X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Nerwowe Wakacje to będzie duży, ważny zespół

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2011 00:00
- Odżegnywanie się od polskiej muzyki przypomina udawanie że nie ma się nogi, podczas gdy się ją ma - mówili muzycy Nerwowych Wakacji w trójkowej Offensywie. Dziś wystąpią na scenie młodych talentów Open'era.
Audio

Na wydanie debiutanckiego albumu Nerwowych Wakacji czekaliśmy prawie 4 lata. Latem 2007 roku zespół muzyków z The Car Is On Fire i Afro Kolektywu wydał singla "Ola boi się spać", który promował drugą część składanki "Offensywa 2". Płyta prezentowała młode polskie zespoły, ale potem po formacji słuch praktycznie zaniknął.

O perypetiach z nagraniem materiału opowiadali w marcowej audycji Piotra Stelmacha wokalista i gitarzysta Jacek Szabrański oraz gitarzysta Michał Szturomski. - Nie mam wątpliwości.: Nerwowe Wakacje to będzie duży, ważny band - zadeklarował jednocześnie Szabrański.

Razem z intensywną działalnością artystyczną, rusza działalność wydawnicza. Wytwórnia Krajowa to nowy label założony przez muzyków. Numerem 1 w katalogu firmy będzie oczywiście "Polish Rock". - Nerwowe Wakacje to dopiero początek. Chcemy wydawać fajną młodą polską sztukę. Stawiamy na bandy, które odnajdują się w tradycji polskiej muzyki rozrywkowej, nie tylko rockowej - obiecuje Michał Szturomski.

Nerwowe Wakacje mają być manifestem przywiązania do tradycji krajowej piosenki. - Odżegnywanie się od polskiej muzyki przypomina mi udawanie że nie ma się nogi, podczas gdy się ją ma - uważa Jacek Szabrański. Jego zdaniem największym błędem w mówieniu o polskiej muzyce jest przykładanie szablonu pomiaru – rocka polskiego do amerykańskiego czy brytyjskiego. Polski rock to jest zupełnie co innego. Inaczej wygląda tworzenie utworu, zupełnie inną funkcję pełni tekst, inaczej musi być zaśpiewany, inaczej miksuje się wokal w utworze.

Szabrański podkreśla, że angielskie utwory ze swoją warstwą liryczną mają się nijak do dobrych polskich utworów rockowych. - Nie bez przyczyny polskie piosenki rockowe były pisane przez poetów. Jeśli nie ma w elemencie tekstowym jakiegoś przesłania, jakiegoś formalnego udźwignięcia tematu, to całość wydaje się być czcza i niewiele warta - tłumaczy. 

Zespół starał się na swojej płycie oddać ducha starej polskiej piosenki. Np. nagrywając bębny, korzystali z uwag perkusisty Czesława Niemena, Tomasza Butowtta. Muzycy Nerwowych Wakacji zmniejszyli zestaw perkusyjny i nagrali go na mniejszej ilości mikrofonów. Sama perkusja przypomina łudząco zestaw, na którym grał Ringo Starr.

Powiązań Nerwowych Wakacji z dawną polską muzyką czy szerzej - popkulturą - jest na tej płycie więcej. Perkusista Łukasz Nowicki jest np. synem Andrzej Nowickiego, który w latach 80. grał m.in. w zespołach Voo Voo, Perfect oraz w supergrupie Świnie (ze Zbigniewem Hołdysem i Wojciechem Waglewskim). Inny przykład nawiązywania przez Nerwowe Wakacje do polskiej kultury popularnej to wykorzystanie starych PRL-owskich pocztówek w oprawie graficznej płyty "Polish Rock" czy piosenka zatytułowana "Pan Samochodzik". 

A co z macierzystymi zespołami muzyków Nerwowych Wakacji, brzmiącym bardzo zachodnio i modnie The Car Is On Fire i funkowo-rapowym Afro Kolektywem?

Ci pierwsi, formacja Jacka Szabrańskiego, przygotowują materiał na swoją czwartą płytę. Wczesną jesienią chce go zarejestrować.

Z kolei zespół Michała Szturomskiego swój następny album planuje wydać jesienią.

(kow)

Aby odsłuchać rozmowy z Nerwowymi Wakacjami, kliknij w ikonę dźwięku znajdującą się po prawej stronie w boksie "Posłuchaj".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

3 sierpnia 2007 - Nerwowe Wakacje - "Ola boi się spać"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2007 00:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niech żyje Polski Rock!

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 10:54
Znamy datę premiery długo wyczekiwanego albumu Nerwowych Wakacji, supergrupy muzyków The Car Is On Fire, Afro Kolektywu i Kolorofonu.
rozwiń zwiń