Polskie Radio
Section05
Bruksela

Ryszard Legutko: jeśli Katarina Barley nie przeprosi, złożę wniosek o jej odwołanie

Wiceszefowa PE Katarina Barley napisała do szefa PE Davida Sassolego list dot. wypowiedzi dla niemieckiego radia, w którym informuje, że jej wypowiedź została źle zrozumiana. - Jeśli nie przeprosi za swoje słowa, złożę wniosek o jej odwołanie z funkcji - powiedział szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Ryszard Legutko Europa Parlament Europejski Unia Europejska

Prof. Ryba: powiązanie praworządności z funduszami elementem budowy unijnego superpaństwa

- Chęć uzależnienia wypłat unijnych środków od tzw. praworządności to nic innego jak wola Berlina i Paryża. Ci, którzy się im nie podporządkują, nie dadzą się scentralizować lub wręcz skolonizować, jak określają to niektórzy politycy, nie otrzymają pieniędzy - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Unia Europejska Bruksela Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne ŚWIAT

"W UE nie ma jednego wzorca wymiaru sprawiedliwości". Wiceszef MSZ dla hiszpańskiego dziennika

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w piątkowym wywiadzie dla madryckiego dziennika "El Mundo" oświadczył, że Polska chce równego traktowania wszystkich członków UE przez Brukselę. Zauważył, że Warszawa nie opowiada się za karaniem Madrytu za przedłożony parlamentowi projekt ustawy, zmieniającej sposób wybierania członków Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska MSZ Paweł Jabłoński Bruksela Hiszpania sądownictwo

Premier: dwa tygodnie temu na szczycie UE reprezentowałem stanowisko Czech, dzisiaj role się odwróciły

"Dwa tygodnie temu na nadzwyczajnym szczycie UE reprezentowałem stanowisko Czech. Dzisiaj role się odwróciły. Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady Europejskiej będzie prezentował szef czeskiego rządu Andrej Babisz. Przyjaciele zawsze mogą na siebie liczyć" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA premier Mateusz Morawiecki Bruksela Europa Brexit koronawirus

Włodzimierz Bernacki: Polska w UE staje się ambasadorem takich państw jak Białoruś i Ukraina

– Polska w UE staje się ambasadorem takich państw jak Białoruś, Gruzja czy również Ukraina – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki z PiS. Marek Balt z Nowej Lewicy stwierdził z kolei, że "poprzez to, że ciągle jesteśmy w sporze, a to z Niemcami, a to z Francją, a to z Brukselą, to sami stawiamy się poza nawias Zjednoczonej Europy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Bruksela Wielka Brytania PiS lewica Trójka Beata Michniewicz

"Zdania w UE są podzielone". Bonikowska o braku Łukaszenki na liście osób objętych sankcjami

- Plan gospodarczo-finansowy dla Białorusi jest pewnego rodzaju marchewką, na którą skusić może się też Rosja, której nie stać na utrzymywanie Białorusi - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Białoruś protest Aleksander Łukaszenka sankcje Unii Europejskiej Bruksela Rosja pomoc UE

Agresja Turcji na Morzu Śródziemnym. Unijni liderzy podjęli decyzję ws. sankcji

Unia Europejska nie nałoży na razie sankcji na Turcję. Unijni liderzy zebrani na szczycie w Brukseli zdecydowali, że nie będzie restrykcji za agresywne zachowania Turcji na Morzu Śródziemnym, ale zagrozili, że jeśli sytuacja się nie uspokoi, to powrót do pomysłu sankcji jest możliwy.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Grecja Cypr Europa Unia Europejska Bruksela sankcje Unii Europejskiej Wojciech Cegielski ŚWIAT

Dziś drugi dzień szczytu UE w Brukseli. Europejscy liderzy podejmą tematy gospodarcze

W Brukseli dziś drugi dzień unijnego szczytu poświęcony sprawom gospodarczym. Wczoraj europejscy liderzy rozmawiali na tematy międzynarodowe. Zgodzili się na na sankcje wobec białoruskiego reżimu, zagrozili restrykcjami Turcji za wiercenia na Morzu Śródziemnym i wezwali Rosję do przeprowadzenia śledztwa w sprawie próby otrucia nowiczokiem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Europa Beata Płomecka ŚWIAT

Przywódcy UE zlecili przygotowanie planu wsparcia dla Białorusi. To spełnienie polskiego postulatu

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na szczycie polski plan Marshalla dla Białorusi, zaakceptowany przez Grupę Wyszehradzką. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że szef polskiego rządu, za zamkniętymi drzwiami przekonywał, że Unia Europejska powinna przedstawić ofertę Białorusinom, by - jak mówił - zaprowadzić ich na ścieżkę wolności i rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Unia Europejska pomoc UE Beata Płomecka ŚWIAT Bruksela Raport Białoruś

Porozumienie na unijnym szczycie. Jest decyzja w sprawie sankcji wobec Białorusi

Jest zgoda unijnych przywódców na sankcje wobec białoruskiego reżimu. Decyzję podjęli europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli. Jednomyślna zgoda była możliwa, bo Cypr przestał blokować restrykcje w zamian za krytykę "27" pod adresem Turcji za jej wiercenia na Morzu Śródziemnym, żądanie zaprzestania odwiertów i groźbę kar.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś sankcje Unii Europejskiej sankcje Europa Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka ŚWIAT

Większość państw za powiązaniem funduszy unijnych z praworządnością. Sprzeciw wyraziło 7 krajów

Przy sprzeciwie 7 krajów, w tym Polski, większość unijnych państw zdecydowała o dalszych pracach nad propozycją powiązania funduszy z praworządnością. - Chodzi o zapisy warunkujące wypłatę pieniędzy z unijnego budżetu po 2020 roku - informuje Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka Parlament Europejski budżet ue Komisja Europejska dyplomacja Europa ŚWIAT