Polskie Radio
Section05
Elżbieta II

TYLKO U NAS Miłośnik koni, trufli, pędzli i skrzydeł. Książę Filip kończy 99 lat

Niewielu zapewne ma tyle wolnego czasu, a zarazem tak dużo pieniędzy, jak mąż Elżbiety II. Nie dziwi więc, że przez 99 lat książę Filip mógł oddawać się rozmaitym zajęciom i upodobaniom. Z niektórych pasji musiał zrezygnować - i to nie tylko w ostatnich latach.
Zobacz więcej na temat:  książę Harry książę William książę Filip Elżbieta II Wielka Brytania hobby gimnastyka ćwiczenia konie malarstwo design literatura ochrona przyrody HISTORIA

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 67 lat temu ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania król królestwo polityka Kanada Australia telewizja telewizja publiczna telewizor BBC historia Europy HISTORIA

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Wyjątkowe podziękowania od brytyjskiej rodziny królewskiej

Z okazji obchodzonego we wtorek Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek brytyjska królowa Elżbieta II oraz inni członkowie rodziny królewskiej dzwonili do pielęgniarek z Wielkiej Brytanii oraz innych państw. - Wraz z moją rodziną chcę dołączyć do chóru podziękowań dla personelu pielęgniarskiego i położniczego - mówił książę Karol na opublikowanym nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Elżbieta II ŚWIAT Europa służba zdrowia medycyna koronawirus

Polecamy książki - "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti                                         

- Paola Calvetti nie mogłą spotkać się z królową osobiście, by napisać o niej książkę, więc spojrzała na tę histprię w sposób niekonwencjonalny i postanowiła opisać królową oczami fotogreporterów - tłumaczyła Kinga Michalska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kinga Michalska Kasia Dydo Katarzyna Dydo Elżbieta II KULTURA KSIĄŻKA książki literatura

Królowa Elżbieta II do Brytyjczyków: zachowajmy jedność i konsekwencję

Brytyjska królowa Elżbieta II podziękowała medykom i wszystkim służącym swoją pracą i poświęceniem w czasie epidemii koronawiusa. W skierowanym do Brytyjczyków orędziu, transmitowanym przez brytyjskie stacje telewizyjne, monarchini mówiła, że nadszedł czas próby i żałoby, jednak dzięki jedności i samodyscyplinie możemy z niej wyjść zwycięsko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II koronawirus

Nowy Jork epicentrum COVID-19. Na całym świecie ponad milion zakażonych

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie to obecnie prawie 65 tysięcy. Na całym globie zakażonych zostało 1 milion 203 tysiące osób. Udało się wyleczyć 246 tysięcy osób. To najnowsze dane podane przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Europa Azja Pacyfik koronawirus COVID-19 pandemia Stany Zjednoczone Włochy Hiszpania Wielka Brytania Wojciech Cegielski Elżbieta II