Polskie Radio
Section05
Bruksela

Jacek Saryusz-Wolski: pakt migracyjny łamie traktaty. To kompetencje krajowe, a nie unijne

- Pakt migracyjny łamie unijne traktaty - powiedział na konferencji w Brukseli europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Prace nad przepisami przewidującymi obowiązkową solidarność są na finiszu we Wspólnocie. Według założeń, jeśli jakiś kraj nie zgodzi się na relokację migrantów, będzie musiał zapłacić około 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Tymczasem, jak przypomina eurodeputowany, kwestie migracyjne leżą w kompetencji państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Saryusz-Wolski polityka Unia Europejska Parlament Europejski migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Beata Płomecka Bruksela ŚWIAT Europa

Niemieckie media: większość Europy nie zgadza się z nami ws. paktu migracyjnego

W kwestii azylowej większość Europy jest przeciwna Niemcom, osiągnięcie porozumienia wydaje się bardzo trudne – komentuje w piątek portal RTL/ntv. W tym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych UE chcieli uzgodnić bardziej rygorystyczne zasady azylowe. Przełomem było to, że pro-azylowe Niemcy przystały w czwartek na zaostrzenie przepisów.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka Berlin Bruksela imigranci w Europie

Niemieckie media: większość Europy nie zgadza się z nami ws. paktu migracyjnego

W kwestii azylowej większość Europy jest przeciwna Niemcom, osiągnięcie porozumienia wydaje się bardzo trudne – komentuje w piątek portal RTL/ntv. W tym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych UE chcieli uzgodnić bardziej rygorystyczne zasady azylowe. Przełomem było to, że pro-azylowe Niemcy przystały w czwartek na zaostrzenie przepisów.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ŚWIAT polityka Berlin Bruksela imigranci w Europie

TYLKO U NAS Berlin, Bruksela i opozycja chcą imigrantów w Polsce. Prof. Grochmalski: pomysł na niszczenie naszej spójności

Europejska Partia Ludowa - w skład której wchodzi Platforma Obywatelska - zawnioskowała do Parlamentu Europejskiego o natychmiastowe przyjęcie paktu migracyjnego. Donald Tusk, Iwona Hartwich czy Róża Thun, negując potrzebę muru na granicy polsko-białoruskiej i popierając przyjmowanie imigrantów przez Polskę, wpisują się w politykę Berlina oraz Brukseli. Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego działanie Zachodu i opozycji w Polsce "to element niszczenia naszej spójności".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Berlin Piotr Grochmalski kryzys migracyjny 2023 Donald Tusk Mateusz Morawiecki

PO-PSL w Brukseli za pilnym przyjęciem pakietu migracyjnego. Jaki: chcą Polskę zamienić w piekło

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki zaprezentował w piątek w mediach społecznościowych najnowszy wniosek Europejskiej Partii Ludowej, do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Polityk tłumaczył, że dotyczy przyjęcia "w trybie pilnym" paktu migracyjnego: chcą naszą bezpieczną Polskę zamienić w piekło.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela kryzys migracyjny 2023 Komisja Europejska Patryk Jaki PiS PO PSL polityka

Wiśniewska o działaniach Brukseli: to niebywały skandal, że KE włącza się w kampanię wyborczą w Polsce

- To niebywały skandal, że KE porzuca obowiązek bycia apolityczną, do czego zobowiązują ją traktaty, i włącza się w kampanię parlamentarną w Polsce, opowiadając się w sposób ewidentny po stronie totalnej opozycji, po stronie dezinformacji i fake newsów - mówi europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska, komentując stanowisko Komisji ws. domniemanej afery wizowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bruksela wiza polityka Jadwiga Wiśniewska

Szczyt UE-USA w Waszyngtonie. W tle wsparcie dla Ukrainy i obciążenie Rosji kosztami wojny

20 października odbędzie się szczyt Unia Europejska-Stany Zjednoczone. Prezydent USA Joe Biden zaprosił na rozmowy do Białego Domu przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela i Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen - informuje korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska Stany Zjednoczone Waszyngton Bruksela polityka Beata Płomecka USA Ursula von der Leyen Joe Biden Rosja

UE ma przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska chce najpierw gwarancji pieniędzy na ten cel

Unia Europejska przygotowuje się do przedłużenia tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy. Polska domaga się, by najpierw Komisja zagwarantowała pieniądze na ten cel. Hiszpania, kierująca pracami Wspólnoty w tym półroczu chce, by w czwartek decyzję o przedłużeniu ochrony dla uchodźców z Ukrainy zatwierdzili ministrowie spraw wewnętrznych dwudziestkisiódemki na spotkaniu w Brukseli. Przepisy wygasają w marcu przyszłego roku i mają być przedłużone o kolejny rok. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2023 Beata Płomecka Unia Europejska GOSPODARKA

TYLK U NAS Ambasador Sadoś: oczekujemy od KE informacji nt. rozmów ws. ukraińskiego zboża

Polska oczekuje od Komisji Europejskiej informacji na temat rozmów prowadzonych z Ukrainą w sprawie importu zboża. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś powiedział Polskiemu Radiu, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony we wtorek. Chodzi o to, by w środę, na cotygodniowym spotkaniu ambasadorów z 27 unijnych krajów, taka informacja została przedstawiona. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Komisja Europejska Beata Płomecka zboże Ukraina Europa GOSPODARKA