Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 07.09.2013

Europejskie Dni Dziedzictwa. "Nie od razu Polskę zbudowano"

- Bawią i uczą - powiedział w radiowej Jedynce Marcin Rembacz, koordynator Europejskich Dniach Dziedzictwa Narodowego.
Kapitularz klasztorny Opactwa Cystersów w WąchockuKapitularz klasztorny Opactwa Cystersów w WąchockuKazimierz S. Ożóg/Wikipedia/CC
Posłuchaj
  • Marcin Rembacz o Europejskich Dniach Dziedzictwa (Jedynka/Sygnały dnia)
  • Europejskie Dni Dziedzictwa w Poznaniu. Relacja Jacka Butlewskiego (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W obchodach biorą udział wszystkie państwa-członkowie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

- Staramy się współpracować i wymieniać najlepsze doświadczenia. Proponujemy ogólnopolski temat przewodni. W tym roku jest nim "Nie od razu Polskę zbudowano”. Staraliśmy się też nawiązać do 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego nie zapominając, że nie tylko powstaniami Polskę budowano - powiedział Rembacz.

Kronika Powstania Styczniowego w Polskim Radiu >>>

Impreza skierowana jest do lokalnych społeczności. - Tam ludzie dobrej woli angażują się i w dwa wrześniowe weekendy proponują zobaczenie miejsc, które na co dzień nie są dostępne - wyjaśnił Rembacz.

Inauguracja tegorocznej akcji odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 w Opactwie Cystersów w Wąchocku. - Opactwo jest z innej planety, tam czas się zatrzymał - zapewnił Rembacz. Jego zdaniem warto dotknąć murów klasztoru i zobaczyć, co dzieje się w środku.

Wydarzenia, które proponowane są w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, są bezpłatne.

Z Marcinem Rembaczem rozmawiał Daniel Wydrych.

tj