Polskie Radio
Section05
Irak

Fałszywe dokumenty, kilka tożsamości. Irakijczyk zatrzymany na lotnisku w Warszawie

Funkcjonariusze z Placówki SG Warszawa-Okęcie zatrzymali Irakijczyka, który podczas kontroli posłużył się skradzionym paszportem, wypełnionym przez nieuprawnioną osobę. Podczas kontroli wyszło na jaw, że mężczyzna posiada dwie tożsamości, na podstawie których zostały mu wydane trzy wizy oraz polska karta pobytu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie fałszerstwa Irak

Napięcia w Iraku. Ekspert: jasny przekaz, że część szyitów chce uniezależnienia od Iranu

- To jest pewnego rodzaju kontynuacja różnych napięć trwających w sumie od jesieni minionego roku, kiedy Muktada as-Sadr, jeden z większych liderów szyickich, wygrał wybory, jednak nie ma żadnego rozwiązania konsensusowego w sprawie zawiązania rządu i sprawowania władzy - przyznał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bliskowschodnich Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Bliski Wschód Irak Bagdad zamieszki polityka kryzys

Irak: zamieszki w Bagdadzie. Rośnie liczba ofiar i rannych

W wyniku zamieszek w stolicy Iraku Bagdadzie zginęło 15 osób, a około 350 zostało rannych - wynika z najnowszych danych. Niektórzy zostali postrzeleni, a inni ucierpieli na skutek użycia gazu łzawiącego. Do starć doszło w tak zwanej Zielonej Strefie, w której znajdują się budynki rządowe i ambasady. Ofiary to zwolennicy szyickiego radykalnego islamskiego przywódcy Muktady as-Sadra, którzy podczas próby wdarcia się do budynków parlamentu starli się z członkami proirańskiego ugrupowania. Doszło do wymiany ognia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Irak Iran Bagdad zamieszki

Granatniki, pociski przeciwpancerne, systemy wyrzutni rakietowych. Media: Rosja sprowadza broń z Iraku

Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku - informuje brytyjski dziennik "The Guardian". - Nie interesuje nas, dokąd trafia ta ciężka broń, ponieważ obecnie jej nie potrzebujemy. Jesteśmy szczęśliwi, jeśli tylko ma to antyamerykański charakter - powiedział przedstawiciel Haszid Szaabi, cytowany przez brytyjską gazetę.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Irak broń Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Iran

"Piękny i inspirujący film". Hanna Polak o swojej najnowszej produkcji

- Film jest historią, która niesie nadzieję, pokazuje piękno człowieczeństwa, siłę, hart ducha. Pokazuje niezłomnych ludzi, którzy mają niezwykłą cierpliwość i determinację do tego, żeby osiągnąć swoje cele. Myślę, że to jest bardzo piękny i inspirujący film - mówi Hanna Polak, reżyserka, dokumentalistka, reporterka wojenna o swoim najnowszym filmie przedstawiający ludobójstwo społeczności Jazydów. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Irak Syria kino FILM ludobójstwo