Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 27.12.2021

Dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa? Wiceminister finansów wyjaśnia

- Składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9 procent - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, ta grupa przedsiębiorców pierwszy raz zapłaci składkę na nowych zasadach - czyli w wysokości 4,9 proc. - za luty.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że rozliczenie składki zdrowotnej na nowych zasadach dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostało pomyślane w taki sposób, by składka była opłacana od osiąganego dochodu i by była w wysokości 4,9 proc., bez możliwości odliczenia od podatku.

- Aby ułatwić księgowym czy biurom rachunkowym dokonanie tych obliczeń, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić zasadę, że dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym. Także składka za luty będzie liczona od dochodu ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego, czyli stycznia 2022 podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (jak w 2021 r., a nie dochód, jak będzie w 2022 r.), natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku - tłumaczył wiceminister.

Zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej

Wiceminister przekonywał, że jest to rozwiązanie korzystne dla dużej części przedsiębiorców, "nawet biorąc pod uwagę, że stawka składki jest wyższa, bo nie 4,9 a 9 proc.”.

- W przypadku ogromnej większości podatników rozliczających się "liniówką" mamy do czynienia z przedsiębiorcami, których dochody przekraczają 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Także dzięki zastosowaniu tego przepisu przejściowego ponad 60 proc. przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym zapłaci niższą składkę niż gdyby już od stycznia zaczęły obowiązywać zasady, które będą działać w lutym i kolejnych miesiącach - stwierdził Jan Sarnowski.

Wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, zmieniają m.in. zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i likwidują możliwość odpisu składki od podatku. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników).

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U podatników rozliczających się na karcie podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

"Każdy przedsiębiorca znajdzie coś dla siebie"

Wiceszef resortu finansów przypomniał również, iż w związku z Polskim Ładem można zmienić sposób opodatkowania, wybór zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Chodzi o zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt albo estoński CIT.

"Każdy przedsiębiorca znajdzie tutaj coś dla siebie, w zależności od indywidualnej sytuacji jego firmy i planów jej rozwoju" - stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Resort dodał, że przy zmianach trzeba wziąć zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie, w tym również nowe zasady płacenia składki zdrowotnej.

"Jeśli stosowana dotychczas forma rozliczeń okaże się mniej opłacalna niż inna, to z powodzeniem można przejść na efektywniejszy sposób opodatkowania" - przekazało MF.

PR24.pl, PAP, DoS