Polskie Radio
Section05
działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza. Mikroprzedsiębiorcy nie chcą zmieniać formy samozatrudnienia

58,9 proc. samozatrudnionych mikroprzedsiębiorców nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej na inną formę działalności. Zmianę ma w planach 17,6 proc., a 13,4 proc. nie potrafi tego określić - wynika z badania spółki analityczno-doradczej UCE Research. 10,1 proc. chce zamknąć firmę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA działalność gospodarcza spółka cywilna składka zus koszty mikroprzedsiębiorstwo firma biznes

Prezes ZUS: przedsiębiorca wszystko załatwi zdalnie, ale składki powinien płacić

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra. Pracuje wyjątkowo wielu Polaków, coraz więcej cudzoziemców płacących składki. Jednak cały czas potrzebujemy FUS zasilać w stopniu maksymalnym, także ze względu na sytuację demograficzną. Jednocześnie ZUS stara się ułatwiać kontakty z płatnikami, czego dowodem jest domknięcie od nowego roku profilu na PUE. Bez wychodzenia z domu czy biura już każdy przedsiębiorca będzie mógł zdalnie załatwić w ZUS wszystko - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS działalność gospodarcza składki na ubezpieczenie fundusz emerytalny cyfryzacja

Praca wciąż czeka na pracownika. GUS podał nowe dane

Na koniec pierwszego kwartału 2022 roku w Polsce było 158,7 tys. wolnych miejsc pracy - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z kolei ceny producentów usług związanych z obsługą działalności gospodarczej wzrosły w I kwartale 2022 o 5,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zatrudnienie firma Główny Urząd Statystyczny działalność gospodarcza

Dr Artur Bartoszewicz: inflacja będzie narastać, trzeba podejmować radykalne i szybkie kroki

- Myślę, że nie ma przestrzeni i argumentów za tym, żebyśmy mogli powiedzieć, że jest jakiś punkt czasowy w najbliższym okresie, w którym można będzie mówić o odwróceniu tendencji - o inflacji mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH).
Zobacz więcej na temat:  inflacja GOSPODARKA firma produkcja przemysłowa działalność gospodarcza sprzedaż przedsiębiorstwo popyt PMI POLSKA Polskie Radio 24 ceny żywności

Program Mój Elektryk. Ponad tysiąc wniosków o dopłatę do zakupu pojazdu elektrycznego

Ponad tysiąc osób złożyło wnioski na kwotę niemal 23 milionów złotych w programie Mój Elektryk. Takie dane przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Z kolei w przypadku leasingu pojazdów elektrycznych wypłacono dofinansowanie 662 wnioskodawcom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA elekromobilność samochody elektryczne samochody dofinansowanie Karta dużej rodziny przedsiębiorca ekologia transport rolnicy działalność gospodarcza leasing leasing samochodu

Rosnące ceny i koszty ograniczają konkurencyjność polskich firm. Eksperci: dwukrotne pogorszenia wskaźników

Coraz wyraźniej widać, że wzrost cen konsumpcyjnych oraz kosztów producentów ograniczają konkurencyjność oferty handlowej polskich firm - stwierdziło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci zwrócili uwagę, że od października ubiegłego roku systematycznie pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorstwo ceny koszty działalność gospodarcza eksport konkurencyjność