Polskie Radio
Section05
Rzeczpospolita

Jak z tą pańszczyzną w Rzeczyspospolitej było? Zbadają to historycy z Białegostoku

Genezę, funkcjonowanie i ewolucję systemu folwarczno-pańszczyźnianego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów będą kompleksowo badać historycy z Uniwersytetu w Białymstoku oraz naukowcy z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Zebrane dane mają być udostępnione w specjalnej aplikacji.
Zobacz więcej na temat:  chłopi historia Polski HISTORIA Rzeczpospolita społeczeństwo Białystok praca gospodarka polska represje ekonomia

Jerzy Sebastian Lubomirski. Bohater, który podniósł rękę na króla

357 lat temu zmarł Jerzy Sebastian Lubomirski - wybitny dowódca, hetman polny koronny, bohater z czasów potopu szwedzkiego, a także człowiek, który za pieniądze obcych dworów prowadził wojnę z polskim królem. - Z całą pewnością była to postać niejednoznaczna, ale na pewno nie tak ciemna, jak można by wnosić - oceniał w audycji Polskiego Radia postać magnata prof. Henryk Wisner.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski potop szwedzki Rzeczpospolita Stefan Czarniecki

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki. 161 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Powstanie Styczniowe Rosja Rzeczpospolita Ukraina Warszawa

Przepowiednie dla Polski. Proroctwo Eustachiusza, wizje Wernyhory, znaki na niebie

Przełom roku jest czasem zarówno podsumowań, jak i rozmyślań o przyszłości. Te ostatnie dotyczą często losów całej wspólnoty. W historii polskiej kultury zachowało się wiele przykładów prób odpowiedzi na pytania: "Co będzie z Polską?". Przepowiednie te pojawiały się zwłaszcza w dramatycznych i trudnych dla kraju momentach.
Zobacz więcej na temat:  przepowiednia Rzeczpospolita rozbiory Polski potop szwedzki II wojna światowa Czesław Miłosz tajemnica POLSKA HISTORIA magazyn 2022/2023

Naruszono przestrzeń powietrzną RP. Zakończyła się odprawa premiera z szefami służb

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w serwisie X, odbyła się odprawa premiera Donalda Tuska z szefami polskich służb. Zgodnie z komunikatem, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecni byli szef Sztabu Generalnego, Dowódca ORSZ, minister obrony narodowej oraz szefowie służb: ABW, SKW, i SWW w związku z informacjami o naruszeniu przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ABW SKW Rzeczpospolita premier Donald Tusk

Dzień, w którym urodził się Adam Mickiewicz

W grudniu 1798 roku chwyciły ponoć siarczyste mrozy. Czy w takich warunkach państwo Mickiewiczowie wybrali się z Nowogródka do folwarku Zaosie, by spędzić święta Bożego Narodzenia u krewnych? W Wigilię tego roku przyszedł na świat ich drugi syn, Adam, który miał stać się największym polskim poetą. Jednak czy na pewno narodziny przypadły 24 grudnia?  
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Nowogródczyzna Nowogródek Litwa POLSKA Rzeczpospolita Wigilia poezja