Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 26.07.2014

Powstanie Warszawskie oczami Niemców

29 lipca prezydenci Polski i Niemiec – Bronisław Komorowski i Joachim Gauck – wspólnie otworzą w Berlinie wystawę z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie to pierwsza tego rodzaju wystawa w Niemczech.
Powstanie Warszawskie oczami Niemcówflickr/ Oscar Anton

Wystawa będzie pokazywała tragiczne losy Polaków w czasie II wojny światowej, a w szczególności to, jak w czasie okupacji było niszczone nasze państwo. Niewątpliwie najbardziej wstrząsające będą zdjęcia ofiar Powstania Warszawskiego i ruin zrównanego z ziemią miasta.

Powstanie Warszawskie oczami Niemców

Powstanie Warszawskie jest wydarzeniem historycznym, znanym przez wszystkich Polaków. Jednak wiedza o nim w innych krajach europejskich nie jest rozległa. Niemcy zdają się pamiętać swoje zbrodnie z czasów II wojny światowej, ale najbardziej podkreślają swoje winy wobec Żydów.

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

– Powstanie Warszawskie nie przebiło się do świadomości Europejczyków. Jeśli chodzi o Niemcy, to historia tych czasów została zdominowana Powstaniem w Getcie z racji niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust. Wiedza o polskich strukturach podziemnych jest niewielka, w podręcznikach nie ma o tym wzmianki  – powiedział prof. Robert Traba, dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Fundacja „Topografia Terroru”

Okazją dla Niemców do zapoznania się z tym wycinkiem wspólnej, jakże tragicznej historii Polski i Niemiec będzie wystawa przygotowywana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie ona pokazywana w szczególnym miejscu w Berlinie – w miejscu, gdzie swoją siedzibę miały organy bezpieczeństwa III Rzeszy, m.in. gestapo i SS, obecnie siedzibie Fundacji „Topografia Terroru”.

– Celem działalności Fundacji „Topografia Terroru” jest pokazanie tego, co było zbrodnią narodowosocjalistycznych Niemiec. To największa instytucja tego typu w Europie. Corocznie odwiedza ją milion osób. Czasowa wystawa o Powstaniu nie jest jedynym polskim akcentem. Bardzo duża część wystawy stałej dotyczącej II wojny światowej poświęcona jest właśnie Polsce – mówił Gość PR24.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz