Polskie Radio
Section05
Azerbejdżan

Szef MSZ: Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia

-  Dostrzegamy zróżnicowanie tych państw, chcemy je jednak traktować jako jedną grupę (...). Konsultowałem dzisiaj ideę powołania być może w ramach państw Partnerstwa Wschodniego jakiegoś sekretariatu, który by utrzymywał stałe kontakty z Unią Europejską, być może prezydencji, by też miała bezpośredni kontakt z prezydencją Unii Europejskiej w celu przygotowywania odpowiednich programów -  mówił minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Europa Rosja Azerbejdżan wojsko Partnerstwo Wschodnie POLSKA

Niejasna przyszłość Programu Wschodniego

Angela Merkel kończy swoją trzydniową wizytę w krajach kaukaskich. Ostatnim etapem podróży był Azerbejdżan, wcześniej odwiedziła Gruzję i Armenię. – Kanclerz Niemiec dała do zrozumienia, że nie nalezy się spodziewać przyjęcia Gruzji do Unii Europejskiej i NATO, motywując to konfliktem wewnętrznym w tym kraju - mówił w audycji "Świat w powiększeniu" dr Bruno Surdel, ekspert warszawskiego Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Armenia Gruzja Kaukaz Azerbejdżan Unia Europejska Angela Merkel

Ekspertka: uzgodniono status Morza Kaspijskiego

Na szczycie państw nadkaspijskich w kazachskim Aktau przywódcy Rosji, Iranu, Azerbejdżanu, Turkmenistanu i Kazachstanu podpisali konwencję o statusie prawnym Morza Kaspijskiego. - Punktem spornym, pomiędzy zainteresowanymi stronami, są kwestie surowców naturalnych, przede wszystkim gazu – mówiła w audycji "7 dni: Wschód” Aneta Strzemżalska, politolog, współpracownik naukowy Uniwersytetu Europejskiego w Sankt Petersburgu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Azerbejdżan Piotr Pogorzelski Iran ŚWIAT