Polskie Radio
Section05
aktorzy

POLSKIE RADIO 24 Anna Maria Adamiak o twórczości Hanki Ordonówny

- Piosenki z dwudziestolecia międzywojennego są wyzwaniem nie tylko wokalnym, ale również emocjonalnym. One wymagają bardzo dużej świadomości głosu, przede wszystkim świadomości wyrażania emocji oraz uczuć, ponieważ to są utwory zawierające przepiękne teksty - mówiła w Polskim Radiu 24 piosenkarka Anna Maria Adamiak. Z okazji przypadającej 4 lipca 120. rocznicy urodzin Hanki Ordonówny przybliżyła postać artystki kochanej przez tysiące Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek Hanka Ordonówna MUZYKA piosenka aktorstwo aktorzy KULTURA II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 35 lat od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Piotr Tomaszuk: bohater romantyczny wzywa nas do walki o wolność

- Z Supraśla do Nowogródka jest bliżej niż do Warszawy, my tutaj mamy szczególny stosunek do romantyzmu i Mickiewicza. Bohater romantyczny okazał się wymarzony dla naszego małego teatru, ten proces dojrzewania człowieka w "Dziadach" prowadzi do zmierzenia się z historią własnego narodu, krótko rzecz ujmując z polityką - mówił w Dwójce Piotr Tomaszuk, reżyser i współzałożyciel Teatru Wierszalin.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Adam Mickiewicz aktorzy reżyser Dwójka Paweł Siwek

Marek Bukowski: "przeszłość ma w sobie magię"

Marek Bukowski - popularny aktor, nagradzany m.in. na FPFF w Gdyni, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, jest także pisarzem, scenarzystą, producentem i reżyserem. Na ostatnim festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego za adaptację i reżyserię dramatu Sławomira Mrożka "Krawiec". Przedstawienie doceniono m.in. za "twórczą odwagę i przenikliwość artystyczną".
Zobacz więcej na temat:  rozmowa TEATR aktor aktorzy aktorstwo KSIĄŻKA literatura reżyser Marek Bukowski kino Anna Stempniak serial

Łukasz Borkowski: do egzaminów wstępnych przygotowywałem się sam

W audycji "Trzy gramy Redbada" wraz z Łukaszem Borkowskim próbowaliśmy rozłożyć aktorstwo na czynniki pierwsze. Jaką drogę trzeba przejść, by zostać aktorem? Co było dla niego impulsem, by zdawać do akademii teatralnej? Czy studia na uczelni są trudne? Jak wyglądają i czy likwidacja fuksówek była w ogóle dobrym pomysłem?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski Łukasz Borkowski aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR zawód

"Samiec Alfa". Czarna komedia o coachach

Określenie "dobra polska komedia" to nie oksymoron, czego dowodem jest wchodzący 24 czerwca 2022 na ekrany polskich kin film, "Samiec Alfa" - polska produkcja, która w niezwykle zabawny sposób w konwencji czarnej komedii opowiada o współczesnych mężczyznach. Kobiet nie ma na ekranie - pojawiają się tylko w rozmowach. Film jest opowieścią o kilku mężczyznach, którzy trafiają na specjalny kurs dla "samców alfa", po to, by mogli sobie lepiej radzić w związkach z kobietami - mówiła w audycji "Magazyn Bardzo Filmowy" prowadząca Joanna Sławińska. Gośćmi z okazji premiery kinowej filmu byli Mirosław Haniszewski (aktor wcielający się w rolę Lidera) i Katia Priwieziencew (współreżyserka, współscenarzystka filmu). 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM film polski komedia rozwój osobisty aktor aktorzy psychologia satyra reżyser

Przed premierą słuchowiska "Maria Stuart" [ZOBACZ WIDEO]

- Ta opowieść jest o tym, jak bardzo sugestie, insynuacje, podszepty, interpretacje, knucie determinują to, co się dzieje. Jak bardzo to jest nieprzewidywalne, delikatne i kruche, a konsekwencje są realne, twarde i dotyczą życia i śmierci - mówiła o dramacie Juliusza Słowackiego "Maria Stuart" Anna Wieczur, reżyserka spektaklu teatru wyobraźni, który już w najbliższą niedzielę (26.06) o godz. 19.00 będzie miał premierę w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Juliusz Słowacki słuchowisko Dwójka Małgorzata Szymankiewicz aktorzy Anna Wieczur-Bluszcz

Nie żyje aktorka Anna Grzeszczak-Hutek. "Utalentowana artystka i wspaniały człowiek"

W Łodzi zmarła aktorka Anna Grzeszczak-Hutek. Występowała w łódzkich teatrach, m.in w "Klątwie" Wyspiańskiego i "Człowiek jak człowiek" Bertolda Brechta. Grała też w takich filmach jak: "Barwy ochronne", "Dom zły", "Róża", "Ida", "Wołyń", "Powidoki" i "Legiony". Koleżanki i koledzy zmarłej wspominają ją, jako utalentowaną artystkę, ale przede wszystkim - co podkreślają - wspaniałego człowieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2022 społeczeństwo aktorzy SZTUKA

Jarosław Tumidajski: w Teatrze Polskiego Radia spotykamy się z obsadami marzeń

- Dla ludzi, którzy pracują w teatrze radiowym, to jest wyjątkowe, żeby mieć zwrot od słuchacza. Przy okazji tego święta możemy się spotkać i usłyszeć państwa opinie - mówiła aktorka Katarzyna Dąbrowska, gość plenerowego studia Dwójki podczas XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Katarzyna Dąbrowska Teatr Polskiego Radia Zamość aktorzy słuchowisko Paweł Siwek