Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 09.04.2021

Boris Johnson: książę Filip zaskarbił sobie sympatię kolejnych generacji w Królestwie

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że "z wielkim smutkiem" przyjął wiadomość o śmierci księcia Filipa. - Jako naród i Królestwo dziękujemy Filipowi, księciu Edynburga, za niezwykłe życie. I niezwykłą pracę. - powiedział.

Mąż królowej Elżbiety II zmarł w piątek w wieku 99 lat. W chwilę po oficjalnym ogłoszeniu śmierci, Boris Johnson wystąpił przed siedzibą na Downing Street.

- Książę Filip zaskarbił sobie sympatię kolejnych generacji w Królestwie, we wspólnocie narodów i na całym świecie - oświadczył.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200 (1).jpg
Książę Filip nie żyje. Miał 99 lat

Czytaj także:

Kondolencje dla królowej Elżbiety II

- Był najdłużej żyjącym współmałżonkiem w historii monarchii, jednym z ostatnich żyjących ludzi w tym kraju, którzy służyli w II wojnie światowej, gdzie został wymieniony w depeszach za odwagę - zaznaczył szef brytyjskiego rządu.

- Wraz z jej wysokością królową pogrążamy się teraz w żałobie. Jej i całej jej rodzinie przekazujemy kondolencje. A jako naród i Królestwo dziękujemy Filipowi, księciu Edynburga, za niezwykłe życie. I niezwykłą pracę - powiedział Boris Johnson.

Posłuchaj
00:18 Boris Johnson składa kondolencje królowej brytyjskiej (IAR).mp3 Boris Johnson składa kondolencje królowej brytyjskiej (IAR)

Lider opozycji: najbardziej zapamiętamy księcia za oddanie królowej

Lider opozycji Keir Starmer podkreślił, że Wielka Brytania straciła osobę, która całe życie poświeciła służbie publicznej. - Książę Filip poświęcił swoje życie naszemu krajowi - od wybitnej kariery w marynarce wojennej podczas II wojny światowej po dziesięciolecia służby jako Książę Edynburga - wskazał.

- Jednak najbardziej zapamiętany zostanie za swoje niezwykłe oddanie i poświęcenie dla Królowej. Przez ponad siedem dekad był u jej boku. Ich małżeństwo było symbolem siły, stabilności i nadziei, nawet gdy świat wokół nich się zmieniał - jak ostatnio podczas pandemii. To było partnerstwo, które zainspirowało miliony w Wielkiej Brytanii i poza nią - powiedział polityk Partii Pracy.

Kondolencje ze Szkocji, Walii i Irlandii Płn.

"Jestem zasmucona wiadomością o śmierci Księcia Edynburga. Przesyłam Jej Wysokości Królowej i jej rodzinie moje osobiste najgłębsze kondolencje - oraz kondolencje w imieniu rządu Szkocji i mieszkańców Szkocji" - napisała na Twitterze szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

"Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Wysokości Księcia Edynburga. Służył koronie z bezinteresownym oddaniem i będzie go bardzo brakowało mieszkańcom Walii oraz wielu organizacjom, które wspierał. Składam wyrazy współczucia Jej Królewskiej Mości Królowej i rodzinie w tym smutnym czasie" - napisał na Twitterze szef walijskiego rządu Mark Drakeford.

Szefowa północnoirlandzkiego rządu Arlene Foster powiedziała, że było dla niej zaszczytem spotkać księcia Filipa przy wielu okazjach i podkreśliła, że zdołał wywrzeć "głęboki i pozytywny wpływ na tysiące młodych ludzi". - Jako pierwsza minister Irlandii Północnej i lider Demokratycznej Partii Unionistów przekazuję wyrazy najgłębszego współczucia Jej Królewskiej Mości i wszystkim członkom rodziny królewskiej w tym smutnym czasie - dodała. 

ms