Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

To nie pierwszy zamach na żonę szefa ukraińskiego wywiadu. "Dwa razy omal nie zginęła"

Portal 24tv.ua poinformował, że na Mariannę Budanową, żonę szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa, która została zatruta metalami ciężkimi, już wcześniej dokonywano zamachów. Dwukrotnie omal nie zginęła, gdy Rosjanie ostrzeliwali budynek wywiadu, w którym mieszka wraz z mężem.
Zobacz więcej na temat:  wywiad wojna 2023 wojna na Ukrainie służby specjalne ŚWIAT Europa

Fenomen Black Friday. Konsumenci są poddawani wielkiej presji. Pokazujemy mechanizmy

W czasie Black Friday każdego roku konsumenci wydają znacznie więcej na planowane i nieplanowane zakupy. W Polsce co piąty konsument (21 proc.) wydaje w tym okresie od 501 PLN do 750 PLN. Z kolei aż o 55 proc. wzrosła średnia wartość transakcji online w Black Week w Polsce w 2022 r. w porównaniu do zwykłego okresu sprzedażowego. W Black Friday wzrost zamówień przez internet wyniósł 37 proc. r/r, natomiast w całym Black Week 36 proc. r/r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT zakupy w internecie zakupy

Francuscy Żydzi obawiają się kolejnych ataków. Dla własnego bezpieczeństwa ukrywają swoją tożsamość

Jak wskazuje "Le Figaro", część francuskich Żydów, będących ofiarami ataków i dyskryminacji, zmieniają swoje nazwiska na skrzynkach pocztowych i identyfikatory na platformach społecznościowych. Przypadki odmowy usług z powodu przynależności religijnej zdarzają się coraz częściej, podobnie, jak szykany ze strony muzułmańskich pracowników - wskazuje francuski dziennik.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Żydzi antysemityzm