Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Rola Białorusi w wojnie Rosji z Ukrainą. Dr Pieczyński: Łukaszenka nie może już odwrócić się od Rosji

- Nie można wyobrazić sytuacji kiedy Łukaszenka potępia Białoruś i idzie razem z Zachodem. Jest to niemożliwe. Może dawać jedynie sygnały, żeby Zachód złagodził pewne naciski - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Pieczyński, politolog i rusycysta. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś wojna na Ukrainie bezpieczeństwo dyplomacja Rosja propaganda ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 wojna 2022

Kryzys energetyczny w Europie. Szefowa KE dopuszcza możliwość limitów cenowych na gaz

Szefowa Komisji Europejskiej dopuszcza możliwość wprowadzenia limitów cenowych na gaz, także ten importowany do Unii, co jest postulatem 15 krajów, w tym Polski. Ursula von der Leyen napisała o tym w liście do przywódców 27-mki, którzy w piątek, na nieformalnym szczycie w Pradze, mają rozmawiać o przeciwdziałaniu wysokim cenom energii. O szczegółach korespondentka IAR, Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska energetyka Rosja wojna 2022 Ukraina Ursula von der Leyen gaz Beata Płomecka

Prof. Grosse: Niemcy powinni zrobić krok w kierunku poprawy relacji sąsiedzkich

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia informuje, że kwestia reparacji jest zamknięta. Jednocześnie, mimo próśb, nie udostępnia żadnego dokumentu mogącego świadczyć o prawomocnym zrzeczeniu się reparacji przez Rzeczpospolitą Polską. - Niemcy powinni zrobić wyraźny krok w kierunku poprawy relacji sąsiedzkich - uważa prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa reparacje wojenne

"Putin niczym Hitler". Niemiecki dziennikarz wskazuje na analogie w biografii dyktatorów

 - Właściwie nie należy nikogo porównywać z Hitlerem, nawet Putina. Ale podobieństwa w upadku Hitlera do obecnej sytuacji Putina są uderzające - zauważa na łamach tygodnika "Spiegel" Nikolaus Blome. Dziennikarz zasugerował, że "wszyscy powinni zobaczyć film »Upadek« Olivera Hirschbiegla, co umożliwiłoby stworzenie pewnej konstrukcji myślowej - porównania ostatnich dni Hitlera do - być może ostatnich dni rosyjskiego dyktatora.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Rosja wojna 2022 Ukraina Władimir Putin

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. Ekspert: podejmują różne próby wzbudzenia strachu w krajach NATO

- Przez Rosjan takie informacje jak wypowiedzi prezydenta czy prezesa PiS zostały użyte do tego, żeby wskazywać na Polskę jako kraj, który prowokuje wojnę i stanowi czynnik destabilizujący sytuację w regionie - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Marek, ekspert ds. bezpieczeństwa, Fundacja Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja bezpieczeństwo propaganda broń jądrowa ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Wycieki z Nord Stream. Okręty szwedzkiej marynarki wojennej badają dno Bałtyku

Jak informuje szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" dwa okręty marynarki wojennej Szwecji są na miejscu wycieku gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Badają w tych punktach dno Morza Bałtyckiego. Wcześniej niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zapowiedziała utworzenie międzynarodowej grupy śledczej, która ma zbadać sprawę wybuchów i objąć oprócz Niemiec także Szwecję i Danię.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream Nord Stream 2 gaz energetyka

Rosja powołuje do wojska narkomanów i alkoholików. "Władza sięga po tych, którzy są pod ręką"

W Rosji trwa mobilizacja zarządzona przez Władimira Putina. Głównym kryterium powołania do armii stała się szybkość znalezienia mężczyzn. Z tego względu komendy uzupełnień sięgają po tych, którzy są "pod ręką", w tym m.in. alkoholików i osób leczących się z uzależnienia od narkotyków - informuje na Telegramie niezależny rosyjski kanał Możem Objasnit'.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022

Groźby Rosji wobec Zachodu. Grzegorz Kuczyński: atak jest mało realny m.in. z powodu konfliktu generalicji z Kremlem

- Jesteśmy daleko od ataku Rosji na Polskę, bo to by jednak oznaczało wojnę całego NATO z Rosją. Wiązałoby się to z szybkim upadkiem reżimu Putina i zniszczeniem niemal całej rosyjskiej armii - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich z Warsaw Institute.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja wojsko bezpieczeństwo broń jądrowa ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Szef Enerhoatomu przejął kontrolę

Petro Kotin, szef ukraińskiego państwowego koncernu energetycznego Enerhoatom przejął kierowanie Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na film opublikowany przez Kotina na Telegramie. - Będziemy nadal pracować zgodnie z ukraińskim prawem, w ramach ukraińskiego systemu energetycznego, w ramach Enerhoatomu - podkreślał Kotin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zaporoska Elektrownia Atomowa energia atomowa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022