Polskie Radio
Section05
Radio Wolna Europa

Radiostacja "Błyskawica" w archiwach londyńskich i zapisach dźwiękowych RWE

- W żadnym europejskim kraju okupowanym przez Niemcy nie udało się uruchomić radiostacji, która nadawała program informacyjny o ogromnym zasięgu. Pierwszym odbiorcą była ludność Warszawy, ale podobno "Błyskawica" mogła być odbierana nawet w Stanach Zjednoczonych - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski historia Polski Dwójka

Andrzej Mietkowski: nie sądziłem, że znajdę się po dwóch stronach mikrofonu i głośnika

- Na studiach w Krakowie w latach 70. związałem się z opozycją, byliśmy stałą pozycją programową Wolnej Europy. Braliśmy udział w różnych akcjach, za to nas wsadzano, radio o tym opowiadało. Kilka lat później znalazłem się na zachodzie i pozostałem tam na dłużej, dzięki decyzji z 13 grudnia 1981 o stanie wojennym. Wtedy w Paryżu podjąłem współpracę z Wolną Europą - mówił w Dwójce Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Dwójka Andrzej Mietkowski Jakub Jamrozek

Wilhelmshaven. Kriegsmarine skapitulowała przed Polakami

- Jako przedstawiciel zwycięskich sił zbrojnych sojuszniczych i w imieniu 1. Polskiej Dywizji Pancernej przyjmuję kapitulację twierdzy Wilhelmshaven. Obejmuję pełną władzę na obszarze twierdzy, nad miastem i portem - mówił w bazie Kriegsmarine płk. Antoni Grudziński, który w imieniu gen. Stanisława Maczka przyjmował kapitulację największej bazy morskiej III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Grudziński Radio Wolna Europa Stanisław Maczek II wojna światowa III Rzesza Niemcy nazizm

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Przemysław Gintrowski Radio Wolna Europa Solidarność stan wojenny historia Polski MUZYKA

Za kulisami Radia Wolna Europa (cz. 1-5)

- Posadowione w Monachium, odcięte od Polski żelazną kurtyną, wydawałoby się izolowane, a jednak w wielu wypadkach wyprzedzające Radio Warszawa. I przez 40 lat odgrywające rolę radia zastępczego - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej z serii odsłon cyklu "Ślady pamięci", w której zaglądaliśmy za kulisy Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka Monachium Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański

Prześladowania Polaków na Białorusi. Andrzej Poczobut złożył apelację od wyroku

Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, złożył apelację od wyroku - poinformowało Radio Swaboda. Na początku lutego sąd obwodowy w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Oskarżono go o rzekome "podsycanie nienawiści społecznej" i "zadawanie szkody bezpieczeństwu narodowemu". Prawdziwą przyczyną ukarania była jego działalność społeczna.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Radio Wolna Europa Andrzej Poczobut ŚWIAT Polonia