X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Wawrowski i jego brylanty

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 10:17
Janusz Wawrowski wyrabia sobie coraz mocniejsze nazwisko na światowych scenach. Jego krążek „Brillante” to popis znakomitych umiejętności technicznych, a także dowód na jego niezwykłą muzykalność.
Janusz Wawrowski
Janusz WawrowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

. .

Trzeci album Janusza Wawrowskiego nagrany dla Warner Classics to połączenie polsko-niemieckich tradycji. Na krążku znajdziemy II koncert skrzypcowy Wieniawskiego i Fantazję szkocką Brucha – dwa dzieła, których wspólnym mianownikiem jest wirtuozeria. Utwory te naznaczone romantyczną uczuciowością, spontanicznością, pełne popisowych tricków, trudnych, karkołomnych pasaży – podobnie jak dzieła Paganiniego czy Sarasate – są znakomicie odbierane w szczególności podczas koncertów. Ekspresyjność – tego Januszowi Wawrowskiemu nigdy nie można było odmówić – słuchając „Brilliant” wspominam jego album sprzed 10 lat nagrany dla CdAccord poświęcony Kaprysom Paganiniego. 10 lat to dla zawodowego muzyka szmat czasu – jednak Wawrowski na obu albumach zachowuje świeże spojrzenie na prezentowane dzieła, choć zapewne na „Brilliante” czuć, że mamy do czynienia z muzykiem dojrzalszym, już ukształtowanym.


. .

Po II koncert skrzypcowy Wieniawskiego sięgnęła też laureatka II nagrody w prestiżowym 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego – Bomsori Kim. Do nagrania kolejnej płyty z serii „Warsaw Philharmonic”, gdzie obok tego dzieła usłyszmy też I koncert skrzypcowy Szostakowicza, zaprosił tę doskonałą koreańską skrzypaczkę maestro Jacek Kaspszyk i orkiestra Filharmonii Narodowej. Co o wydawnictwie powiedziała artystka? „Muzyka to dla mnie język uniwersalny. Używam go, aby komunikować się z publicznością na całym świecie. Dlatego do programu mojego debiutanckiego albumu wybrałam dwa koncerty, które są bardzo od siebie różne, ale jednocześnie niezwykle istotne dla mnie”. To prawda – bardzo się one od siebie różnią – dzieli je duża odległość czasowa, epoki zmian w muzycznych stylach – jednak takie zróżnicowanie na płycie nie przeszkadza – wprost przeciwnie, pobudza wyobraźnię. Bomsori Kim gra wyśmienicie, ze swadą, daje upust swoim emocjom. Jacek Kaspszyk potrafi doskonale wykorzystać energię skrzypaczki i umiejętnie kontroluje grę orkiestry. To zaś sprawia, że kolejnemu woluminowi serii „Warsaw Philharmonic” możemy przyznać najwyższe noty.

Mieczysław Burski

Czytaj także

Brahms - wielka miłość Nicholasa Angelicha

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 15:30
Nicholas Angelich to wielki znawca Brahmsa. Wszyscy ci, którzy do tej pory się o tym nie przekonali, mają teraz wielką szansę – właśnie ukazał się 10-płytowy boks „Brahms: Piano Concertos; Piano Works; Chamber Music” z twórczością tego geniusza romantyzmu.
rozwiń zwiń