tę godzinę, na tę minutę, którą państwo będą oglądali - tak reżyserka Anna Sroka-Hryń zapowiada spektakl Teatru Telewizji "Apetyt na czereśnie" oparty na tekście Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Sroka-Hryń Dwójka Paweł Siwek Agnieszka Osiecka Teatr Telewizji spektakl aktorstwo

"Znajduję cudowne wartości". Anna Sroka-Hryń odkrywa na nowo utwory Osieckiej

Aktorka, wokalistka oraz nauczycielka życia scenicznego i muzycznego dla wielu pokoleń aktorskich. To właśnie Anna Sroka-Hryń. - Ja chyba nie jestem wokalistką. Był kiedyś taki zawód jak pieśniarka i to było takie piękne - mówi o sobie w Programie 1 Polskiego Radia. W jaki sposób interpretuje na nowo twórczość Agnieszki Osieckiej?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Agnieszka Osiecka Anna Sroka-Hryń

Marcin Januszkiewicz: teksty Agnieszki Osieckiej są mi niezwykle bliskie

- Zawsze kiedy wymyślam coś artystycznego lub scenicznego, w pierwszej kolejności towarzyszą mi teksty Agnieszki Osieckiej. Niezwykle podoba mi się to, że potrafi opowiedzieć coś na serio, bawiąc się słowem - przyznaje w "Muzycznej Jedynce" Marcin Januszkiewicz. Aktor, piosenkarz oraz wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie obecnie występuje w spektaklu "Edith i Marlene" oraz przygotowuje album z autorskimi wersjami utworów Perfectu i Lady Pank.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Marcin Januszkiewicz Agnieszka Osiecka muzyka rozrywkowa

Adam Sławiński urodzinowo w Dwójce

Piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, jak "Na całych jeziorach Ty", "W dziką jabłoń Cię zaklęłam" czy "Krzyczę przez sen". Muzyka do "Gry" Jerzego Kawalerowicza, "Skoku" Kazimierza Kutza, a także do "Komediantki", "Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy", i bodaj najbardziej pamiętana - ścieżka dźwiękowa do serialu i filmu "Chłopi"... Nie trzeba dalej wymieniać: gościem audycji był Adam Sławiński!
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Mariusz Gradowski Adam Sławiński kompozytor Agnieszka Osiecka

"Był geniuszem piosenki". Ostatnie pożegnanie Jerzego Połomskiego

W warszawskiej bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu zakończyły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Połomskiego, piosenkarza i aktora, gwiazdy polskiej estrady w latach 60. i 70. Artysta spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w grobie rodzinnym w Alei Zasłużonych. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Połomski Maria Szabłowska Paweł Sztompke Agnieszka Osiecka Wojciech Młynarski piosenka Dorota Piotrowska Alicja Majewska Irena Santor

Cuda, przypadki, zbiegi okoliczności. Hanna Krall o książce "Szczegóły znaczące"

- Wierzę w to, że "zbiegi okoliczności" są czymś więcej niż "przypadkiem"; tak myślę; a dlaczego się przytrafiają, nie wiem. Czy trzeba zasłużyć sobie na taki cud? Czy trzeba świat traktować z należytą powagą i wtedy świat się rewanżuje, odwdzięcza? - zastanawiała się Hanna Krall w rozmowie z Dorotą Gacek.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Hanna Krall Krzysztof Kieślowski Tadeusz Różewicz Anna Walentynowicz Agnieszka Osiecka Kalina Jędrusik

Premiera utworu "Ave Maria". Marcin Januszkiewicz w duecie z Borysem Szycem

Aktor i wokalista Marcin Januszkiewicz kilka dni temu pokazał światu swój najnowszy utwór pt. "Ave Maria". Do współpracy zaprosił aktora Borysa Szyca. - Mam tę frajdę, że znam Borysa od lat, jako student Akademii Teatralnej podziwiałem go i jako widz na scenie podglądałem jego kunszt aktorski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Januszkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA piosenka album Maria Szabłowska Borys Szyc Agnieszka Osiecka Marcin Januszkiewicz

Andrzej Dąbrowski: miałem być pianistą, a nie perkusistą [ZOBACZ WIDEO]

- Podobno miałem dobre ręce do fortepianu, moja mama widziała we mnie pianistę. Trochę grałem i dlatego zostałem przyjęty do liceum muzycznego, nowo otwieranego wtedy w Krakowie. W czasie egzaminu wstępnego mój przyszły profesor stwierdził, że mam wyjątkowe poczucie rytmu, którym się zachwycił. Zaproponował moim rodzicom, żebym z fortepianu przeszedł na główną perkusję - opowiadał Andrzej Dąbrowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Josephine Baker Wojciech Karolak Zbigniew Namysłowski Andrzej Kurylewicz Agnieszka Osiecka perkusja muzyka rozrywkowa piosenka Andrzej Dąbrowski

Mumio i Osiecka – finał Lata Teatralnego w TPK

28 sierpnia kończy się 29. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Lato licznych jubileuszy. Po raz 25. odbył się "Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej – Pamiętajmy o Osieckiej", nad którym artystyczną opiekę sprawuje Jerzy Satanowski. Kompozytor także piosenek patronki Atelier obchodzi tego lata 75. urodziny i 50-lecie pracy twórczej.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Jerzy Satanowski Wojciech Dorosz TEATR KULTURA Sopot Agnieszka Osiecka śląskie

Jerzy Satanowski: konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej" uczy bycia artystą

- Najważniejszym konkursowym profesorem jest publiczność. Ponadto uważamy, że cała dziesiątka finalistów to jego laureaci, nie jest ważne, kto był pierwszy, drugi czy trzeci. Kilku z tegorocznych finalistów to dzieci lub rodzeństwo uczestników poprzednich edycji. Mamy taką sztafetę pokoleń i to nas zaskoczyło - mówił w Dwójce Jerzy Satanowski, członek jury konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Dwójka Jerzy Satanowski Jakub Jamrozek piosenka

Iza Połońska. Śpiewała Osiecką i piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Teraz czas na "Noce bez gwiazd"

Iza Połońska zaprezentowała w Programie 1 Polskiego Radia piosenkę "Noce bez gwiazd". Wokalistka zyskała popularność, śpiewając utwory Agnieszki Osieckiej - jej interpretacje znalazły się na płycie "SING! Osiecka" - oraz piosenki z Kabaretu Starszych Panów ("Pejzaż bez ciebie"). 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke piosenka Kabaret Starszych Panów Agnieszka Osiecka Bogdan Hołownia Toruń Krzysztof Komeda Wojciech Młynarski Rzeszów Zielona Góra Łódź