Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

"Poza Zachodem może trafiać na podatny grunt". Szczerski o narracji Rosji

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że "głosowanie nad rezolucją Rady Bezpieczeństwa potępiającą Rosję pokazało osamotnienie Moskwy, ale też dystans części państw spoza Zachodu do wojny na Ukrainie. To właśnie na tych państwach skupia się przekaz Kremla i trafia czasem na podatny grunt".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja ONZ dyplomacja Krzysztof Szczerski ŚWIAT Europa

W okolicach wycieków z Nord Stream zatopiono broń chemiczną. Fiński ośrodek oceni sytuację

- W okolicach wycieków z rurociągów Nord Stream w Basenie Bornholmskim na Bałtyku zatopiono niegdyś broń chemiczną. Prawdopodobieństwo wpływu ulatniającego się metanu na te szkodliwe substancje jest "niewielkie", ale sprawa będzie weryfikowana - powiadomił Fiński Instytut Środowiska (Syke).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA Finlandia Morze Bałtyckie broń chemiczna ochrona środowiska infografika

Atak Rosjan na cywilów pod Zaporożem. "Użyto specjalnej, bardziej śmiercionośnej broni"

MSW Ukrainy poinformowało, że w ataku na kolumnę humanitarną w Zaporożu rosyjskie wojska po raz pierwszy użyły zmodernizowanych rakiet S-300, które wybuchają w chwili uderzenia w ziemię i powodują ogromne straty ludzkie. W wyniku ostrzału zginęło 30 osób, 88 zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie wojsko zbrodnie wojenne Rosja ŚWIAT Europa serwis wschodni

Czy Giorgia Meloni i jej rząd przełamie "włoski syndrom" politycznej niestabilności?

Czy po wyraźnym zwycięstwie w niedawnych wyborach, centroprawica zapewni stabilność polityczną we Włoszech? Po długich latach niestabilności, częstych zmian rządów, wszyscy właśnie na to liczą. Dużym problemem mogą być jednak ambicje poszczególnych przywódców partii tworzących zwycięska koalicję. Ile to już razy mieszkańcy Italii byli świadkami takiej sytuacji...
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo polityka ŚWIAT Włochy Witold Lazar

Nowe sankcje UE wobec Rosji. Płomecka: jest determinacja, by do poniedziałku osiągnąć porozumienie

Kraje unijne nie osiągnęły jeszcze porozumienia ws. najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji. - Nie ma powodu do niepokoju, chodzi o kwestie techniczne - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. Wskazała, że w UE "jest determinacja, by najpóźniej do poniedziałku osiągnąć porozumienie". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka wojna 2022 Rosja sankcje

Wycieki z gazociągów Nord Stream najbardziej zaszkodzą Niemcom? Porzucek: to dla nich duże wyzwanie

- Jest to duże wyzwanie dla krajów Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, które w dużej mierze opierały na tym swoją gospodarkę - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. Gośćmi audycji byli także: Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Michał Gramatyka (Polska 2050) i Marek Sawicki (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream energetyka

Reparacje wojenne. "Welt": chowanie się za paragrafami jest słabe. Berlin nie powinien unikać debaty

Niemieckie media komentują polskie żądania ws. reparacji wojennych. "Berlin nie musi płacić, lecz nie powinien unikać debaty, ponieważ cyniczne jest przyznanie się do odpowiedzialności po to, by oświadczyć, że nie wynikają z niej żadne konsekwencje" - ocenił Philipp Fritz w komentarzu na łamach dziennika "Welt".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT reparacje wojenne II wojna światowa Europa Niemcy

Putin ogłasza aneksję ukraińskich terytoriów. Prof. Ryba: tzw. referendum wyjątkowo słabe propagandowo

- Nie wiem, czy jest ktoś w samej Rosji, kto wierzy, że to referendum miało wymiar realny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (KUL). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Jerzy Jachowicz aneksja Rosja Władimir Putin

KE posłuchała ostrzeżeń Polski i krajów bałtyckich. Odradza przyjmowanie rosyjskich dezerterów

Komisja Europejska zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów. - Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa - podkreślała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przedstawiając zaostrzone wytyczne dotyczące wydawania wiz i podzielając stanowisko Polski oraz krajów bałtyckich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 Komisja Europejska wizy Beata Płomecka

Polska chce zwiększenia środków UE na dostawy żywności dla szkół. Chodzi o napływ uczniów z Ukrainy

Środki UE na dostarczanie owoców, warzyw, mleka do szkół powinny być większe. Takie stanowisko prezentuje Polska na unijnym forum. Jak przekonuje europoseł komisji rolnictwa PE Krzysztof Jurgiel (PiS), w wyniku agresji Rosji w Polsce uczą się dziesiątki tysięcy dzieci z Ukrainy, które zostały objęte programem. To rodzi dodatkowe wyzwania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa wojna 2022 GOSPODARKA rolnictwo żywność