Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Parlament Europejski wybierze dziś nowego przewodniczącego. Wśród kandydatów jeden Polak

Parlament Europejski zagłosuje dziś na nowego przewodniczącego. Największe szanse na zdobycie ponad połowy głosów ma przedstawicielka chadeków, maltańska polityk Roberta Metsola. Wśród kandydatów jest też jeden Polak - zgłoszony przez konserwatystów europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Kosma Złotowski. O fotel przewodniczącego powalczą również przedstawicielka zielonych, Alice Kuhnke oraz polityk Lewicy, Sira Rego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Parlament Europejski parlament ue

Korea Północna przeprowadza kolejne testy taktycznych pocisków kierowanych

Korea Północna przeprowadziła próbę z dwoma pociskami balistycznymi, które zostały wystrzelone z poligonu w pobliżu stolicy kraju Pjongjang. Jak podała tamtejsza państwowa agencja prasowa KCNA, obydwa pociski uderzyły w cel na jednej z wysp znajdujących sie na Morzu Japońskim. "Akademia Nauk Obronnych potwierdziła w ten sposób celność i skuteczność testowanej broni" - napisano w komunikacie agencji KCNA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Północna siły zbrojne wojsko broń

Samoloty z brytyjską bronią wyleciały na Ukrainę. Omijają przestrzeń powietrzną Niemiec

Jak poinformował brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace, Wielka Brytania dostarczy Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej. Dostawy, które mają stanowić wsparcie na wypadek rosyjskiej inwazji, ruszyły w poniedziałek. W drodze na wschód brytyjskie samoloty omijają przestrzeń powietrzną Niemiec, które odmawiają przekazania wsparcia bojowego Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja broń Europa wojsko Niemcy

Rosja rozpocznie wojnę? Prof. Żurawski vel Grajewski: przywódcy nie zawsze podejmują racjonalne decyzje

- Rosja jest znacznie słabsza od NATO. Oczekiwanie, że rozpęta ona wojnę o wielkiej skali jest założeniem, że decydenci rosyjscy tracą racjonalność. Niestety historia ludzkości jest pełna przykładów absolutnie nieracjonalnych decyzji państw - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja konflikty międzynarodowe Polskie Radio 24 Ukraina NATO Europa ŚWIAT

Ekspert o wyborach prezydenckich we Włoszech

Coraz większa polemika towarzyszy we Włoszech niemal pewnej już kandydaturze Silvio Berlusconiego na prezydenta. Poparcie dla niego deklarują ugrupowania centroprawicy. Podkreśla się zarazem, że postać 85-letniego polityka z kontrowersyjną przeszłością bardziej dzieli niż łączy. Na najwyższy urząd w państwie może kandydować także obecny premier Mario Draghi. Kto wygra wyścig o fotel prezydencki? 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Włochy wybory prezydenckie Silvio Berlusconi Matteo Salvini

Lufthansa musi wykonywać puste loty przez unijne przepisy. Niemiecki przewoźnik oskarża KE

Linie lotnicze Lufthansa twierdzą, że regulacje wprowadzone przez Komisję Europejską szkodzą klimatowi. Niemiecki przewoźnik alarmuje, że chcąc zachować prawa do startów i lądowań przy obecnych przepisach, musi on wykonać do końca marca nawet 18 tysięcy pustych lotów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat Europa Unia Europejska Komisja Europejska Niemcy lotnictwo samoloty Lufthansa