Polskie Radio
Section05
Polski Ład

Maląg: za czasów Tuska samotne matki miały ulgę podatkową ok. 6 tys. zł. Teraz będzie to 45 tys. zł

Marlena Maląg zwróciła uwagę na fakt, że "za czasów Donalda Tuska matki samotnie wychowujące dzieci miały ulgę podatkową maksymalnie wysokości ok. 6 tys. zł". Zgodnie z zapowiedzią minister rodziny i polityki społecznej "od 1 lipca będą miały ulgę wysokości 45 tys. zł". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzice dzieci ulga podatkowa podatki pit kwota wolna od podatku Polski Ład

Polski Ład przynosi pozytywne zmiany dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie są korzyści

Zmiany podatkowe dla firm przyjęte w nowelizacji ustaw Polskiego Ładu to przede wszystkim wiele korzyści dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. To między innymi mechanizm zmniejszający obciążenia podatkiem i składką zdrowotną. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorca przedsiębiorstwo Artur Soboń Ministerstwo Finansów Polski Ład

240 mln zł dla uzdrowisk. Wiceszef MSWiA przedstawił szczegóły planu rządu

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker ogłosił w Ustce, że ponad 240 mln złotych trafi do gmin uzdrowiskowych w ramach przeznaczonej dla nich edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie otrzymać ma 49 gmin, które wnioskowały o takie wsparcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polski Ład fundusze inwestycyjne Program Inwestycji Strategicznych Paweł Szefernaker

Prof. Modzelewski: inflacja ma dzisiaj źródła pozaekonomiczne, nieracjonalne

- Grożą nam zjawiska recesyjne i wysoka inflacja, ponieważ jesteśmy w sytuacji nieracjonalnych zachowań podyktowanych okolicznościami, których nikt nie umiał przewidzieć kilka miesięcy czy tygodni temu. Kluczem do wszystkiego jest koniec sytuacji niepewności, to w rękach wielkiej polityki jest zakończenie konfliktu, który będzie zakończeniem tego stanu, a także strachu, który kieruje naszymi zachowaniami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki Antoni Trzmiel Witold Modzelewski społeczeństwo POLSKA GOSPODARKA

Premier Morawiecki: obniżka podatku PIT to kolejny element tarczy antyputinowskiej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd dopasowuje politykę fiskalną, budżetową, inwestycyjną, monetarną i regulacyjną do nowych realiów. W rozmowie z "Gazetą Polską" wskazał na wojnę surowcową ze strony Rosji, jej inwazję na Ukrainę oraz rosnącą inflację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład Mateusz Morawiecki GOSPODARKA podatek VAT budżet Polski podatki Krajowy Plan Odbudowy

Rząd przyjął zmiany w podatkach. Ekonomista: muszą być korzystne albo neutralne

- Zapowiedzi kolejnych reform muszą być korzystne albo neutralne dla podatników, ponieważ to jest warunek wprowadzania zmian w trakcie roku, a taka jest ewidentna wola administracji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej Piotr Soroczyński. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda POLSKA podatki polityka GOSPODARKA gospodarka polska Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość Podatki 2022 pit Polski Ład społeczeństwo

Koniec ulgi dla klasy średniej, PIT z 17 na 12 procent. Premier zapowiada zmiany w podatkach

- Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, informując w piątek o przyjęciu przez rząd projektu zmian podatkowych. Według planu od lipca stawka podatku PIT spadnie z 17 na 12 procent, a przedsiębiorcy będą mogli ponownie odliczać składkę zdrowotną od podstawy opodatkowania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podatki premier społeczeństwo gospodarka polska pit Polski Ład GOSPODARKA

Eksperci: naprawianie podatkowego Polskiego Ładu idzie w dobrym kierunku

Zaproponowane przez resort finansów uproszczenia w systemie PIT są krokiem w dobrym kierunku, podobnie jak ponowna możliwość wyboru przez przedsiębiorców firmy opodatkowania w trakcie roku bądź w rocznym rozliczeniu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Zarządzania UE i dr Maciej Czaplicki z SGH. Mieli różne zdania, jeśli chodzi zerowy PIT dla osób pracujących po przekroczeniu wieku emerytalnego. Według ekonomistki z UW zaburza to rynek pracy. Według ekonomisty z SGH jest niezbędną zachętą do wydłużania aktywności zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa Polski Ład Ministerstwo Finansów

Obniżka stawki PIT. Artur Soboń: na zmianach wprowadzonych w trakcie roku podatkowego podatnik nie może tracić

- Tak daleko idące zmiany w trakcie roku podatkowego to jest coś, z czym się raczej nie spotykaliśmy. Jest zasada, że jeżeli zmiany następują w trakcie roku podatkowego, to muszą być co najmniej neutralne, a najlepiej na korzyść podatnika, ale nigdy nie może on na tym stracić - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń (wiceminister finansów). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA podatki Artur Soboń Polski Ład

Prezes BGK: inwestycje samorządów są priorytetem, kolejne miliardy już są im przekazywane

Prawie 23 mld już przyznał rząd samorządom na inwestycje w Programie Inwestycji Strategicznych. W kolejnym naborze programu złożyły ponad 11 tys. wniosków. Inflacja, brak pracowników, co jest reperkusją spowodowaną wojną na Ukrainie, będzie dla części realizujących inwestycje, dodatkowym wyzwaniem finansowym. Nie można było tego przewidzieć, ale analizujemy już jak ich wesprzeć, bo z samorządowych inwestycji nie zrezygnujemy  - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK banki Trójmorze inwestycje inwestycji infrastrukturalne UE samorząd Polski Ład