Polskie Radio
Section05
Bruksela

Skarga Polski i Węgier dot. delegowania pracowników. Jest propozycja rzecznika TSUE

Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości zaproponował oddalenie skargi Polski i Węgier na przepisy o delegowaniu pracowników. Warszawa i Budapeszt zażądały unieważnienia znowelizowanej dyrektywy uznając, że narusza ona swobodę świadczenia usług, utrudnia konkurencję i pogłębia podziały wśród państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Węgry Unia Europejska Bruksela

Rosyjska odpowiedzialność za konflikt na Ukrainie w dokumencie UE. Zapisu żądała Polska

Polska, będąca na czele grupy kilku państw, przeforsowała zapisy dotyczące rosyjskiej odpowiedzialności za konflikt na Ukrainie, wzywające Moskwę do zmniejszenia napięcia. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że te zapisy znalazły się deklaracji na szczyt Unia Europejska-Japonia, którą uzgodnili przedstawiciele państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Unia Europejska konflikty międzynarodowe Bruksela

Do 2 bilionów euro na walkę z kryzysem. Powstanie specjalny Fundusz Odbudowy

Unijny Fundusz Odbudowy ma pomóc podźwignąć europejskie gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem. Tak zdecydowali przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji, dając zielone światło dla dalszych prac. Polska uważa, że Fundusz powinien być stworzony w ramach unijnego budżetu, a we wspólnej kasie potrzebne są nowe pieniądze, które zostaną przeznaczone na bezzwrotną pomoc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Unia Europejska budżet ue koronawirus GOSPODARKA ekonomia finanse

Patryk Jaki: Polska nie dostała z UE ani euro więcej niż to, co nam się należało

- Gdy potrzebujemy pieniędzy z UE na walkę z koronawirusem, a środki idą na różne ideologiczne bzdury, to mamy prawo powiedzieć "nie" - stwierdził europoseł Patryk Jaki na antenie Polskiego Radia 24. - To nie jest łaska, że dają nam pieniądze. Mamy prawo pytać, jak one są wydawane - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia GOSPODARKA wybory prezydenckie 2020 Patryk Jaki Solidarna Polska Zbigniew Ziobro Bruksela Unia Europejska Parlament Europejski

Belgijskie media: ograniczenia związane z koronawirusem przedłużone do 3 maja

Belgia przedłuży do 3 maja ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem - informują tamtejsze media. Pojutrze Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma podjąć decyzję w tej sprawie. W Belgii zakażonych jest ponad 29,5 tysiąca osób, w wyniku powikłań zmarło 3600 chorych. W szpitalach jest ponad 5300 pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Beata Płomecka Bruksela koronawirus pandemia kwarantanna

KE dała zgodę na zwolnienie z VAT-u importowanego sprzętu medycznego

Jest zgoda Komisja Europejskiej na zwolnienie z VAT-u sprzętu medycznego importowanego spoza Unii, o co zabiegała między innymi Polska. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilku dni. Urzędnicy w Komisji mówili Beacie Płomeckiej, że sytuacja jest szczególna i decyzja będzie pozytywna.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Komisja Europejska sprzęt medyczny Bruksela