Muzyka

Jazzpospolita na nowych torach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 15:16
Kwartet ze Stefanem Nowakowskim na kontrabasie, Wojtkiem Oleksiakiem na perkusji, Michałem Przerwą-Tetmajerem na gitarze i Michałem Załęskim na klawiszach – czyli Jazzpospolita, to już nie rytmiczne połamańce, cięcia, teraz to raczej poszukiwanie harmonii, dbanie o nastrojowość, atmosferę, pewną tajemniczość.
Jazzpospolita
JazzpospolitaFoto: fot. Grzegorz Śledź/PR2

Tak jest zarówno na wydanej w zeszłym roku płycie „Jazzpo! Live Made In China”, jak i na świeżutkiej jeszcze „Humanizm”. Nasza najbardziej doświadczona i wciąż okupująca szczyty nu-jazzowa ekipa potrafi umiejętnie czerpać zarówno z akustycznych, jak i elektrycznych brzmień, tworząc już jednak nie wybuchową mieszankę, a raczej poetycko, malarską, wysublimowaną przestrzeń rozważań.


Brzmi jak nuda? Nie przesadzajmy, co prawda ekspresyjności nie ma tu za wiele, ale jednak zespół umiejętnie balansuje emocjami, stosuje wiele środków wyrazu a strzałem w dziesiątkę było też zaproszenie Pauliny Przybysz, którą słyszymy w „Combination” i Noviki w „Zakamarkach”. Nie wiem czy ta płyta zainteresuje jednak fanów jazzu, nawet tych, którzy lubią nowe dźwięki, gdyż przestrzeń, którą teraz zagospodarowuje Jazzpospolita należy bowiem do miłośników szerokorozumianej alternatywy.

Mieczysław Burski


Zobacz więcej na temat: MUZYKA Jazz recenzja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak