Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 23.07.2013

"Zakazane piosenki" - wieczór piosenek powstańczych w Warszawie

W niedzielę w stołecznym Parku Wolności wystąpią Kabaret Moralnego Niepokoju, Mela Koteluk, Katarzyna Groniec, Skubas i Marek Dyjak.
Grajkowie uliczniGrajkowie ulicznikadr z filmu "Zakazane piosenki"

Koncert  "Zakazane piosenki" odbędzie się w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania. Niedzielna impreza poświęcona będzie piosenkom z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego, wykonywanym najczęściej przez ulicznych grajków i podwórkowe orkiestry.
W warszawskim Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego usłyszeć będzie można takie okupacyjne szlagiery jak m.in. "Hej, chłopcy, bagnet na broń!", "Już nigdy", "Czerwone jabłuszko", "Siekiera, motyka" i "Serce w plecaku".
Utwory z filmu "Zakazane piosenki" a także skecze satyryczne, inspirowane humorem okupacyjnym, wykonane zostaną przez Kabaret Moralnego Niepokoju, Melę Koteluk, Katarzynę Groniec, Skubasa i Marka Dyjaka. Koncert poprowadzi Artur Andrus.
Zobacz serwis specjalny: POWSTANIE WARSZAWSKIE>>>
Publiczność będzie miała także okazję zobaczyć film "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego z 1947 roku. Obraz upamiętnia partyzancką twórczość okresu II wojny światowej, jednocześnie humorystycznie przedstawiając realia okupowanej Warszawy.

- W okresie okupacji w podziemiu ukazywały się śpiewniki i książeczki satyryczne. Skala pomysłowości polskich satyryków jest niewyobrażalna. Przeprowadzano dywersyjne akcje satyryczne - przygotowano na przykład fałszywy numer "Kuriera Warszawskiego", najsłynniejszej "gadzinówki", który sprzedawany był przez gazeciarzy. Rzecz zaczynała się jak normalna gazeta, dalej natomiast pojawiały się satyryczne ogłoszenia. Warszawa naprawdę walczyła również piosenką i dowcipem - mówi Mariusz Cieślik, dziennikarz i pomysłodawca projektu "Zakazane piosenki".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk