Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 23.04.2012

Wolna Europa i Radio Swoboda dzisiaj

Obecnie RWE i Radio Swoboda nadaje w 28 językach do 21 krajów, w których swoboda mediów nie istnieje lub pozostawia wiele do życzenia: Iran, Irak, Afganistan, Pakistan, Rosja, Białoruś, Azerbejdżan, Turkmenistan, Tadżykistan…

Wkrótce po zamknięciu rozgłośni polskiej, czeskiej i węgierskiej radio skorzystało z zaproszenia prezydenta Vaclava Havla i stację przeniesiono do Pragi.
Obecnie RWE i Radio Swoboda nadaje w 28 językach do 21 krajów, w których swoboda mediów nie istnieje lub pozostawia wiele do życzenia: Iran, Irak, Afganistan, Pakistan, Rosja, Białoruś, Azerbejdżan, Turkmenistan, Tadżykistan… Ponad 1000 godzin programu tygodniowo dociera do 24 milionów słuchaczy (dane za 2011) za pośrednictwem wszystkich dostępnych technologicznych platform - AM, FM, emisja satelitarna, internet, telewizja. Informacje bez cenzury, rzetelne komentarze, swobodna debata – to wartości w wielu krajach wciąż niedostępne bez wsparcia RWE.
Zespół, stanowi łącznie około 500 dziennikarzy w Pradze i Waszyngtonie, około 750 współpracowników w 19 biurach lokalnych. Sieć nadawcza obejmuje ponad 250 partnerskich stacji radiowych i telewizyjnych retransmitujących program RWE poprzez ponad 550 nadajników (ponad 460 anten FM) w jedenastu strefach czasowych. Irańska redakcja Wolnej Europy - "Radio Farda” - prowadzi jeden z najpopularniejszych w kraju Facebook’owych profili. Internetowe serwisy RWE miesięcznie oferują ponad 40 milinów odsłon, a łączny czas retransmisji w sieci liczy 2,3 mln godzin strumieniowej emisji.