X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Idą następcy Menuhina i Rostropovicha

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 12:11
Młodzi, ambitni, mega zdolni – przedstawiamy kilka gwiazd muzyki poważnej, które już dziś zdobywają poklask, sławę i uznanie.

 Pierwszy koncert skrzypcowy Maxa Brucha, fantazja skrzypcowa De Sarasate na temat opery Carmen Georges Bizet'a, a także dwie suity skrzypcowe Ernesta Blocha – taki repertuar na swojej debiutanckiej dla wytwórni Sony płycie wybrał młody włoski skrzypek Fabrizio Von Arx , któremu towarzyszy Praska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Christiana Bendy . Jego pierwszy album wydany przez Nuova Era of Turin, na którym zinterpretował wraz z pianistą Antonio Valentino dwie sonaty i pięć melodii na skrzypce i fortepian Siergieja Prokofieva, spotkał się z dobrym przyjęciem. Współpraca z wieloma utytułowanymi orkiestrami i dyrygentami dała bardzo dobre rezultaty, tak że w romantycznym repertuarze, zaprezentowanym na krążku młody Włoch sprawdza się rewelacyjnie.

Soyoung Yoon jest laureatką I miejsca Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego (2011), a także konkursu w Indianapolis (2010), Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) i konkursu Czajkowskiego w Moskwie (2007).  Brawurowe wykonanie koncertów skrzypcowych Czajkowskiego i Sibeliusa (dla DUX-u) wraz z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Piotra Borkowskiego to, o dziwo, debiutancki album młodej skrzypaczki. Na pewno nagranie to znajdzie nie tylko wielu nabywców, ale także stanie się kolejnym krokiem do wielkiej międzynarodowej sławy tej młodej Koreanki.

Sol
Sol Gabetta

Młoda, a już bardzo doceniana wiolonczelistka Sol Gabetta stopniowo rozszerza swój repertuar i to zarówno koncertowy jak i kameralistyczny. Dla Sony nagrała ostatnio krążek z pierwszym koncertem wiolonczelowym Dymitra Szostakowicza pod dyrekcją sławnego Lorina Mazela i jego Munchner Philharmoniker oraz sonatę na fortepian i wiolonczelę Siergieja Rachmaninowa, którą zinterpretowała wraz z Olgą Kern. Wcześniej Argentynka nagrała dla RCA Seal drugi koncert Szostakowicza z tą samą orkiestrą, ale pod dyrekcją Marca Albrechta. Oprócz rosyjskich kompozytorów w jej dyskografii natrafimy na dwa albumy z koncertami Vivialdiego nagrane wspólnie z Sonatori de la Gioiosa Marca. Artystka nie marginalizuje też gry w duetach, czego przykładem jest wydanie dla Deutsche Grammophon krązka z m.in Fantasiestücke, Op.73 Schumana, pierwszą sonatą Brahmsa, sonatami Debussy’ego i Shostakovicha. Towarzyszy jej znakomita pianistka Helene Grimaud . Słuchając tego nagrania można mieć tylko nadzieję, że obie panie polubią się na tyle, że stworzą duet, który będzie nas co jakiś czas raczył kolejnymi świetnymi płytami.

Mieczysław Burski.