Polskie Radio
Section05
Moskwa

Elżbieta I Romanowa. Pucz, intryga i rosyjska korona

6 grudnia 1741 roku władzę w Rosji przejęła Elżbieta Piotrowna Romanowa. I chociaż tron zdobyła za pomocą zamachu stanu, szybko zyskała akceptację i miłość poddanych. Władczyni, kontynuującej politykę swojego ojca Piotra I Wielkiego, udało się bowiem wprowadzić w państwie wiele reform, które usprawniły między innymi system sądowniczy, handel oraz przemysł. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy Rosja zamach caryca Katarzyna II Moskwa

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla żony

77 lat temu Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

"Putin nie liczy się z ludzkim życiem". 20 lat od szturmu na teatr na Dubrowce

- Zamach na Dubrowce i sposób, w jaki był przeprowadzony szturm, pokazały, że dla Władimira Putina nie liczy się ludzkie życie, życie zakładników - mówi politolog Iwan Prieobrażenski. 20 lat temu po akcji antyterrorystów w moskiewskim teatrze zginęło co najmniej 130 osób.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa POLSKA terroryzm Rosja Władimir Putin Anna Politkowska Aleksander Litwinienko

Teatr na Dubrowce. W akcji rosyjskiego specnazu zginęło ponad sto osób

– Terroryści czeczeńscy przetrzymują kilkuset zakładników w moskiewskim teatrze na Dubrowce. Grożą zabijaniem zakładników, straszą, że wysadzą się ze wszystkimi, jeśli siły specjalne dokonają szturmu - ta wiadomość zelektryzowała 20 lat temu cały świat. Trzy dni później, 26 października, rosyjskie służby specjalne rozpoczęły akcję odbijania uwięzionych.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa POLSKA Sygnały Dnia terroryzm Rosja

Tarcia na szczytach Kremla. ISW: "kucharz Putina" rozbudowuje prywatną armię, może zagrażać prezydentowi Rosji

Zaostrza się sytuacja polityczna na Kremlu. Jak informuje amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Jewgienij Prigożyn, nazywany "kucharzem Putina", rośnie w siłę i może stanowić zagrożenie dla rządów Władimira Putina. ISW zwraca też uwagę na nasilający się w rosyjskiej armii rasizm i fanatyzm.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Kreml Moskwa Europa

Putin zawiesza mobilizację. Według ISW powodem jest jesienny pobór do armii

W najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że "zapowiedziane przez Kreml zawieszenie mobilizacji w Rosji wynika prawdopodobnie z potrzeby odciążenia komisji uzupełnień, tak by mogły się one zająć jesiennym poborem w Rosji".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT Europa Aleksander Łukaszenka wojsko Rosja Moskwa Władimir Putin wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

Rosyjska mobilizacja przyjmuje coraz brutalniejszy charakter. Obławy są prowadzone nawet w dużych miastach

Mobilizacja na wojnę z Ukrainą przybiera w Rosji coraz brutalniejszy charakter. Jak poinformował niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit', w Moskwie masowo powoływani są na front pracownicy firm budowlanych, a wezwania do armii wręcza się nawet na stacjach metra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Władimir Putin Moskwa