Polskie Radio
Section05
Azerbejdżan

Starcia między Azerbejdżanem i Armenią. W Górskim Karabachu ogłoszono częściową mobilizację

Władze Górskiego Karabachu ogłosiły częściową mobilizację z powodu rosnących napięć w stosunkach z Azerbejdżanem. Od kilku dni dochodzi tam do starć, w których zdaniem mieszkających tam Azerów miało zginąć już 4 ormiańskich żołnierzy, a 15 miało zostać rannych.
Zobacz więcej na temat:  Azerbejdżan Armenia górski karabach wojsko konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa

Niespokojnie w Armenii: opozycja domaga się dymisji premiera. Protesty ws. Górskiego Karabachu

- Ormiańska opozycja zorganizowała duży protest antyrządowy, przeciwko potencjalnym ustępstwom ws. Górskiego Karabachu. Demonstrujący żądają dymisji premiera. Część protestujących rozbiła namioty na placu Francji w Erywaniu i została tam na noc - podaje armeńska sekcja Radia Swoboda.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Armenia Azerbejdżan ŚWIAT Kaukaz Południowy górski karabach

"One tam dalej są". Arkadiusz Legieć o wojskach rosyjskich w Górskim Karabachu

Kwestię reakcji Kaukazu oraz państw Azji Środkowej na wojnę na Ukrainie, a także szansę na powrót Turcji do gry omówili na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Ośrodek Studiów Wschodnich Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Azja Kazachstan Azerbejdżan górski karabach

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami Mołdawii i Azerbejdżanu. Tematem bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z prezydent Mołdawii Maią Sandu i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Najważniejszym tematem, który z nimi poruszył, było bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu działań Rosji na granicach Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda dyplomacja Rosja Mołdawia Azerbejdżan Polityka zagraniczna Polski ŚWIAT Europa

Wybory i wielki powrót, protesty i powojenne napięcia. Gorący rok na Kaukazie

Gruzją i Armenią wstrząsnęły w tym roku protesty. Pierwszy z krajów przyciągnął uwagę świata zamieszaniem wokół byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. W drugim panuje skomplikowana sytuacja po przegranym konflikcie z sąsiednim Azerbejdżanem. Mijający rok na Kaukazie podsumowuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, sekretarz redakcji "Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego" i analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Armenia Gruzja Rosja Turcja Azerbejdżan Europa podsumowanie 2021

Sahib Pashazade Duo - azerska magia mughamu

"Myślę, że w mughamie zawiera się cała wiedza o ludzkich uczuciach i emocjach. To tradycja sięgająca 4 tysięcy lat! Można w niej znaleźć wszystkie uczucia, którymi dzielą się ludzie. Mugham jest życiem. Jest filozofią i magią", mówił mistrz taru, Sahib Pashazade w rozmowie z Kubą Borysiakiem. W poniedziałkowych "Źródłach" Magdalena Tejchma zaprasza na koncert, który pozwoli lepiej zrozumieć tajemnicę mughamu...
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Azerbejdżan