Polskie Radio
Section05
składka zus

Rozliczenie składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Można to zrobić tylko do dzisiaj

Dziś w poniedziałek 22 maja, mija termin rozliczenia rocznej składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Eksperci przypominają, że w związku ze zmianami w Polskim Ładzie, wprowadzonymi w lipcu ubiegłego roku, podatnicy rozliczający się na ryczałcie mieli możliwość zmiany formy opodatkowania i przejścia na skalę podatkową.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus POLSKA ZUS przedsiębiorca firma

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy mają czas do 1 czerwca

Do ZUS wpłynęło już ponad 153 tys. wniosków o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne na kwotę około 250 mln zł. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego wniosku do 1 czerwca. ZUS przypomina, że do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki składka zus ubezpieczenie zdrowotne

Prezes ZUS: bardzo dobra kondycja FUS i znaczące wzrosty emerytur

Niemal 85 proc. wydatków FUS w 2022 r. zostało pokryte ze składek, co jest dowodem na bardzo dobre wskaźniki rozwoju naszej gospodarki. Istotnie, bo łącznie o niemal 69 proc. w ciągu ostatnich 5 lat, wzrosła przy tym wysokość przeciętnych świadczeń emerytalnych. Nie jest więc prawdą, że inflacja zmniejszyła możliwości nabywcze emerytów i rencistów. Otrzymali oni odpowiednio do sytuacji waloryzację i dodatkowe świadczenia - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura składka zus waloryzacja emerytur

Eksperci: inflacja bazowa jest wciąż bardzo wysoka

Mamy bardzo wysoką inflację bazową. Nie wpływa na to gwałtowna konsumpcja, bo ta słabnie. W pewnym stopniu wywołują ją cały czas podwyższane marże przedsiębiorców. Ale zbicie inflacji bazowej przede wszystkim wymaga koordynacji między rządem, a NBP - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja stopy procentowe fed konsument składka zus podatki

Eksperci: czasy są zbyt trudne żeby wprowadzać pełne oskładkowanie wszystkich zleceń

Pełne oskładkowanie wszystkich umów zlecenia spowoduje przejście sporej grupy pracujących w ten sposób do szarej strefy. Niestety większość Polaków, głównie młodych, nie traktuje składek odprowadzanych na przyszłą emeryturę jako oszczędności. Uważają, że to tylko obciążenie i strata pieniędzy, które mogliby a bieżąco wydać.  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Maszczyk wykładowca z SGH i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura składka zus szara strefa oszczędzanie zatrudnienie

Działalność gospodarcza. Mikroprzedsiębiorcy nie chcą zmieniać formy samozatrudnienia

58,9 proc. samozatrudnionych mikroprzedsiębiorców nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej na inną formę działalności. Zmianę ma w planach 17,6 proc., a 13,4 proc. nie potrafi tego określić - wynika z badania spółki analityczno-doradczej UCE Research. 10,1 proc. chce zamknąć firmę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA działalność gospodarcza spółka cywilna składka zus koszty mikroprzedsiębiorstwo firma biznes

Eksperci: czy zwolnienie ze składek do ZUS uratowałoby firmy borykające się z kryzysem i kto za to miałby zapłacić?

Pomysł na ulżenie przedsiębiorcom w trudnych warunkach gospodarczych poprzez zwolnienie ich z obowiązku płacenia składek na przyszłe emerytur jest fundamentalnie zły. Musimy przestać traktować składki jak podatek, a zacząć uznawać je zabezpieczenie starości - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP. Natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że pomysł jest kulawy, ale to zasadna próba wsparcia tych, którzy w kryzysie mogą stracić firmy, a już dziś stracili rentowność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura firma pracodawcy pracownicy składka zus inflacja ceny żywności

ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. Kapitał przyszłych emerytów zwiększył się niemal o 10 proc.

O 281 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Składki i kapitał początkowy za okres przed 1999 r. wzrósł o 9,33 proc., a stan subkont - o 7,07 proc. - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus ubezpieczenie ZUS emerytura finanse osobiste

Jest szansa na ponowny wybór formy opodatkowania dla firm. Resort finansów analizuje uwagi do projektu

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców to jeden z głównych postulatów, które pojawiły się w konsultacjach dotyczących zmian w podatkach. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 pit składka zus obniżenie podatku Ministerstwo Finansów firma ulga podatkowa