Polskie Radio
Section05
Elżbieta II

Platynowy jubileusz Elżbiety II. Przed nami czas wielkiej zmiany?

Trwają huczne obchody 70. rocznicy panowania królowej Elżbiety II. W uroczystościach uczestniczą tłumy Brytyjczyków i gości z całego świata. Sama królowa jednak jest wielokrotnie nieobecna. – Nie da się ukryć, że ta luka po niej coraz bardziej rzuca się w oczy. Jest nieobecna częściej, niż by chciała. Fakt, że nie była się w stanie pojawić na musztrze paradnej, jest znaczący. Z tyłu głowy wielu Brytyjczyków jest chyba przeczucie, że za rogiem jest wielka zmiana – mówił w "Świecie do trzeciej" Adam Dąbrowski, londyński korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Ukraina Rosja Unia Europejska Michał Strzałkowski Elżbieta II Wielka Brytania Beata Płomecka Adam Dąbrowski Roman Polko

PR24 Platynowy Jubileusz Elżbiety II. Dr Winkler: monarchia stabilizuje system polityczny

- Nie jest tajemnicą, że królowa, mimo, że nie rządzi, potrafi doradzać premierom i wielu z nich korzystało z jej rad - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej BRITANNIA. Jak ocenił, "monarchia jest potrzebna między innymi po to, żeby stabilizować system polityczny". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wielka Brytania Elżbieta II Antoni Opaliński

Platynowy jubileusz królowej. Elżbieta II panuje od 70 lat

W Wielkiej Brytanii trwają obchody platynowego jubileuszu, czyli 70-lecia panowania królowej Elżbiety II. Jest ona nie tylko najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, lecz także trzecią pod względem czasu panowania osobą w historii świata (spośród władców, których daty rządów są potwierdzone). Wyprzedzają ją tylko król Francji Ludwik XIV (72 lata i 110 dni) oraz król Tajlandii Rama IX, ale tego drugiego władcę Elżbieta II powinna wyprzedzić już w połowie czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wielka Brytania Elżbieta II jubileusz

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 69 lat temu ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania król królestwo polityka Kanada Australia telewizja telewizja publiczna telewizor BBC historia Europy HISTORIA

Królewski McLaren – specjalne auto na 70. rocznicę panowania Elżbiety II

Na początku lutego Królowa Elżbieta II obchodziła swój platynowy jubileusz wstąpienia na tron. Z tej okazji brytyjski producent supersamochodów postanowił uhonorować rocznicę w prawdziwie królewskim stylu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 mclaren Wielka Brytania Elżbieta II król rocznica

"Całe moje życie, długie czy krótkie, poświęcę imperium". Elżbieta II kończy 96 lat

21 kwietnia królowa świętuje tylko urodziny prywatne. Jako władczyni przysługują jej ponadto urodziny oficjalne, które, zgodnie z wielowiekową tradycją brytyjskiej monarchii, przypadają zawsze w jedną z czerwcowych sobót. Jednak gdy Elizabeth Alexandra Mary Windsor przyszła na świat w 1926 roku, nikt nie spodziewał się ani tego, że kiedyś będzie królową, ani tego, że tak szybko zasiądzie na tronie.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II HISTORIA książę William Wielka Brytania książę Filip historia Europy Anglia królestwo król

Media: Elżbieta II nie chciała wyłączenia pogrzebu księcia Filipa spod obostrzeń

Królowa Elżbieta II nie zgodziła się na zniesienie ograniczeń pandemicznych na czas pogrzebu jej męża księcia Filipa, bo byłoby to nie far wobec Brytyjczyków - ujawnił w czwartek magazyn "Private Eye". Zniesienie limitów osób uczestniczących w uroczystościach proponował monarchini brytyjski rząd.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Elżbieta II książę Filip COVID-19 koronawirus