Polskie Radio
Section05
muzeum

TYLKO U NAS Matka i ojciec za kratami, dzieci wychowuje babcia. "1525" pokazuje twarze więźniów politycznych z Białorusi

To ostatni moment, by ją zobaczyć. W Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie przy ulicy Foksal wystawiona jest instalacja z 1525 portretami więźniów politycznych, umieszczonymi za drutem kolczastym. Prezentacja wystawy z udziałem rodzin uwięzionych i byłych osadzonych miała miejsce 5 czerwca.  W muzeum ogladać można także "Świątynie Pawła Siewiaryńca": obrazy kościółów i cerkwi, które uwięziony przesyłał w listach zza krat.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina serwis wschodni Raport Białoruś opozycja demokratyczna muzeum Paweł Łatuszka

Broda i tribon Sokratesa - znaczenie atrybutów filozofa

W starożytności filozofa postrzegano jako osobę, którą charakteryzuje dociekliwość, elokwencja i nieustający rozwój intelektualny. Myśliciel wyróżniał się nie tylko skromnym, ubogim strojem (krótki płaszcz - tribon), ale także niechęcią do dóbr świata materialnego. Rozpoznawalny poprzez wygląd zewnętrzny oraz przypisywane mu atrybuty, filozof na przestrzeni dziejów pojawia się z księgą, piórem, kałamarzem i innymi symbolami uczonego. Czy współcześnie wystarcza mu jedynie komputer?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST muzeum biblioteka Michał Zembrzuski filozofia

Porcelana z Miśni, Wiednia i Berlina w Zamku Żupnym w Wieliczce

Unikatowe wyroby zdobione motywami górniczymi powstawały na zamówienie króla Augusta Mocnego. Na wystawie "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte" oglądamy zastawę stołową, kałamarze, tabakierki, naparstki i figurki górników i członków orkiestry. Prezentowane są dzieła najwybitniejszego modelarza, rzeźbiarza miśnieńskiej wytwórni Joachima Kändlera, który wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy. Program 1 objął patronat medialny nad wystawą.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST wystawa muzeum

Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 4 września można podziwiać wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"  Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie z okazji 700-lecia Wilna; prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara Muzeum Narodowe w Krakowie Wilno muzeum wystawa Kraków

"Siatka Witolda" - wyjątkowa publikacja o działalności rotmistrza Pileckiego

- Mamy ogromną wiedzę na temat działalności Witolda Pileckiego, która nie ograniczała się tylko do Warszawy. Istniała druga siatka, która organizowała jego podróże i spotkania w całym kraju. Z rozmów z historykami wynika, że rotmistrz miał również kontakty w wojsku. Obie te siatki nie zostały zdekonspirowane - mówił w Dwójce Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Dwójka Paweł Siwek muzeum historia Polski historia PRL

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Tycjan muzeum Wawel Kraków Tomasz Miara Trójka

Nieprzeciętni 2023 - głosuj już dziś. Wśród finalistów - Aleksandra Wańczyk

Trwa Czwórkowy plebiscyt Nieprzeciętni 2023. Teraz jest czas na oddanie głosu na swojego faworyta. Do 11 czerwca można wybierać spośród grona 10 finalistów wybranych przez nasze Jury. Wśród nich jest Aleksandra Wańczyk, muzealnik z wykształcenia, z zamiłowania i zawodu pilot wycieczek, asystent osób niepełnosprawnych, doktorantka krakowskiej Akademii Ignatianum. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek muzeum Nieprzeciętni 2023 hobby

"Kolej na Pragę". Dzieje stołecznego kolejnictwa w warszawskim muzeum

W Muzeum Warszawskiej Pragi otworzyła się wystawa "Kolej na Pragę", która opowiada o dworcach i liniach kolejowych, kolejarzach i pasażerach, którzy z nich korzystali. W swoich początkach kolej była nowoczesnym wynalazkiem, który zmienił Europę. W drugiej połowie XIX wieku odegrała kluczową rolę w rozwoju prawobrzeżnej części stolicy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler kolejnictwo pociągi muzeum Warszawa wystawa Muzeum Warszawskiej Pragi

Wizualna strona istnienia człowieka. O Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu przybliża społeczeństwu wyjątkową dziedzinę sztuki użytkowej, jaką jest ubiór historyczny, i uświadamia jego istotną rolę w dziedzictwie kulturowym. Zbiory muzeum obejmują bogatą kolekcję odzieży, akcesoriów z XIX i XX wieku, które można podziwiać m.in. w trakcie comiesięcznego zwiedzania kuratorskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler muzeum Poznań KULTURA

Maluchem do Grecji, Komarem na Mazury, czyli wakacje w PRL-u. Przeżyj to jeszcze raz w Noc Muzeów!

W szybkim tempie zbliża się Noc Muzeów, która jest doskonała okazją, aby odwiedzić placówki mniej znane, co bynajmniej nie znaczy, że mniej ciekawe. Jedną z nich jest podwarszawskie Muzeum Motoryzacji i Techniki, które przygotowało wiele wakacyjnych atrakcji rodem ze słusznie minionej epoki PRL-u.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA PRL Noc Muzeów 2023 motoryzacja wypoczynek muzeum Radosław Nałęcz historia Polski Trójka