Polskie Radio
Section05
muzeum

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku". Serwis Polskiego Radia w finale

Z roku na rok mamy coraz większe zainteresowanie tym konkursem. W tym roku plebiscyt cieszył się też szczególnie dużym zainteresowaniem wśród zgłaszających - otrzymaliśmy ponad 1700 zgłoszeń - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, mówiąc o 14. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska Robert Kostro muzeum wystawa media bitwa warszawska Polskie Radio W POLSKIM RADIU

W Belgii powstanie Memoriał generała Maczka. Memoriał powstanie w bunkrze z II wojny światowej

W Belgii trwają przygotowania do stworzenia pierwszego w tym kraju Memoriału generała Stanisława Maczka, którego I Dywizja Pancerna wyzwalała spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta. Muzeum powstanie w miejscowości Roeselare we Flandrii, którą "maczkowcy" wyzwolili na początku września 1944 roku. Jutro leci tam polska delegacja, a dziś w Roeselare była Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia HISTORIA Stanisław Maczek Memoriał II wojna światowa Beata Płomecka historia Polski pomniki muzeum

"Niech opowiada o losie Polski i Polaków w XX wieku". Piotr Gliński o Domu Turka

- Dom Turka to miejsce, które mamy obowiązek zachować, aby opowiadało o losie Polski i Polaków w XX wieku - powiedział w piątek w Augustowie (Podlaskie) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W zabytkowym budynku ma powstać Muzeum Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska pamięć muzeum Piotr Gliński Suwalszczyzna Augustów POLSKA społeczeństwo

Dzień Garbusa - ponadczasowy samochód dla ludu?

Miniony wtorek to ważny dzień dla pasjonatów niemieckiej motoryzacji. Dzień Garbusa to wcale nie święto osób z wadą postawy! Ustanowiono go po to, aby uhonorować podpisanie umowy między Ferdynandem Porsche i Rzeszą Niemiecką - miało to miejsce w 1936 roku i dało początek kilkudziesięcioletniej historii sympatycznego, garbatego samochodu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców volkswagen USA HISTORIA motoryzacja muzeum STYL ŻYCIA POLSKA ŚWIAT PRL

"Staramy się przedstawić realia epopei". Alicja Waścińska o wystawie Rękopis "Pana Tadeusza"

- Staramy się na wystawie przede wszystkim odpowiedzieć na pytania, jak wyglądały realia opisywane w "Panu Tadeuszu". Taką główną osią, o której pozwoliłam sobie opowiedzieć w filmikach, jest Telimena, Zosia, pan Tadeusz - bohaterowie, na których się skupiamy i historyczna narracja, jaka w "Panu Tadeuszu" się pojawia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Waścińska (z Działu Artystycznego Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA muzeum Wrocław

Niemiecka placówka poświęcona przymusowym migracjom. Prof. Madejczyk: udało się zachować równowagę

- Wydaje mi się, że udało się utrzymać równowagę, bo to oznaczało przede wszystkim pewne ustawienie wystawy, które zarówno jest widoczne w koncepcji, jak i zostaje wymuszone trochę na zwiedzającym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Ukraina Niemcy HISTORIA II wojna światowa muzeum Europa