Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 23.04.2012

Koniec monachijskiej rozgłośni

W dniach 20-21 czerwca 1994 w Poznaniu grupa pracowników Rozgłośni Polskiej RWE zorganizowała uroczystość pożegnania pracowników Rozgłośni Polskiej RWE ze słuchaczami.

W wiecu przez pomnikiem Poznańskiego Czerwca wziął udział pierwszy dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE Jan Nowak-Jeziorański. Honorowymi gośćmi uroczystości byli m.in.: prezydent Lech Wałęsa z małżonką i była premier Hanna Suchocka. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowano emisję ostatniej audycji monachijskiej RWE – dziennika radiowego, z udziałem dziennikarzy Rozgłośni: Barbary Klimkiewicz-Kobylińskiej, Barbary Remelskiej, Santosa Liszki i Stanisława Załuskiego (reżyserem i autorem scenariusza uroczystości był Janusz Marchwiński).

Koncert w Teatrze 8 Dnia dał bard "Solidarności” i wieloletni współpracownik Rozgłośni Polskiej RWE – Jacek Kaczmarski. Telegramy i listy z podziękowaniami nadesłano z Watykanu, licznych instytucji państwowych, kulturalnych i kościelnych. Wydarzenia te transmitowała Telewizja Polska, Telewizja "Polonia” i Program I Polskiego Radia.
W spotkaniu wzięło udział prawie stu pracowników i dziennikarzy Rozgłośni przybyłych na uroczystość z całego świata. Podczas spotkania w Poznaniu podjęto decyzję o utworzeniu Stowarzyszenia Pracowników Rozgłośni Polskiej RWE, którego pierwszym prezesem honorowym był - do swej śmierci w 2005 - Jan Nowak-Jeziorański, a sekretarzem wykonawczym - wieloletnia dziennikarka RWE, Alina Perth-Grabowska.
- Walczyliśmy o wolność korzystając ze wsparcia naszego amerykańskiego sprzymierzeńca. Walczyliśmy na obcej ziemi, nie szablą i karabinem, lecz potęgą wolnego słowa. Bóg sprawił, że wracamy dziś z ziemi obcej do Polski, i na ekranach wolnej Telewizji Polskiej i na falach wolnego Polskiego Radia możemy tu w tym mieście, okrytym chwałą przez polskiego robotnika, w tym historycznym miesiącu złożyć w obecności Prezydenta Rzeczpospolitej nasz ostatni meldunek. Polsko! Wykonaliśmy naszą misję. Odchodzimy bo zwyciężyłaś – powiedział w Poznaniu Jan Nowak-Jeziorański.
Był to koniec monachijskiej stacji – ale nie koniec polskich programów RWE. Kolejne dwa lata siedzibą redakcji była Warszawa, skąd kontynuowano nadawanie polskojęzycznych audycji. RWE Incorporated była w sposób ciągły finansowana przez Kongres USA i przez kilka lat starała się o koncesję w Polsce, której jednak nie otrzymała. Ostatnie audycje poszły w eter w styczniu 1996.