Polskie Radio
Section05
Moskwa

Moskwa. Spotkanie przedstawicieli Hamasu i Fatahu. Jest termin

W czwartek w Moskwie mają się spotkać przedstawiciele palestyńskich ugrupowań Fatah i Hamas. Poinformowała o tym rosyjska agencja RIA, według której rozmowy będą dotyczyły stworzenia jednolitego palestyńskiego rządu i odbudowy Strefy Gazy. W poniedziałek premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Sztajjeh złożył rezygnację na ręce prezydenta Mahmuda Abbasa.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Rosja Moskwa Palestyna Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hamas Autonomia Palestyńska terroryzm Kreml

Rosja. Szef Memoriału skazany na 2,5 roku kolonii karnej

Moskiewski sąd skazał szefa Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał" Olega Orłowa na dwa i pół roku kolonii karnej. Uznano go winnym dyskredytacji rosyjskiej armii. Proces został skrytykowany przez obserwatorów międzynarodowych, którzy określili go jako "umotywowany politycznie". W obronie Olega Orłowa wystąpili znani artyści i intelektualiści - przeciwnicy reżimu Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa Władimir Putin Kreml reżim represje Memoriał prawa człowieka kolonia karna więźniowie polityczni wojna na Ukrainie wojna 2024 opozycja demokratyczna

Zaciekłe walki w okolicach Awdijiwki. Rosjanie atakowali tam ponad 20 razy

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych informuje, że w ciągu ostatniego dnia doszło do 71 bezpośrednich starć bojowych z wojskami rosyjskimi. Rosjanie przeprowadzili 3 uderzenia rakietowe i 159 nalotów na pozycje ukraińskie i obiekty cywilne. Przeprowadzli również 162 ostrzały artyleryjskie na ponad 100 miejscowości.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko Ukraina Moskwa Rosja ŚWIAT Europa

Rosyjska opozycja spotyka się w Berlinie. Cel? Rozmowy o obaleniu Putina

Dziś w Berlinie spotkają się rosyjscy opozycjoniści - przeciwnicy wojny i reżimu Władimira Putina. Do stolicy Niemiec przyjechali rosyjscy politycy, intelektualiści i dziennikarze napiętnowani przez Kreml określeniem "zagraniczny agent". Część z nich została w Rosji zaocznie skazana na kary pozbawienia wolności, a przeciwko pozostałym toczą się postępowania karne.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja ŚWIAT Berlin Moskwa

Łada Niva, dwie stare wołgi, jedno mieszkanie... Opublikowano oświadczenie majątkowe Putina

W Rosji opublikowano oświadczenie majątkowe Władimira Putina. Jedno mieszkanie własnościowe, kilkunastoletnia łada i dwie stare wołgi, a także stan konta bankowego - zadeklarowane przez prezydenta Federacji Rosyjskiej - w ogóle nie korelują z ustaleniami niezależnych od Kremla ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Władimir Putin Kreml wybory w Rosji Petersburg Moskwa oświadczenie majątkowe nieruchomości konto bankowe polityka

Rosjanie chcą rejestracji kandydata przeciwnego wojnie. Trwa wielkie zbieranie podpisów

Rosjanie w kraju i za granicą ustawiają się w długich kolejkach, aby poprzeć swoim podpisem kandydata na prezydenta Borysa Nadieżdina. To polityk z Moskwy, który uważany jest za umiarkowanego. Jego kandydaturę zgłosiło ugrupowanie Inicjatywa Obywatelska. W swoim programie wypowiedział się przeciwko wojnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa Władimir Putin Kreml reżim wybory w Rosji polityka serwis wschodni