X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Piosenka, która wstrząsnęła polską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 15:36
Z okazji 35-lecia kariery scenicznej Kory Jackowskiej przypominamy legendarne wykonanie "Boskiego Buenos" Maanam z festiwalu w Opolu w 1980 roku.

Kora Jackowska zadebiutowała na scenie z zespołem Maanam 35 lat temu, 9 lutego 1976 roku. W tym składzie artystka wydała 12 albumów studyjnych, 4 albumy koncertowe i 3 płyty zagraniczne. Naprawdę głośno zrobiło się o grupie w 1980 roku, gdy Maanam wystąpił na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonanie piosenki "Boskie Buenos" wstrząsnęło senną krajową sceną muzyczną. Kora Jackowska wraz z towarzyszącym zespołem jako pierwsi zaprezentowali szerokiej publiczności praktycznie nieobecną do tej pory nad Wisłą inspirowaną punk rockiem nowofalową ekspresję. Z agresywną muzyką szedł w parze niesamowity, szczególnie w siermiężnej polskiej rzeczywistości 1980 roku, tekst o rozmowie ekscentrycznej południowoamerykańskiej artystki z dziennikarzem. Niepokorna osobowość Kory świetnie korespondowała latem 1980 roku z nastrojami polskiego społeczeństwa. Piosenka znalazła się rok później na pierwszej płycie grupy, zatytułowanej po prostu "Maanam". "Boskie Buenos" miało okazać się preludium do najlepszej dekady w historii polskiego rocka.

Co nowego słychać u jubilatki? Wiosną ukażą się reedycje wszystkich polskich studyjnych płyt Maanamu oraz solowych płyt Kory. W planach jest też transmitowany przez telewizję koncert jubileuszowy oraz nowa płyta. Już niedługo poznamy z niej trzeci singiel. Krążek ukaże się w marcu. Jego producentem jest znany ze współpracy m.in z Kasią Nosowską i Pogodno, Marcin Macuk. Niedawno ogłoszono również, że Kora wystąpi w roli jurorki w nowym show telewizyjnym "Must Be the Music".

(kow)