Polskie Radio
Section05
Bruksela

Aresztowanie Nawalnego. Będzie pilna debata Parlamentu Europejskiego na temat Rosji

Jutro odbędzie się pilna debata na temat Rosji na sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli w związku z wczorajszym zatrzymaniem w Moskwie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdziła europejska frakcja chadeków.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Europa Unia Europejska Parlament Europejski Bruksela Beata Płomecka ŚWIAT

Umowa między UE a Wielką Brytanią. Konrad Szymański wskazał korzyści dla Polaków

Uzgodnienie umowy między UE a Wielką Brytanią jest dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców i obywateli; ograniczy ona negatywne skutki brexitu - powiedział minister ds. UE Konrad Szymański. Dodał, że Polska od początku zabiegała o konstruktywne i wytrwałe działania UE w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Konrad Szymański MSZ Wielka Brytania Unia Europejska Bruksela Londyn Brexit umowa społeczeństwo

"Odzyskaliśmy kontrolę". Boris Johnson o umowie Wielkiej Brytanii z UE

- Odzyskaliśmy kontrolę nad naszym prawem i naszym przeznaczeniem. Nad każdym najmniejszym szczegółem naszych regulacji. Od 1 stycznia będziemy poza unią celną i jednolitym rynkiem. Brytyjskie prawo tworzone będzie tylko przez brytyjski parlament, a interpretowane przez brytyjskie sądy. Jurysdykcja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości się zakończy - powiedział brytyjski premier Boris Johnson podczas konferencji prasowej, krótko po ogłoszeniu informacji o zawarciu porozumienia z UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Wielka Brytania Boris Johnson Brexit handel umowa Bruksela

Będzie zielone dla światło szczepionek Pfizer i BionTech? Trwają obrady ekspertów Europejskiej Agencji Leków

Od 10.00 trwają obrady ekspertów Europejskiej Agencji Leków, którzy mają ocenić szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Oczekuje się, że dadzą oni zielone światło dla dopuszczenia szczepionek na unijny rynek. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Komisji Europejskiej, która zapowiada, że może zatwierdzić szczepionki w przyspieszonej procedurze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela szczepienia koronawirus

Dziś pilne spotkanie unijnych ekspertów w Brukseli. Tematem nowa odmiana koronawirusa

Dziś w Brukseli pilne spotkanie ekspertów z unijnych krajów (początek o godz. 11.00) w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Nadzwyczajne spotkanie zorganizowały Niemcy kierujące w tym półroczu pracami Wspólnoty - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Europa Wielka Brytania Bruksela koronawirus Beata Płomecka ŚWIAT

Michał Woś o negocjacjach ws. budżetu UE: porozumienie nie ma mocy prawnej

- Wszystkie wyroki TSUE są jednoznaczne i mówią, że konkluzje RE nie są prawnie wiążące. Pod tym względem Polska została ograna i dlatego mówiliśmy, że to błąd - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Zdaniem Solidarnej Polski rząd powinien przedłużyć negocjacje.
Zobacz więcej na temat:  budżet unijny budżet ue budżet UE 2021-2027 Solidarna Polska Michał Woś Bruksela Mateusz Morawiecki POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Czuło się, że 27 siekier wisi w powietrzu". Premier ujawnia kulisy negocjacji w Brukseli

"Było bardzo nerwowo, atmosfera była gęsta, chwilami czuło się, że 27 siekier wisi w powietrzu. A mimo to się udało. Nie rozeszliśmy się i zwyciężyła wola wykonania zadania, na którego realizację pilnie czekają narody Unii" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla wPolityce.pl. Polska i Węgry nie zgadzały się na powiązanie wypłat unijnych środków z oceną praworządności przez Brukselę i groziły wetem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Bruksela Unia Europejska budżet ue polityka rząd

"Atak idzie z dwóch stron". Beata Kempa o konkluzjach szczytu Unii Europejskiej

- Pierwsza jest warstwa ideologiczna, a także warstwa dotycząca naszej suwerenności w zakresie możliwości decydowania o różnych obszarach. Natomiast co do kwestii drugiej, to jest ten atak ze sfery już gospodarczej. On jest bardzo groźny dla nas - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa komentując wnioski ze szczytu UE dotyczące budżetu, mechanizmu praworządności oraz nowych celów klimatycznych przyjętych przez Radę Europejską.
Zobacz więcej na temat:  Beata Kempa Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Bruksela Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet ue budżet unijny Solidarna Polska Rada Europejska

Po szczycie w Brukseli: kurz opada, co pozostaje?

Nie było weta Polski i Węgier. Z czego więc na szczycie w Brukseli zrezygnowano i co pozostało z rozporządzenia o praworządności? Wracają też rozmowy o wykorzystaniu funduszu odbudowy oraz przyszłego budżetu Unii Europejskiej. We Włoszech wybuchła już z tego powodu pierwsza kłótnia polityczna i pojawiła się groźba upadku rządu. Ponadto Unia zgodziła się na ostrzejsze normy klimatyczne na najbliższe lata.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Unia Europejska Bruksela POLSKA Węgry polityka Jarosław Guzy Łukasz Jasina Karol Wasilewski społeczeństwo Trójka