Polskie Radio
Section05
muzeum

Dr Grażyna Bastek: niektóre wystawy immersyjne to wielkie spektakle o niczym

- Uważajmy na to, żeby nie brać za prawdziwą sztukę chodzenia po pikselach, które mają niby przedstawiać nam świat van Gogha, Klimta, Muchy i tych wszystkich gwiazd mass mediów, które są wykorzystywane do pokazywania sztuki. Obraz to jest obraz, a 5 mkw. pikseli, to jest 5 mkw. pikseli i nic nie zastąpi obrazu - podkreśliła w Dwójce historyczka sztuki dr Grażyna Bastek, komentując fenomen wystaw immersyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek malarstwo Paweł Siwek Dwójka wystawa immersja sztuka immersyjna wystawa immersyjna dzieła sztuki muzeum technologie Frida Kahlo

200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich - nieoczywista historia wyjątkowej kolekcji

- Początkowo muzeum opierało się na darach. W latach 20. XX wieku jego dyrektorem został Mieczysław Gembarowicz, który postawił na grafikę i numizmatykę, te kolekcje najbardziej się rozwijały. Również ówcześni artyści przekazywali swoje prace. Dziś ta kolekcja liczy 330 tysięcy obiektów - mówiła w Dwójce Joanna Błoch, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław wystawa Paweł Siwek Muzeum Książąt Lubomirskich Dwójka malarstwo muzeum Lwów Joanna Błoch

Zakopane. Willa Palace, czyli "katownia Podhala", stanie się muzeum II wojny światowej

- Część osób była bohaterami, miała szlachetną postawę, którą dzisiaj stawiamy za wzór. Była część ludzi, która kolaborowała, współpracowała z wrogiem, ale też próbowała przeżyć w różny sposób. Ale chyba większość osób chciała przetrwać okres wojny - tak o postawach ludzi Podhala mówił Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wkrótce otwarcie nowego oddziału placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wystawa Zakopane Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka muzeum Podhale historia Polski Michał Murzyn

Sztylet miedziany sprzed ponad 4000 lat odkryty w leśnej ściółce pod Jarosławiem

– To najstarszy sztylet wykonany z metalu odkryty w województwie podkarpackim. W trzecim tysiącleciu przed naszą erą przedmioty wykonane z miedzi były niezwykle rzadkie na tych terenach – powiedziała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, archeolog z Muzeum w Jarosławiu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  podkarpackie archeologia HISTORIA historia Polski muzeum Jarosław odkrywcy odkrycia archeologiczne broń

"Dawno, dawno temu". Ferie w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

W tym tygodniu odwiedzimy wspólnie Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, a dokładniej mówiąc Park Etnograficzny, który mieści się w samym centrum tego miasta. Czym są takie parki? Jakie różnice znajdziemy pomiędzy chatą kaszubską i kujawską? Czy XIX wieczny młyn znajdujący się na terenie Parku nadal działa? Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi, spacerując szlakiem historii tego regionu!
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom historia Polski muzeum Ferie zimowe Toruń

"Rzeczy przysposobione" - opowieść o rzeczach i miastach z poniemiecką historią

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu przenosi nas w czasie do pierwszych lat tuż po II wojnie światowej. Ruszamy do Szczecina i Wrocławia, gdzie puste, poniemieckie mieszkania zajęli nowi mieszkańcy. W nowych przestrzeniach odnaleźli pozostawione przedmioty, w nowych rodzinach używane do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo muzeum etnografia Wrocław wystawa Szczecin historia Polski II wojna światowa

Okruchy antyku na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

- Jako licealiście na lekcjach historii brakowało mi przedstawienia pradziejów ziem polskich. Ciekawiło mnie, co działo się przed chrztem Polski, dużo wcześniej. Tą wystawą chciałem pokazać, że nasze ziemie nie były białą plamą, a Imperium Rzymskie interesowało się tymi terenami - mówił w Dwójce dr Wojciech Rajpold z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, kurator wystawy "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
Zobacz więcej na temat:  wystawa starożytność Sandomierz Jakub Kukla Dwójka muzeum archeologia

Mistrz detalu. Twórczość Zbigniewa Bielaka w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Zbigniew Bielak jest jednym z najbardziej uznanych twórców okładek płyt. Jego prace zdobią m.in. wydawnictwa czołowych zespołów rockowych i metalowych. Z pracami artysty będzie można dokładniej zapoznać się od połowy lutego w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie stanie ekspozycja zatytułowana "Zbigniew Bielak | Mistrz detalu".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Zbigniew Bielak płyta Opole muzeum Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wystawa

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie na czas ferii zimowych

W sercu Rzeszowa, w pobliżu rynku, znajduje się Muzeum Dobranocek. To jedyna tego typu placówka w Polsce, która gromadzi unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, sięgając od najstarszych wieczornych emitowanych w pierwszym programie Telewizji Polskiej. To miejsce powstało dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy, który przekazał swoje eksponaty jako dar dla przyszłych pokoleń. O szczegółach oferty dla dzieci na czas ferii opowiedziała Renata Cieplik - kustosz muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe muzeum kultura dla dzieci Rzeszów bajki dla dzieci radio dla dzieci