Polskie Radio
Section05
składka zus

Jest szansa na ponowny wybór formy opodatkowania dla firm. Resort finansów analizuje uwagi do projektu

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców to jeden z głównych postulatów, które pojawiły się w konsultacjach dotyczących zmian w podatkach. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 pit składka zus obniżenie podatku Ministerstwo Finansów firma ulga podatkowa

Duże zmiany dla przedsiębiorców. Sejm przyjął ustawę ws. składki zdrowotnej

W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną od dochodu - podano w środowym komunikacie Ministerstwa Finansów. To efekt przyjętej dzisiaj przez Sejm zmiany Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które dotyczą dochodu przedsiębiorców ustalanego dla celów składki zdrowotnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus finanse pracownik zatrudnienie zdrowie przedsiębiorca Sejm

POLSKI ŁAD "Bilans będzie pozytywny, ale w błędach nie można tkwić zbyt długo". Prof. Modzelewski o reformie podatków

- Dla zdecydowanej większości Polaków będzie to reforma pozytywna - mówi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca problematyki podatkowej i wiceminister finansów w latach 1992-96. Zaznacza jednak, że "jeśli chodzi o kluczowy punkt związany z płatnikiem i poborcą zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to rząd zaliczył wpadkę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład podatki kwota wolna od podatku składka zus pieniądze społeczeństwo

POLSKI ŁAD "Reforma podatków wpisuje się w kierunek przyjęty przez większość państw UE". Zych o Polskim Ładzie

- Polski Ład upodabnia nasz system podatków i ubezpieczeń do rozwiązań funkcjonujących w większości państw Unii Europejskiej. Nie jest to ewenement, rewolucja, ale przyjęcie pewnej normy. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można tego kwestionować - mówi prezes Ośrodka Analiz Cegielskiego Tymoteusz Zych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład podatki kwota wolna od podatku składka zus Unia Europejska

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zobacz, komu przysługuje wsparcie i jak się o nie starać

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Wniosek o RKO do ZUS będzie składany wyłącznie w postaci elektronicznej a pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.
Zobacz więcej na temat:  ZUS ZUS dla ciebie rodzina GOSPODARKA składka zus pieniądze podsumowanie 2021

Dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa? Wiceminister finansów wyjaśnia

- Składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9 procent - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, ta grupa przedsiębiorców pierwszy raz zapłaci składkę na nowych zasadach - czyli w wysokości 4,9 proc. - za luty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma składka zus podatek liniowy Ministerstwo Finansów działalność gospodarcza Polski Ład

Składka zdrowotna za grudzień 2021 r. opłacona w styczniu 2022 r. nie podlega odliczeniu. Resort finansów tłumaczy

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że przy odliczeniach składki zdrowotnej kluczowa jest data, kiedy składka została opłacona.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład firma przedsiębiorstwo składka zus Ministerstwo Finansów

PFR zbiera dane o przynależności do PPK. Pomoże w tym specjalny portal

Od 18 listopada do końca grudnia 2021 r. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) prześle wezwania do prawie 650 tys. podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale do tej pory tego nie zrobiły. Aktualna wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK będzie największą dotychczas realizowaną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura PPK pracodawcy pracownicy Pracownicze Plany Kapitałowe składka zus

POLSKI ŁAD Polski Ład. Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych

Wśród zmian, jakie poparł Sejm, jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. W przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera. Nastąpi także podwyżka pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład podatki Sejm kwota wolna od podatku składka zus GOSPODARKA