Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 16.03.2014

Janusz Chabior: nie wielkość zadania się liczy, ale to co trzeba zrobić

Łukasz Muszyński, krytyk filmowy uważa, że Janusz Chabior to najlepszy polski aktor. Najczęściej widujemy go jednak w rolach drugoplanowych, znany jest też z jednego z najpopularniejszych polskich seriali. On sam do swoich ról podchodzi z dużym dystansem.
Janusz ChabiorJanusz ChabiorIgor Miszczuk/PR2

- Nie wielkość zadania się liczy tylko to, co tam trzeba zrobić - mówi Janusz Chabior w "Ex Magazine". - Film czy teatr to taka układanka z wielu elementów i żeby wyszło kompletne fajne dzieło to każdy fragment musi współgrać. Czasem zazdroszczę malarzom, poetom czy pisarzom, że sami sobie dłubią, robią i odpowiadają za to co stworzą. A w filmie jest zespół ludzki, tu się musi wszystko zgrać - dodaje.
Janusz Chabior przyznaje jednak, że czasem miło jest zagrać główną rolę, choćby dlatego, że wszystko się kręci wokół ciebie.
Już wkrótce będzie można go zobaczyć w obrazie Krzysztofa Skoniecznego "Hardkor Disko", którego premiera już 4 kwietnia. Z tym reżyserem gość Czwórki współpracował już przy kilku teledyskach.
- Z Krzysztofem Skoniecznym łączy mnie wspólne czucie i postrzeganie świata - mówi Chabior. - On jest o wiele młodszy ode mnie, ale jest między nami jakaś nić porozumienia. Gdzieś, kiedyś, bardzo dawno temu wystąpiłem w jednym jego teledysku ("Projekt warszawiak") To był duży sukces i Krzysiek zaczął robić klipy. Zaproponował mi bycie twarzą głębokiego OFFu, a ja w tym wypadku powiedziałem "dobra" - opowiada.
Z tej współpracy wyrosło 8 teledysków i film fabularny "Hardkor Disko", który zdaniem gościa Czwórki jest trochę antyczną opowieścią ze śmiercią w tle, z morderstwem, z namiętnością, miłością. Wszystko w oprawie dzisiejszej Warszawy.
- W "Hardkor Disko" są świetne role Jasminy Polak, Marcina Kowalczyka i Agnieszki Wosińskiej. Super ścieżka muzyczna. A  ja zagrałem architekta - mówi Janusz Chabior. - Krzysiek wie czego chce, zakłada cel i do niego dąży. "Hardkor disko" robił ponad rok za swoje prywatne pieniądze. Imponuje mi jego determinacja.

Posłuchaj też innych wywiadów Uli Kaczyńskiej w "Ex Magazinie"
Janusz Chabior na swoim koncie ma niezliczone role filmowe i teatralne. W Czwórce przyznaje, że ważna jest dla niego atmosfera na planie. Nie lubi pracować w atmosferze konfliktu. - Nie cierpię tego, spina mnie to i tracę połowę swojej wartości twórczej - przyznaje.

Aktor zdradza, że wybiera sobie scenariusze, odrzuca te, które mu nie odpowiadają. Chętnie angażuje się w różne projekty, filmy niskobudżetowe, krótkie metraże. Posłuchaj rozmowy w "Ex Magazine" i dowiedz się jak aktor wspomaga projekty, w których uczestniczy i czy bardziej ceni pracę w teatrze czy w filmie.
(pj)