Polskie Radio
Section05
składka zus

Firmy czekają na zmiany z "chorobowym". To była obietnica KO

Firmy, zwłaszcza te z kategorii małych i średnich, z niepokojem śledzą dyskusje o zasadach obniżenia składki na ZUS oraz obietnicach, że ZUS przejmie płacenie chorobowego za pracownika na L4, od pierwszego dnia jego zwolnienia lekarskiego. To dwie, niespełnione obietnice wyborcze obecnej koalicji rządowej. W obu sprawach interweniował rzecznik małych i średnich firm.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownik składka zus msp zasiłek ZUS wynagrodzenia

Składka zdrowotna na nowo. "Zamożni zapłacą mniej"

- NFZ dostanie mniej środków, to może być ok. 5 mld złotych a pamiętajmy, że dostał on bardzo dużo nowych zadań w poprzedniej kadencji Sejmu. Tu nagle okazuje się, że będzie miał mniejsze wpływy, które trzeba będzie uzupełnić. Może to nastąpić z podatków, które jednak mają charakter regresywny, są skuteczniej ściągane z osób relatywnie uboższych - mówiła o nowych propozycjach naliczania składki zdrowotnej dr Maria Libura (Uniwersytety Warmińsko-Mazurski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Furdyna podatki składka zus

Wakacje od ZUS. Wiemy, ile firm na tym skorzysta

Na wprowadzeniu wakacji składkowych dla przedsiębiorców skorzysta 1,7 mln osób - wyliczyło we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, premier Donald Tusk poinformował, że rozwiązanie dotyczące miesięcznych wakacji od składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców powinno wejść w życie jeszcze w tym roku. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ulga podatkowa składka zus firma msp

Wakacje od składek ZUS. Jest decyzja rządu

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy, a także samozatrudnieni będą mogli skorzystać z urlopu dla przedsiębiorców. Ma przysługiwać im do miesiąca urlopu, w czasie którego nie będą musieli płacić składki ZUS. Taki projekt przyjęła na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów. Premier powiedział podczas konferencji prasowej, że w tym czasie urlopu składkę pokryje państwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Donald Tusk przedsiębiorca urlop składka zus GOSPODARKA pomoc dla firm

PR24 Składka zdrowotna. Eksperci o zmianach

Pracodawcy liczą na powrót składki ryczałtowej i być może na jej odliczanie od dochodu tak jak miało to miejsce przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. Związkowcy, reprezentujący pracowników, wskazują, że budzi to wątpliwości, bo pracownicy znów będą płacić na zdrowie więcej, niż przedsiębiorcy a z opieki medycznej wszystko korzystają w równym stopniu. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Renata Górna (OPZZ) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA gospodarka polska Anna Grabowska rynek pracy składka zus

Eksperci: wakacje od ZUS to kolejna komplikacja systemu

Wakacje od ZUS to rozwiązanie zbędne, dodatkowo komplikujące już i tak niezwykle zawiły system składkowy i podatkowy. Będzie te miało negatywny wydźwięk społeczny, co potwierdza już stanowiska ministerstwa pracy w tej sprawie  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus msp ZUS dla biznesu

Eksperci: firmy płacąc niższe składki będą uprzywilejowane wobec reszty ubezpieczonych

Choć nie znamy jeszcze dokładnej propozycji, co do wysokości składki zdrowotnej od przedsiębiorców, to widać już na pewno, że dojdzie ponownie do zróżnicowania pracujących na etacie czy zleceniu i prowadzących firmy. Ci pierwsi zapłacą znacznie więcej a poziom usług medycznych dla wszystkim jest i będzie taki sam - stwierdzili goście audycji "Rządy Pieniądza" Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu ekonomicznego i Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus emerytura ZUS dla biznesu

Eksperci: dojrzałe rynki wspierają podaż mieszkań i oszczędzanie, a nie kredyty

Na dojrzałych rynkach wspiera się przede wszystkim podaż mieszkań czyli budownictwo społeczne, komunalne, wspiera się też oszczędzanie na mieszkanie nawet dopłacając do zebranych pieniędzy. I my też musimy do tego zmierzać. Wakacje kredytowe, jeżeli będą, to powinny być skierowane wyłączne do najbardziej potrzebujących, a nie do tych, którzy i bez nich sobie ze spłatą kredytu radzą. Powinny dotyczyć jedynie sytuacji zaspokajania podstawowych, pierwszych potrzeb mieszkaniowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny rata kredytu banki mieszkania podatki składka zus

Eksperci: rosnące obciążenia osób przedsiębiorczych wymagają gruntowej zmiany

Przedsiębiorcy ponoszą konsekwencje wzrostu wynagrodzeń osób pracujących na etatach w dużych firmach. Składki jakie muszą odprowadzać na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wzrosły do ponad 2 tys. zł miesięcznie nie jest to zależne od ich fatycznych dochodów. Do tego osoby bardziej aktywne na rynku są za to karane w postaci kilkukrotnego płacenia  składek zdrowotnych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Paweł Majtkowski, analityk eToro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS składka zus msp samozatrudnienie

Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski: waloryzacja świadczeń, 14-ta emerytura i renty wdowie. To będzie zrealizowane, ale bez podwyżki składki zdrowotnej

Marcowa waloryzacja rent i emerytur może wynieść ok. 12,3 procent, ale na konkretną wielkość musimy jeszcze poczekać kilka dni. Na pewno jednak będzie ona wypłacona w marcu tak jak i 13 emerytura. Nie trwają też żadne prace nad likwidacją 14-ej emerytury ani nad ograniczeniem kręgu osób dno niej uprawnionych - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Sebastian Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS renta rodzinna składka zus waloryzacja emerytur