X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Wawrowski i jego brylanty

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 10:17
Janusz Wawrowski wyrabia sobie coraz mocniejsze nazwisko na światowych scenach. Jego krążek „Brillante” to popis znakomitych umiejętności technicznych, a także dowód na jego niezwykłą muzykalność.
Janusz Wawrowski
Janusz WawrowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

. .

Trzeci album Janusza Wawrowskiego nagrany dla Warner Classics to połączenie polsko-niemieckich tradycji. Na krążku znajdziemy II koncert skrzypcowy Wieniawskiego i Fantazję szkocką Brucha – dwa dzieła, których wspólnym mianownikiem jest wirtuozeria. Utwory te naznaczone romantyczną uczuciowością, spontanicznością, pełne popisowych tricków, trudnych, karkołomnych pasaży – podobnie jak dzieła Paganiniego czy Sarasate – są znakomicie odbierane w szczególności podczas koncertów. Ekspresyjność – tego Januszowi Wawrowskiemu nigdy nie można było odmówić – słuchając „Brilliant” wspominam jego album sprzed 10 lat nagrany dla CdAccord poświęcony Kaprysom Paganiniego. 10 lat to dla zawodowego muzyka szmat czasu – jednak Wawrowski na obu albumach zachowuje świeże spojrzenie na prezentowane dzieła, choć zapewne na „Brilliante” czuć, że mamy do czynienia z muzykiem dojrzalszym, już ukształtowanym.


. .

Po II koncert skrzypcowy Wieniawskiego sięgnęła też laureatka II nagrody w prestiżowym 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego – Bomsori Kim. Do nagrania kolejnej płyty z serii „Warsaw Philharmonic”, gdzie obok tego dzieła usłyszmy też I koncert skrzypcowy Szostakowicza, zaprosił tę doskonałą koreańską skrzypaczkę maestro Jacek Kaspszyk i orkiestra Filharmonii Narodowej. Co o wydawnictwie powiedziała artystka? „Muzyka to dla mnie język uniwersalny. Używam go, aby komunikować się z publicznością na całym świecie. Dlatego do programu mojego debiutanckiego albumu wybrałam dwa koncerty, które są bardzo od siebie różne, ale jednocześnie niezwykle istotne dla mnie”. To prawda – bardzo się one od siebie różnią – dzieli je duża odległość czasowa, epoki zmian w muzycznych stylach – jednak takie zróżnicowanie na płycie nie przeszkadza – wprost przeciwnie, pobudza wyobraźnię. Bomsori Kim gra wyśmienicie, ze swadą, daje upust swoim emocjom. Jacek Kaspszyk potrafi doskonale wykorzystać energię skrzypaczki i umiejętnie kontroluje grę orkiestry. To zaś sprawia, że kolejnemu woluminowi serii „Warsaw Philharmonic” możemy przyznać najwyższe noty.

Mieczysław Burski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brahms - wielka miłość Nicholasa Angelicha

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 15:30
Nicholas Angelich to wielki znawca Brahmsa. Wszyscy ci, którzy do tej pory się o tym nie przekonali, mają teraz wielką szansę – właśnie ukazał się 10-płytowy boks „Brahms: Piano Concertos; Piano Works; Chamber Music” z twórczością tego geniusza romantyzmu.
rozwiń zwiń